Ayaküstü Konuşmada Usta Olmak İçin 10 Kısa Yol

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

Birçoğumuz, karşımızdakiyle girdiğimiz ayaküstü, havadan sudan sohbetlerde çok daha iyi olmak isteriz. Herhangi bir yerde, bir anda başlayan konuşmalar, bize çok şey katabilir. Küçük muhabbetler sayesinde, aranızdaki garip ve rahatsız edici sessizliğe son verebilirsiniz ve yepyeni birisini tanıma fırsatına erişmiş olursunuz. Burada kilit, konuyu nasıl açtığınızdır. Bu yazımda, size 10 adım sunacağım.
Öncelikle şunlarla başlayalım:
● İnsanlar karmaşıktır. Dolayısıyla karmaşık konulardan konuşabilirsiniz.
● Sessiz olmak da bazen iyidir.
Ama iki durumda da rahat etme olasılığınız düşük. Ayrıca, karmaşık konularda bir anda konuşabilmek için doğaçlama yeteneğinizin çok yüksek olması gerekiyor. Bunun çok daha kolay yolları var. Onlara bakalım:
1) Asansöre bindiğinizde, eğer karşınızdakinin boyu uzunsa, boyunu ona sorabilirsiniz. (Bu durum artık canlarını sıkıyor olsa bile, tanımadığı birisi bunu sorunca sıkılmadan yanıt verebilir)
2) İnsanların kıyafetlerine iltifatlarda bulunun. Ama bunu genel olarak değil, “Ceketinin yakasını çok beğendim” gibi daha özel konularda yapın.
3) Birisi gününüzün nasıl geçtiğini sorarsa onlara kısa cevaplar yerine daha uzun cümleler kurun. “Günüm şu ana kadar biraz yorucu geçti, ama daha iyi geçmesini umuyorum” gibi umut dolu mesajlar verebilirsiniz.
4) Birisi, sizin için kapı tutuyorsa, ona ismini sorun. İsim güçlüdür. Kapı eşikleri, tanışmak için birebirdir.
5) Birisiyle sohbet esnasında, ona bir soru sorun ve olabildiğince sessiz kalın. Bazen iyi bir sohbette olduğumuzu düşünürken bir anda garip sessizlikler yaşayabiliriz. Kendi sohbetinizde de bu garip sessizlikler oluşacak mı, yoksa karşınızdaki siz sustukça anlatmaya devam edecek mi?
6) İnsanlara yanaşın ve fotoğraflarını çekmeyi isteyin. Farkındayız, biraz enteresan ama yeni insanlarla tanışma fırsatı içeren bir durum.
7) Önceden havadan sudan konuştuğunuz birisine, bir dahaki ayaküstü konuşmanızda, son zamanlarda başınıza gelen en kötü şeyden bahsedin, tabii ki bunu şikayet eder gibi yapmasanız daha iyi olur, ve sonrasında ”Ya sen nasılsın?” diye sorun.

8) Birine on lira verin ve yerine iki beşlik var mı diye sorun. Para bozdurmak, en basit ve gerekli yöntemlerden birisi.
9) Standup izleyin, gerçekten güzel doğaçlama yapıyorlar. Onlardan bir şeyler öğrenin. Doğaçlama yeteneğinizi geliştirmeye çalışın.
10) Size, başka birini hatırlatan birine onu anlatın. Bu durum sık başımıza geliyordur. Birilerini, birilerine benzetiyoruzdur ama söyleyemiyoruzdur. Yıkın bu tabunuzu.
Tüm bunların anlamı ayaküstü konuşmalarda daha iyi bir hale gelmek değil, anlık ilişkileri daha anlamlı yapmak. Yaşam tam bir keşmekeş ve tam bir kaos ama bunlar hayatı bu kadar güzel yapan şeyler. Toplumun aman vermediği düzene biraz karşı çıkın.
Ayaküstü konuşma sözcüklerin hapishanesidir. Buradan kaçmaları, aklınızı ve hayalgücünüzü özgür bırakacak. Eğlenceli olacak, kahkahalar attıracak. Ve eğer yeterince şanslıysanız, arkadaş da edineceksiniz.
Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/