İlk İzlenimleri Kontrol Etmek ve İnsanları Etkilemek İçin 6 Basit İpucu

Yağmur Avvurur

Yağmur Avvurur

Founder @ceotudent

Diyelim ki bir eğitime, etkinliğe ya da toplantıya katılacaksınız. Yeni insanlarla tanışacaksınız. İnsanların fikirlerini ve önyargılarını yönetmek her ne kadar zor olsa tek kelime bile etmeden karşınızdakini etkilemek ve ilk izlenimleri kontrol edebilmek için birkaç basit ipucu mevcut.


1) Göz bebeklerini ve kaşlarını takip edin. 

Biriyle konuşurken anlattıklarınızın ilgisini çekip çekmediğini anlamak istiyorsanız göz bebeklerini takip edin. Eğer ilgisini çekmişse göz bebekleri giderek büyür. Karşınızdaki kişi ilgilendiğini belli etmek istemese bile sizden saklayamaz. Çünkü göz bebekleri kontrol edilmez bir organımızdır. İstem dışı tepkiler verir.

Biriyle ilk kez tanışıyorsanız kaşlarını takip edin. Kaşlarını yukarı doğru kaldırıyorsa, sizinle tanışmayı önemsiyor demektir.


2) Temas, büyük önem taşır.

Biriyle tanışırken tokalaşmanın yanı sıra size dokunursa, yani kolunuzu veya omzunuzu tutarsa bu, sizinle tanışmayı çok önemsediği anlamına gelir.


3) Öncelik tanıyın.

Birinin size güvenmesini istiyorsanız önce onun konuşmasına izin verin. Bunu bir soru sorarak yapabilirsiniz. Böylece karşınızdaki kişi sizin dinlemeye, dolayısıyla anlamaya açık, güvenilir biri olduğunuzu düşünür.


4) Renkleri hafife almayın.

Gideceğiniz bir yerde insanların size güvenmesini istiyorsanız, mavi giyinin. Mavi giyen insanların daha sakin mizaçlı ve güvenilir olduğu düşünülür.

Gideceğiniz yerde insanları etki altında bırakmak istiyorsanız kırmızı giyinin. Bu renk diğer insanların gözünde güçlü ve enerjik algısı yaratır. Ayrıca kırmızı giymek karşı cinsin bilinçaltında, daha tutkulu bir aşık olduğunuz düşüncesini yaratır.

Gittiğiniz yerde insanların sizi yaratıcı biri olduğunuzu düşünmesini istiyorsanız yeşil giyinin. Yeşil renk doğayla özdeşleştirilir. Şu hayatta elbette doğadan daha yaratıcı bir şey de yoktur.


5) Onaylamayla sakinleştirebilirsiniz.

Sizinle ilgili bir sorununu paylaşan birini dinlerken başınızı aşağı-yukarı sallayarak onaylama hareketi yapın. Böylece karşınızdaki kişi rahatlayacak, eğer saldırgan bir tavrı varsa istemese dahi yumuşayacaktır.


6) Konuşurken çeneye dikkat edin!

Araştırmalara göre, konuşurken çenesini aşağı eğenler daha itaatkar, yani yönlendirilmeye açık, çenesini yukarı doğru kaldırarak konuşanlar ise daha dominant, yani karşındakini yönlendirmeye istekli insanlardır.

 

Facebook'ta Paylaş new-twitter-paylas

 

Kategoriler: Gelişim, Strateji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/