Günlük Tutmak Belleğin Yazınsal Yolculuğu

Günlük tutmak, kişinin belleğini yazınsal bir yolculuğa çıkarmasıdır. Bu yolculuk aslına bakılırsa yazınsal bir maraton olarak da nitelendirilebilir. Bu maraton kimi zaman kısa sürerken kimi zamansa sonuna kadar gidilen bir yarışı andırır.

Çoğumuz hayatımızın bir bölümünde günlük tutarak anılarımızı, heyecanlarımızı ve dileklerimizi kilit altına almışızdır. Günlük ile geçirdiğimiz süre ise hepimize göre farklılıklar gösterir. Kısa sürelerde tamamlanan bir günlük yolculuğu olabileceği gibi uzun yıllar süren günlük tutma deneyimleri ortaya çıkabilmektedir.

Belleğimizi diri tutmanın ve anılarımızı pekiştirmenin yöntemlerinden birisi olan günlük tutma deneyimi, neredeyse yazı kadar köklüdür. Yazının gelişimi ile insanın düşüncelerini serbest bir şekilde yansıtma tarzlarından olan günlük arasında yakın ilişki bulunur.

Günümüzde dijital dönüşüm ile günlük oluşturma deneyimleri de değişim geçirmeye başlamıştır. Bu değişim fiziksel yazı kağıdının yerini yavaş yavaş dijital yazı ortamlarının almasını da ifade eder. Sosyal ve kültürel hayatın akışının giderek hızlandığı günümüzde günlük tutmanın yöntemleri çeşitlenmeye başlamıştır. Biz de bu incelememiz boyunca günlük tutmanın yollarını ve sağladığı faydaları sizlerle buluşturmaya çalışacağız.


Günlük Tutmak Konusunda Faydalı Olacak Yollar

1) Hatıraları Zamana Mühürlemek İçin Günlük Tutmak

günlük tutmak

Günlük tutmanın en önemli sebeplerinden birisinin hiç şüphesiz gündelik anılarımızı hatırlama ihtiyacından ileri geldiğini söyleyebiliriz. Hayatının herhangi bir evresinde günlük ile haşır neşir olan herkes belli başlı anılarını günlüğüne konu edinmiştir.

Üzüntülerimizi, heyecanlarımızı, mutluluklarımızı ve arzularımızı kayıt altına almanın en güzel yöntemlerinden birisi günlük tutmaktır. İnsan belleği güçlü olduğu kadar aynı zamanda çeşitli yaşanmışlıkları geri plana itebilmektedir. Tam da bu nedenden ötürü yazı, sağladığı imkânlar doğrultusunda anıların kalıcılaştırılmasına yarar sağlar. Günlük tutarken amacınız illaki bir gününüzün tamamını kayıt altına almak olmayabilir.

Yaşadığınız ve sizi derinden etkileyen bir olayı günlüğünüzde anlık olarak kayıt altına alabilirsiniz. Günlüğünüzü çantanıza sığacak şekilde yanınızda bulundurabileceğiniz gibi aynı zamanda eve döndüğünüzde de deneyimlerinizi günlükle buluşturabilirsiniz. Bu sayede tamamen özel anılarınıza özel, yaşanmışlıklardan oluşan bir yazın defteri yaratmayı başarmış olursunuz.

Günlük tutmanın en temel amaçlarından birisi olan bu yöntem aynı zamanda eşsiz ve biriciklik taşır. İlerleyen zamanlarda istediğiniz an günlüğünüzü açarak anılarınıza tekrar erişebilirsiniz.


2) Günlük Tutarak Planlarınızı Listeleyin

günlük tutmak

Günlük tutmak, pek çok yöntem ve amaç temel alınarak yapılabilir. Bu amaç ve yöntemler arasında şüphesiz planlarımızı şekillendirmek de yer alıyor. Kimileri günlüklerini anılarına, gündelik yaşantılarına ayırırken kimileri ise günlüklerini kişisel bir ajandaya çevirerek kullanır.

Günlük tutarak gerek iş hayatınızı şekillendirebilir gerekse planlama yapmak istediğiniz herhangi bir alanı öne çıkarabilirsiniz. Bu yöntem ile diyet sırasında bitiş ve başlangıç tarihlerini kayıt altına alabilirsiniz. Aynı zamanda diyetinize yön vermek istediğiniz tarihleri, gelişim aşamalarınızı da günlüğünüze not edebilirsiniz.

İş seyahatleriniz, görüşmeleriniz, görüşmelerinizde dikkate değer konular vb. gibi alanlarda günlüğünüze başvurabilirsiniz. Bu sayede hem zihinsel olarak planlarınıza bağlılığınız artar hem de eksiksiz bir programa ulaşabilirsiniz.

Günbegün kariyeriniz ve sosyal yaşamınız konusunda kendinize ültimatom verebilirsiniz. Yanlış attığınızı düşündüğünüz adımları, doğru adımları, kendinizi geliştirmek istediğiniz alanları teker teker yazabilirsiniz. Bu sayede günlük tutmak, kişisel gelişiminiz konusunda da faydalı bir araca dönüşmüş olacaktır. Günlük tutarak ev işlerinizi, arkadaşlarınızla sohbetlerinizi ve daha birçok şeyi de kayıt altına alabilirsiniz.


3) Tasarımsal Bir Günlük Tutma Deneyimi: Bullet Journal

Bullet Journal

Bazı insanlar boş ve beyaz bir sayfayı günlük tutmak için yeterli bulurken bazıları ise Bojo’ya başvurur. Kısaltması Bojo olan bu günlük tutma alışkanlığının uzun adı ise Bullet Journal olarak karşımıza çıkar. Türkçe’de tam bir karşılığı bulunmasa da Bullet Journal’ı hedef odaklı günlük olarak tanımlamak mümkündür.

Bullet Journal günümüzde dijital ortamda da tanıtılan günlük tutma yöntemleri arasında yer alıyor. İnsanlar Bojo’yu nasıl kullanabileceğinizi, nasıl renklendirebileceğinizi ve daha birçok şeyi videolar ile açıklamaya çalışıyor. Renklerin ruhu özgürleştirdiğine inanan biriyseniz şüphesiz Bojo sizin seveceğiniz türden bir yazınsal deneyim sunuyor.

Yazınsal deneyimizi kalıcı hale getirirken aynı zamanda fikirlerinizi resmetmenize de olanak tanıdığını belirtelim. Bu yönüyle Bojo’nun tamamen size özgü bir imkân yarattığını belirtmemiz gerekiyor. İster çizim yapın ister yazılarınızı bulutlara yerleştirin isterseniz de her ikisini birlikte gerçekleştirin.

Bojo’nun tercih edilmesinin ve size de sağlayabileceği faydaların başında diyagrama dayalı şablonu yer alıyor. Bojo kullanırken herhangi bir konuda dilediğiniz gibi listeleme yapabilirsiniz. Ruh halinize göre çeşitli renkleri seçebilirsiniz veya yaşadığınız belirli deneyimleri resmetmeyi tercih edebilirsiniz.


4) Rüyalarınızı Günlük Tutarak Kalıcı Hale Getirin

rüya defteri

İnsan belleğinin ve zihninin en ilginç alanlarından ve üretimlerinden birisi şüphesiz rüyalardır. Kimimiz uyurken sayısız rüya görürüz kimimiz ise hiç rüya görmeden uyandığımızı düşünürüz. Aslında hemen hepimiz neredeyse sayısız rüya görürüz hayat yolculuğumuz boyunca. Bu süre zarfında bazı rüyalarımızı çok iyi hatırlarken bazılarını ise uyandığımız anda unuturuz.

Yaşamımızın en ilginç ve sırlarla dolu yapılarından birisinin rüyalar olduğunu söylesek yanılmış olmayız. Tam da bu özelliği sebebiyle rüyalar, günlük tutma deneyimimizin önemli parçalarından birisi olarak değerlendirilebilir.

Uyandığınız anda görmüş olduğunuz rüyaları günlüğünüze listeleyebilirsiniz. Bu sayede rüyalarınız hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Aynı şekilde rüyalarınızın psikanalitik yorumlarına da ulaşabilirsiniz. Günlüğünüze rüyalarınızı not ederek çeşitli rüyalar arasında bağlantılar kurabilirsiniz.

Bu yöntemin aynı zamanda bilinçaltı ediminizi geliştirdiğine yönelik bilgiler de mevcut. Bu yöntemi aynı zamanda ilerleyen yıllarda geriye dönüp sizi ürküten veya sizi mutlu eden rüyaları hatırlamak içinde uygulayabilirsiniz. Günlük tutma alışkanlığı hem gündelik hayatta yaşadığınız deneyimleri hem de uyku sırasındaki yolculuğunuzu kayıt altına almanızı sağlar.


5) Sabah Sayfaları Hazırlayarak Günlük Tutmak

günlük tutmak

Günlük tutmak aynı zamanda insanın kendi kendini medite etmesinin de yollarından birisidir. Günlük tutarak kişi kendini yeni güne hazırlayabilir, geleceği hakkında çeşitli dileklerde bulunabilir. Her sabah kalktığımızda günlüğümüze birkaç satır veya birkaç sayfa düşüncelerimizi bırakabiliriz. Bu sayede zihinsel ve fiziksel sağlığımızı koruyabiliriz.

Sabah sayfaları ile günlük tutma yönteminin temelinde Julia Cameron’un çalışması “Artist Way” yer alır. Dilimize “Sanatçının Yolu” olarak çevrilen eserde yazar, güne günlüğümüzle başlamanın çok yönlü bir katkısı olacağını savunuyor.

Uyanır uyanmaz ve kalkar kalkmaz birkaç şey yazmak, günün geri kalanını da pozitif hale getiriyor. Sanatçı eserinde bu yöntem ile sanatsal düşüncenin ve yaratıcılığın da artacağına vurgu yapıyor. Kişisel gelişimin de bu yöntemi uygulayarak kişiye yazınsal bir kimlik kazandıracağını söyleyebiliriz. Bu pek çok yönden gündelik hayatı kontrol etmeyi ve planlamayı kolaylaştıran bir unsur özelliği taşıyor.

Uyandıktan sonra veya kahvaltı esnasında bugün neler yapmak istediğinizi sayfalara iliştirebilirsiniz. Yeni günden beklentilerinizi, geçmişte kalanları ve hayallerinizi sayfalarda gezinerek dile getirebilirsiniz.


6) İyi Dilekleri Yazıya Dökme Yoluyla Günlük Tutmak

iyi dilekler

Uzun süre boyunca günlük tutmak bana göre değil diyenlerdenseniz sizi buraya alalım. Aynı şekilde belirli aralıklarla yazmaya üşenenlerden olduğunu düşünenlerdenseniz yine bu bölüm tam size göre. Sabah uyandınız, ellerinizi ve yüzünüzü yıkadınız. Ardından kahvaltınızı yaptıktan sonra çalışmaya başlamadan önce veya akşam saatlerinde uygun olduğunuz bir anda günlüğünüze iyi dileklerinizi yazabilirsiniz.

Bunlar evrene gönderdiğiniz pozitif enerjiler olduğu gibi sizin dileklerinizin seyrini de ortaya koyacaktır. Günlük olumlamalarınızı günlük tutarken yineleyebileceğiniz gibi dönemlik olumlamalarınızı da buraya ekleyebilirsiniz.

Gün başında veya gün sonunda dileklerinizi tekrarlayarak enerjinizi yenileyebilirsiniz. Hayatın size verdikleri konusunda dileklerinizi paylaşabilirsiniz. Benzer şekilde hayattan beklentilerinizi, umutlarınızı ve ümitlerinizi de günlük tutmak yoluyla kalıcı hale getirebilirsiniz. Bu yöntemi kullanmak için birkaç sayfa bile size yeterli olacaktır.

İyi dilekleri günlük tutmak yoluyla yazıya dökme, sizi gündelik hayatta motive eden bir kaynağa dönüşür. Pozitif enerjiniz bu şekilde gün içinde artacağı gibi aynı zamanda sizin pozitif enerjiye açıklığınız da artacaktır. Yazı bu yöntemle insanın özgüvenini de artıran bir unsura dönüşebilir.


7) Dijital Yöntemler Yoluyla Günlük Tutmak

günlük tutmak

Şimdiye kadar hep günlük tutmak konusunda geleneksel yöntemleri ele aldık. Günümüzde dijital teknolojilerin ve dijital sosyal ağların gelişmesi ile insanlar bu mecralarda fazla vakit geçirir oldu. Bu da haliyle sosyal ve kültürel bir dönüşümü her alanda beraberinde getirdi diyebiliriz.

Yazı yazmadan, insanlarla sohbet etmeye dek pek çok sosyalleşme yöntemi yakınsama sürecine girmeye başladı. Bu süreç devam ederken hiç şüphesiz oldukça geleneksel bir yazı formu olan günlük tutmanın da çehresi değişti. İnsanlar artık yanlarında fiziksel bir bütünlüğe sahip ajanda veya günlük taşımadan da bu ihtiyaçlarını giderebiliyorlar.

Günlük tutmak konusunda geliştirilen birkaç dijital uygulamada bu konuda insanlara yardımcı olmaya çalışıyor. “Tick Tick” ve “5 Minutes Journal” gibi uygulamalar hem günlük ve haftalık planlamalarınızı yaptığınız bir ajanda işlevi görüyor. Hem de gün içerisinde tamamen sizin belirlemiş olduğunuz anlarda günlük özelliğini kullanmanıza yarar sağlıyor.

Kişisel bilgisayarınız, telefonunuz veya tabletinizden kolaylıkla uygulamaları kullanabiliyorsunuz. Bu uygulamaların dışında çeşitli uygulamalar bulunduğu gibi her birini kişiselleştirerek kullanmak tamamen size kalmış durumda.

 

Kategoriler: Uncategorized @tr, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/