YALNIZ SEYAHAT ETMENİN AVANTAJLARI 

Buse

Buse

Kocaeli Üniversitesi Okurken çalışan çalışırken gezen gezerken öğrenen. https://www.busenin.net/

 Çok iyi bildiğiniz bir yerde,bildiğiniz insanlarla bile kendinizi yalnız hissedebilirsiniz.İhtiyaç duyduğunuz arkadaşlığın bile bir yakınınızda mı ,yoksa dünyanın bir ucundan gelmiş insanda mı olduğunu bilemezsiniz.
Yürüdüğün yolun nereye çıkacağını bilmemek , kaybolduğun sokakta şirin bir ev bulmak bunların hepsi yalnızlığı keyifli kılıyor.

Her seyahatimden önce içim, yolumun kesişeceği insanların hikayelerine,deneyimlerine olan merak ile doluyor.

 Bu merak duygusundan ötürü beni her zaman yalnız gezmenin daha eğlenceli olduğuna inanıyorum.

1) En Büyük Bahanenizden Kurtulursunuz.

‘’Ben de yurt dışına çıkmak istiyorum ama tekim’’

Hadi yurt dışına çıkalım dediğinde çanta hazırlamaya başlayan bir arkadaş düşünelim.Düşündünüz mü? İşte o aslında yok.Yok çünkü siz istediğiniz kadar hazır olun karşınızdakinin tatile gidebilecek müsaitliği,maddi durumu,hevesi sizinle aynı olmayabiliyor.

Ve bunlar bizim müdahale edebileceğimiz değişkenler değil.

‘’Yaptığımız hata,kontrolümüz dışındaki olaylar için hayallerimizden vazgeçmek.’’

2) Uçağın Değil Ama Seyahatin Kaptanı Olursunuz

Ne kadar iyi anlaşırsanız anlaşın, seyahat grubunuzla zevkler ve tercihler konusunda ayrıldığınız noktalar illa ki oluyor..Şartlar da her zaman herkesin istediğini yapabilecek duruma izin vermiyor.Durum böyle olunca istemediğimiz şeyleri yapmak kaçınılmaz oluyor.
İşi okulu ayarlamışızsınız,kendinize bir iyilik yapıp tatile çıkmışızsınız,her şey istediğiniz gibi gitsin istemez misiniz?
Eğer yalnızsanız her durumda sizin tercihiniz geçerli.Seyahatin planı sizde olduğu gibi o plana uymamak bile sizin elinizde.
3) Kendi Seçimlerinize Saygı Duyarsınız

İstediğin şehirdesiniz ve havaalanından itibaren tüm seyahat baştan sona istediğiniz gibi gidiyor.
Havaalanından şehir merkezine gidişin bile bir çok yolu var.
Uzun ve seni yoran yolu mu seçtiniz.Evet,siz seçtiniz ve siz yoruldunuz.Kalacak yeri ayarladınız ve sevmediniz mi?Bu tercih yüzünden sizi yargılayacak strese sokacak kimse yok.Veya fikir sizden çıktı diye bundan etkilenecek başka kimse yok.
-Kış gününde Roma’dan 2 saat yol gittiğim deli gibi yağmur ve sisten hiçbir şey göremeyip geri döndüğüm Çilek Köyü için oturup üzülmedim.En azından’’ Denemedim ‘’demedim.
4) Kendinizi tanır , zevklerinizin farkına varırsınız.
Yalnız olmak kendinizi keşfetmenize yardımcı olur.İstediğiniz şeyleri yapmaya başladıkça yanlış yaptıklarınızdan ders çıkardıkça neyi sevdiğinizi göreceksiniz.Ben otobüs yolculuğunu mu, treni mi tercih ediyorum , müze gezmeyi mi yoksa sokakları gezmeyi mi seviyorum.Bunları bilmek bir sonraki seyahatimi daha kolay planlamamı sağlıyor. Ne tür bir hayat seviyorsun sorusuna cevap biraz daha somutlaşıyor.

Sevdiğiniz şeyi bilmek sosyal hayatınızdan iş hayatınıza kadar vereceğiniz her karara yardımcı olur..
5) Kendinizle Arkadaş Olursunuz

Uçak yolculuğunda, dinlendiğiniz kafede , farklı bir şehirde uykuya dalarken dinlediğiniz tek şey kendi sesiniz olur.
Biriyle yapılınca güzel dediğiniz şeyleri tek başınıza yaparken gerçekten orada olmanın keyfini çıkarmaya alışıyorsunuz.

Görmek istediğiniz o şehre kuş bakışı bakarken listenizi çıkarıp bir tik daha atmak kendine güven veriyor..

Hayır sıkılmıyorum tam tersine aşırı mutlu oluyorum.
 

Bir arkadaşımla seyahat ederken bile’’ hadi biraz yalnız takılalım ya’’ derecesinde buna alışmış bir insanım ben.

6) Başkalarıyla Arkadaş Olursunuz
Grupla veya tanıdıkla seyahat ederken başkalarıyla konuşmaya tanışmaya açık olmuyoruz.
Yalnız olduğunuzu düşünün.Fotoğraf çektirmek için bile birinden yardım istemek ,iletişim kurmak zorundayız..(Bu arada en güzel fotoğrafı Çinliler çekiyor.)
Backpacker hostellerin hep bir grup aktivitesi vardır,amaç herkesi birbiriyle tanıştırmaktır, yalnız gezmek istemeyenler için Free Walking Tour organize edilir.Aynı odada kaldığın kişiler zaten senin gibi gezmeye gelmiştir,bazen sana şehir hakkında tavsiyeler verir bazen kalkıp birlikte gezersiniz.
Bir bakmışsınız Meksikalı arkadaşınız oldu.Aynı coğrafyada büyümediniz aynı kültürle yetişmediniz birbirinizden öğreneceğiniz ne çok şey var değil mi? 
 Ne Gibi Zorluklarla Karşılaşabilirsiniz 

-‘’Tek kişi misiniz? ‘’ 
-Evet bu soru ‘’Dünya’nın En Güzel Kafesi’’ denilen ‘’NY Cafe’’ de bayağı canımı acıtmıştı açıkcası.Ama sonra güzel bir yemek ve piyano resitaliyle yalnızlığımın keyfini çıkardım. –Taksi parası gibi masrafları yanındakilerle paylaşmak daha iyi oluyor.
 -Eşyalarınıza göz kulak olabilecek kimse olmuyor.En basiti lavaboya bile gitmek isteseniz tüm eşyalarınızı yanında götürmek zorundasınız. 
Instagram’dan beni takip edebilirsiniz: @hizarcibuseKategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/