Öğrenilen Bilgileri Unutmamak İçin Kullanabileceğiniz 5 Temel Yöntem

Sena Topaloğlu

Sena Topaloğlu

Editör @ceotudent

Özellikle sınav dönemlerinde hepimiz çalışmanın ve öğrenmenin daha kolay olmasını temenni ediyoruz. Bu konuda öğrenmeyi ve hafızada tutmayı daha kolay hale getiren bazı yöntemler var.
Bu yöntemlere kısaca bir göz atalım:

1) Loci Yöntemi

Hafıza sarayı veya zihin sarayı tekniği diye de geçen metot, asıl olarak hafızada tutmak istenilen bilgilerin mekanlarla bağdaştırılması şeklindedir. Çok iyi bilinen sokak, ev, okul hatırlamak istenilen bilgilerle eşleştirip belleğe yerleştirerek uygulanır. Mekân ne kadar canlı olursa hatırlamak da o oranda kuvvetli olur. Sherlock Holmes karakteri Loci yöntemini kullanma konusunda muazzam bir örnektir.
2) Zincirleme Yöntemi

Hikâye oluşturma yöntemi olarak da bilinen yöntem, yeni öğrenilen bilgileri veya kelimeleri peş peşe getirerek anlamlı ya da anlamsız ve komik bir hikâye oluşturmadır. Çoğu interaktif ders videoları bu yöntemi kullanarak özellikle sözel derslerde ezberi amaçlar.
3) Kanca Yöntemi

Özellikle yabancı dil eğitiminde etkin olarak kullanılan bir yöntemdir. Yabancı dildeki kelimeleri hatırlayabilmek amacıyla Türkçede ki ses benzerliği olan kelimeleri kullanmak bu yönteme bir örnektir.


4) Çivileme Yöntemi

Fonetik alfabe ile yapılan ve kanca yöntemini de içine alan bir metottur. Bu metotta amaç kelimeleri fonetik alfabedeki rakamlara denk gelen harfler ile beynin hem sol hem sağ lobunu etkin olarak kullanarak hatırlama yeteneğini attırmak ve hafızadan en yüksek verimi almaktır.
5) İlk Harf Yöntemi

Öğrenilen kelime kavramlarını hatırlamak için ilk harflerinden anlamlı bir akrostiş oluşturma tekniğidir. Lise derslerinden akılda kalan örnekleri: Fıstıkçı Şahap, H2SO4

This post is also available in: English

Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/