İnsanların Sizi Sevmesini Sağlamanın Bilimsel Yolu: Benjamin Franklin Etkisi

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

İnsanların bir anda arkadaşımız olmasını sağlayacak sihirli bir formül olmasa da tanıştığımız insanların bizi daha çok sevmesini sağlayacak bilimsel olarak kanıtlanmış yollar var. Bunlardan biri de “Benjamin Franklin Etkisi”.

 “Bir zamanlar size iyilik yapan biri sizin ona borçlu hissetmenize kıyasla yeni bir iyilik yapmaya daha hazır olacaktır.” – Benjamin Franklin

Peki “Benjamin Franklin Etkisi” nedir? Bize bu konuda nasıl yardımcı olabilir? Gelin birlikte bakalım.
Nedir Bu Benjamin Franklin Etkisi?

Franklin ünlü otobiyografisinde politikadaki bir rakibinden nadir bulunan ve sadece onda olan bir kitabı ödünç istediği hikayeyi anlatıyor. Rakibi, Franklin’in istediği kitabı vermeyi kabul ediyor ve ardından Franklin kendisine bir teşekkür notu gönderiyor. İkili, hayatlarına yakın arkadaşlar olarak devam ediyor.Yani, Benjamin Franklin Etkisi bize şunu söylüyor: Birinin sizden hoşlanmasını istiyorsanız ondan küçük yardımlar isteyin çünkü iyilik yaptığımız kişilere kendimizi daha yakın hissederiz.


Size İyilik Yapan Biri Sizi Sevmeye Meyilli Oluyor.

Kulağa biraz garip geldiğinin farkındayım, ancak yapılan araştırmalar bunu destekler nitelikte. 2014 yılında ABD ve Japonya’dan katılımcıların olduğu bir araştırmada bir projeyi tamamlamak için yardım isteyen birinin yardım istemeyenlere göre çok daha fazla sevildiği ortaya çıktı.
Başka bir deney ise çiftler halinde yapılmış. Çiftlerden biri diğerine sürekli iyilik yaparken diğeri ise normal davranıyor. Deneyin sonunda iyiliği yapan kişinin diğerine göre %5 daha fazla yakınlık hissettiği görüldü.
Bunlar gibi yapılan yaklaşık 1500 deney var ve hepsi Benjamin Franklin Etkisi’ni kanıtlar nitelikte.
Benjamin Franklin Etkisi’ni günlük hayatınızda uygulayabileceğiniz birkaç yöntem ise şu şekilde;
Basitçe, sizden hoşlanmasını istediğiniz kişilerden küçük yardımlar isteyin. Aşağıda birkaç örnek paylaşıyorum ancak tabii ki de yapabilecekleriniz bunlarla sınırlı değil.
• Bir iş arkadaşınızdan kalem ödünç alın.
• Yoldan geçen birinden arkadaşınızla fotoğrafınızı çekmesini isteyin.
• Eski bir arkadaşınızla tekrar yakınlaşmak istiyorsanız eskiden yaptığı bir şeyin tarifini isteyin.


Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

This post is also available in: English

Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/