Meditasyonun Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 5 Faydası

Edanaz Aksoy

Edanaz Aksoy

Editör - Bilgi Hukuk

Yoğun bir tempoda, yapılacakların yapılmışlardan daha fazla olduğu yerlerde bulunuyoruz. İster istemez yorulan vücudumuz, yıpranan zihnimiz oluyor. Bu karmaşıklık bizi bir döngünün içine sokuyor. Derin bir nefes alıp başladığınız meditasyon farkında olmadan sizi büyük bir değişikliğe götürüyor.

1) Günlük stresi azaltıyor.

Harvard Tıp’ın yaptığı bir araştırmada, meditasyon yapan kişilerin beyin MR’ları çekiliyor. Meditasyon sonucu beyindeki gri maddeleri biyolojik olarak değiştirerek endişe ve stresi azaltabileceği gözlemlenmiştir.
California Üniversitesi’nde araştırmada, meditasyonun aslında anti depresan tabletlerle eşdeğer olduğu anlaşılmıştır.

2) Yaygın anksiyete bozukluğunu kontrol altında tutuyor.

Anksiyete bozukluğuna örnek olarak fobiler, paranoid düşünceler, ve panik ataklar dahil olsa da düzenli meditasyon ile kontrol altına alınabiliyorlar.
Nobel ödüllü araştırmacı Elizabeth Burns, 8 hafta boyunca günde 12 dakika meditasyon yapanlar üzerinde gerçekleştirdiği araştırma sonucu; telomeraz aktivitesinin %43 arttığını gözlemlemiş. Telomeraz aktivitesi hücre de oluşan yaşlanmayı geciktiriyor.

3) Mutluluk seviyesini yükseltiyor.

Beynimiz iki taraflı çalışan ve iş bölümünü sağ sol ayrımıyla yapmış bir mekanizma. Şöyle ki, sol tarafımız aktif olduğunda pozitif, enerjik ve mutlu hissedebiliyoruz. Hepimizin bir iyi bir kötü olduğu günler hatta saatler geçmeden değişen ruh hallerimiz oluyor.
Meditasyon bu gibi dengesiz durumları, stabil bir hale getirerek yıpranmamızı engelliyor. Bu da beyni rahatlattığı için sol tarafın işini yapmasını kolaylaştırıyor ve daha canlı, coşkulu hissediyoruz.

4) Hafızayı güçlendirip, öğrenme kolaylığını artırıyor.

Beynimizde bulunan gri bölge, beyinde her türlü bilgi akışının sağlandığı yerdir. Harvard’da 16 bireyle yapılmış çalışmada, sekiz haftalık düzenli meditasyon sonunda gri bölge de artış gözlemleniyor. Bu da hafızanın güçlenmesi ve öğrenme gibi niteliklere yüksek performansta ulaşmanızı sağlıyor.

5) Kalp sağlığını güçlendiriyor.

1998 – 2007 Yılları arasında yapılan bir çalışma da, riskli kalp hastalarının bulunduğu 200 kişinin meditasyon sınıflarına alınması sağlandı. Bu çalışma 5 sene boyunca devam etti. Beslenmeye dikkat etme ve meditasyon ile sağlık sorunlarını özellikle kalp rahatsızlıklarını %48 oranında engellediği görülmüştür.
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/