Pixar’dan Başarılı Hikaye Anlatmanın 22 Kuralı

Kardelen Sepetçi

Kardelen Sepetçi

İAL13'/ YTÜ / #biryenipalmiye

Pixar Animasyon Stüdyoları, ilk çıkardığı filmden bu yana bir çok işe imza attı ve belki de koca bir kuşağın animasyon filmlerine olan bakışını değiştirdi. Pixar storyboard sanatçısı Emma Coats, başarılarının altında yatan hikayelerin formülünü 22 maddede açıklamış.

1) Sevilen bir karakter yaratmak istiyorsanız, karakterin başarılıdan ziyade çabalayan olmasına özen gösterin.

2) Seyirci olsanız seveceğiniz hikayeyi anlatmaktansa bir yazar olarak seveceğiniz hikayeyi anlatmayı tercih edin. Bazen bu ikisi arasında inanılmaz fark vardır. İkisini de deneyin.

3) Bazen hikaye sona ermeden ihtiyacınız olan belli bir temayı bulmak mümkün olmayabilir. Sona erince de bunun için tekrar yazmanız gerekir.

4) Bir zamanlar _____ vardı. Her gün, _______ yapardı. Bir gün _______ oldu. Bu yüzden _______. Ve yine bu yüzden, ________. Ve sonunda ________. Sırasını ve temasını kullanın.

5) Basitleştirin, odaklanın, karakterleri kombin yapın, yol ayrımlarını es geçin. Değerli eserinizi kaybediyormuş gibi hissedeceksiniz ama bunlar sizi özgürleştirecek.

6) Elinizdeki karakter hangi konuda iyi ve rahatsa, karşısına bunların tam zıttını koyun ki mücadele versin. Bakalım nasıl başa çıkıyorlar?

7) Hikayenin orta kısımlarına gelmeden sonunu yazın. Gerçekten sonlar zordur, önceden bunu netleştirirseniz işiniz kolaylaşır.

8) Hikayenizi bitirin, mükemmel olmasa bile sonuca varsın. İdeal bir dünyada ikisi de bir arada olurdu, ama boşverin. Bir dahaki sefere daha iyisini yaparsınız.

9) Sıkıştığınız zaman, bir sonraki adımda nelerin olmayacağının bir listesini yapın. Çoğunlukla sizi bu sıkışıklıktan kurtaracak malzeme kendiliğinden ortaya çıkacaktır.

10) Beğendiğiniz hikayeleri bir kenara ayırın. Onlarda sevdiğiniz şey sizin bir parçanızdır, hikayeleri kullanmadan önce onları iyi tanımanız gerekir.

11) Kağıda yazmak aynı zamanda düzeltmeyi de kolaylaştırır. Harika bir fikir, yazılmadan sadece kafanızın içinde kalırsa kimseyle paylaşılma imkanı olmaz.

12) Aklınıza gelen ilk fikri eleyin. ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinciyi de…Herkesin aklına gelmeyecek fikre ulaşın ve kendinizi şaşırtın.

13) Karakterlerinizin bir fikri, duruşu olsun. Yumuşak başlı ve pasif karakterleri yazmak kolaydır ama bu seyirci için adeta bir zehirdir.

14) Neden özellikle bu hikayeyi anlatmak istediğinizi bilin. İçinizde sizi bu hikayeyi yazmaya iten şey nedir? Hikayenin kalbi de odur.

15) Karakterinizin yerinde siz olsaydınız o durumda ne hissederdiniz? Dürüstlük, inanılması zor durumları inanılır hale getiren bir şeydir.

16) Riskler neler? Karakteri anlayabilmemiz için bize sebepler verin. Başarılı olamazlarsa ne olur? Bir deneyip görün.

17) Hiçbir çalışmanız boşa gitmez. İşe yaramıyorsa dinlenmeye bırakın, notlar alın, daha sonra baktığınızda işe yarar hale gelecektir.

18) Kendinizi tanımalısınız, yapabileceğinizin en iyisi ile “öylesine” arasındaki farkı bilin. Hikaye anlatmak kendinizi zorlamaktır, vasatı cilalamak değil.

19) Karakterlerin başına bela olacak tesadüfler harika olur, ama onları beladan kurtaracak tesadüfler seyirciyi kandırmaktır.

20) Örnek bir alıştırma, sevmediğiniz filmleri düşünün. Onları seveceğiniz bir hale nasıl getirirdiniz?

21) Durumları ve karakterlerinizi iyi ölçmeniz gerekir, öylesine yazamazsınız. Sizi öylesine yazmaya iten şeyi bulmanız gerek.

22) Hikayenizin özü nedir? Peki onu en ekonomik şekilde anlatmanın yolu? Bunu biliyorsanız, oradan başlayıp hikayeyi geliştirebilirsiniz.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/