BEBEKLERİN UYUMA SORUNU

Kiduga

Kiduga

Çocuklarınız çok sevecek!

Bebekler bir yaşına geldiklerinde veya belki daha erken dönemlerinde, ayrılma kaygısı ve yatmaya gitmek için direniş yaşamaya başlayabilirler. Seninle birlikte olmaya devam etmek ya da seninle oynamak isteyebilirler; Gün sona erdi ve sizden ayrılmak istemiyorlar. Durum buysa, endişelenmenize gerek yok. Ayrılma kaygısı tamamen normal bir tepkidir ve sizinle sağlıklı bir bağ kurması anlamına gelir. Ancak, bu reaksiyon onun uykusunu ve seninkini de etkileyebilir. Yorgunsanız ve bebeğinizde endişeli ve sinirliyse, aşağıdaki ipuçlarını deneyin:
Bebeğinizin rahatlamasına yardımcı olmak için gece rutinini güçlendirmeye devam edin ve uyku zamanı olduğunu bildirin. Bu rutin, bebeğinizin güvenliğini sağlar çünkü tutarlılık ve öngörülebilirlik sağlar.
• Yatak odası sıcaklığının ne kadar sıcak veya çok soğuk olduğunu kontrol edin.
• Onu uyutmak daha zor olacağından, geç kalmasına izin vermemeye çalışın. Benzer şekilde, onu çok erken uyutmayın; biyolojik ritmini tespit etmeye ve onu doğru zamanda uyutmaya çalışın.
• Rahat ve güvende kalın. Kendinizi endişeli hissetmenize rağmen, hatta biraz sinirli olsa bile, üzülmek veya korkmak için bir neden olmadığını ona gösterin. Bebeğinizleyken kendinize güveniyorsanız, çocuğunuzda sakin olacaktır.
• Uykuluyken, iyi geceler diyerek onu beşiğine yerleştirmeye devam edin. Ona bir öpücük verebilir, sırtını ovuşturup ona daha fazla güvenlik vermesi için onu çok sevdiğini söyleyebilirsiniz.
• Gün boyunca, güzelce bebeğinizle oynayın ve bir süre tek oynamasına izin verin, çocuğunuzun kendi özgüvenini yükseltmesine yardımcı olun.
Bebeğiniz rahatsız bir şekilde uyanırsa veya uyuyamıyorsa bebeğinize rahatlık vermeye çalışın.

Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/