Bireysel Başarınızı Planlayın: Etkili Bir Stratejinin 5 Önemli Adımı

Daha önce gitmediğiniz bir yerde, istediğiniz yere ulaşmayı ümit ederek amaçsızca dolaşmak pek de verimli olmaz değil mi? Bu noktada iyi bir haritaya ihtiyacınız olduğu kesin.
Aynı şekilde hayallerinizi gerçekleştirebilmek için de ilerleyeceğiniz yolu detaylandıran bir plana ihtiyacınız var. Hedeflerinizi gerçekleştirmek için çıktığınız yolda olmazsa olmaz yol arkadaşınız belirlediğiniz stratejidir. Aksi halde rotasız bir gemiden farkınız kalmaz ve sizi istediklerinize yaklaştırmayacak alanlarda zaman kaybedebilirsiniz, hatta kaybolabilirsiniz. Bu nedenle, kuvvetli bir strateji oluşturmak için zaman ayırmayı ihmal etmeyin ve bu ipuçlarını mutlaka dikkate alın.

1) Hedeflerinizi tanımlayın.

Bir rotayı takip etmeden önce, kendinizi tanımanız gerekir. Potansiyelinin tamamını keşfedemeyen insan sayısı azımsanamayacak kadar fazla. Bundan kaçınmak için, hayallerinizin neler olduğunu en net biçimde tanımlamanız gerekir. Hedeflerinizle özdeşleşmek biraz zaman ve çaba gerektirir, ancak başarılı bir kişinin yolculuğunda gerçekten önemli bir süreçtir.

2) Kontrol daima sizde olsun.

Hayatınız da hedefleriniz de kariyeriniz de sizin kontrolünüzde, dolayısıyla tüm bu alanları kendiniz planlayın. Bir şeyleri şansa bırakmak yerine, seçim yapmak ve kararlar almak için inisiyatif alın.

3) Kendinizi belirli aralıklarla dürüstçe eleştirin.

Kendi kendinizi değerlendirmek, nerede durduğunuzu ve bir sonraki hedefinize ne kadar yakın olduğunuzu görmenize yardımcı olur. Çıktığınız yolda karşılaşacağınız her durumu öngörmenin bir yolu yoktur. Bu yüzden öz değerlendirme çok önemlidir; sorunlu alanları tespit etmenizi ve onlarla başa çıkmanın yollarını bulmanızı sağlar ve sonraki adımlarınızı daha sağlıklı şekillendirir.

4) Standartlarınızı her zaman yüksek tutun.

Standartlarınız; düşündüklerinizi, inandıklarınızı ve dolayısıyla davranış şeklinizi etkiler. Yüksek standartlara sahip insanlar hedefleri için ilerleyecekleri yolu titizlikle inşa ederler ve o yolda özgüvenle ilerlerler. Pes etmeyi bir seçenek olarak düşünmezler ve kendilerini daha kolay motive ederler.

5) Deneyim. Deneyim. Deneyim.

Deneyimler cebinizde fırsata en kolay çevirebileceğiniz birikimlerinizdir. Hedefleriniz için ilerlerken her aşamada kendinize kattıklarınız daha kolay mücadele etmenizi sağlar. Bu da sağlam zeminde oluşturduğunuz stratejinizi adım adım öteye taşımanız demektir. Deneyimler kadar bu deneyimleri güvenilir ve sizi her aşamada destekleyecek bir şirkette kazanmanız da oldukça önemlidir.
Pfizer’in yeni mezunlar ya da henüz kariyerinin başında olan genç profesyoneller için başlattığı MT (Management Trainee) Universe Programı en iyi seçeneklerin başında geliyor. Üniversite ve yüksek lisans öğrencisiysen ve bir yandan da kariyerine yatırım yapmak istiyorsan Pfizer’in PT (Part-time) Universe Programı da mutlaka değerlendirilmesi gereken bir seçenek.

Pfizer’de geleceğin yöneticisi olarak kariyerine ilk adımını atmak ister misin?

MT Universe ve PT Universe programlarıyla ilgili detaylara ve başvuru sayfasına buradan⇗ ulaşabilirsin.

Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/