Gitar Öğrenmek Ne Gibi Katkılar Sağlar?

Gitar öğrenmek fikri hemen hemen herkesin bir defa da olsa aklına gelmiş ve “Acaba?” dedirtmiştir. Çünkü genel olarak bir şarkının olmazsa olması kuşkusuz gitarın o güzel ritmidir. İnsanı şarkının içine çeker. Bu sebeple de çoğu insan hayatının bir döneminde gitar öğrenmek istemiştir. Peki gitar öğrenmek sanıldığı kadar kolay mı? Maalesef çoğu müzik aleti gibi gitar da oldukça karmaşık ve kendi özel kurallarına sahip bir enstrüman. Onu bu kadar eşsiz kılan da elbette bu. Fakat bu gözünüzü korkutmamalı. Eğer içinizde ufacık bile olsa gitar öğrenmek için bir arzu varsa tutun onu, bırakmayın sakın ve başlayın. 

Söylediğimiz gibi gitar çalmak bir iki gün pratik yapılarak öğrenilebilecek bir yetenek değil. Fakat bu gözünüzü korkutmasın. Bu işi ancak gitar öğrenmek hevesine sahip insanlar zevk alarak ve diğer insanlara göre hızlıca kavrayabilir. Gitar öğrenmek yolunda ilerleyen birçok insan daha yolun en başında yaşanılan zorluklar sebebiyle pes ediyor. Yazımızda yaşayabileceğiniz zorluklardan ve bunları yaşamamanız veya üstesinden kolayca gelmeniz için neleri bilmeniz gerektiğine değineceğiz.


Gitar Öğrenmek İçin Farkına Varmanız Gereken Temel Olgular

gitar öğrenmek

Muhtemelen çevrenizde zamanında gitar öğrenmek için bir yola girmiş fakat uzun sürmeden bırakmış insanlar olmuştur. Belki de sizler de bu yoldan geçtiniz ve yaşadığınız zorluklar sebebiyle vazgeçişler yaşadınız. Güçlü bir temel atmak için neleri kabul etmemiz gerektiğine gelin birlikte bakalım:


1) Gitar çeşitleri hakkında araştırma yapmalısınız.

gitar çeşitleri

Kendinize uygun gitarı bulmak için acele etmemelisiniz. Gitar birçok çeşidi olan zengin bir müzik aleti. Bu sebeple kendinizi bir tanesine körü körüne adamamalısınız. İnternet üzerinden izleyebileceğiniz yüzlerce video ve yine yüzlerce yazı bulunmakta. Bu gitar çeşitleri tanıma sürecinde kısa da olsa eğitim videolarına göz atmanız hangi gitarın size daha uygun olacağını bulmanızda önemli bir yarar sağlayacaktır. Bu konuyu es geçmemeli ve en çok size hitap eden gitar çeşidini bulduğunuzdan emin olmalısınız.


2) Nota öğrenmek kaçınılmaz bir ihtiyaç.

nota öğrenmek

Nota öğrenmek gitar öğrenmek için atmanız gereken en temel adımdır. Nota öğrenimi elbette her müzik aleti için olmazsa olmaz. Bu sebeple nota öğrenmeniz şart. Her ne kadar başlarda nota eğitimi insanın gözüne karmaşık ve yorucu gelse de ileride normal bir yazıyı okumak gibi gelecek. Başta yaşadığınız bu minik zorluğun ileride size ne denli büyük katkılar sunacağını unutmayın. Nota öğrenmek için kaynak bulmak günümüzde oldukça kolay bir hale geldi. İnternette bulabileceğiniz nota anlatım videoları ile kısa sürede kendinizi geliştirebilirsiniz.


3) Tekar, tekrar ve tekrar!

tekrar etmek

Nota öğrenmek gitar öğrenmek için atmanız gereken en temel adımdır. Nota öğrenimi elbette her müzik aleti için olmazsa olmaz. Bu sebeple nota öğrenmeniz şart. Her ne kadar başlarda nota eğitimi insanın gözüne karmaşık ve yorucu gelse de ileride normal bir yazıyı okumak gibi gelecek. Başta yaşadığınız bu minik zorluğun ileride size ne denli büyük katkılar sunacağını unutmayın. Nota öğrenmek için kaynak bulmak günümüzde oldukça kolay bir hale geldi. İnternette bulabileceğiniz nota anlatım videoları ile kısa sürede kendinizi geliştirebilirsiniz.


4) Düzenli çalışmanın büyük getirileri olacaktır.

gitar öğrenmek

Program yapmanız gitar öğrenmek için faydalı olacak bir etken. Programınızı kedinizi baskıda hissetmeyeceğiniz bir düzende yapmalısınız. Bu program yapımındaki en önemli husustur, bu sebeple kendinize yüklenmeyin. Minimum düzeyde başlayarak aldığınız zevk ve verime göre süreleri arttırabilir, saatlerinde oynamalar yapabilirsiniz. Program yapmanın gitar öğrenmek için neden önemli olduğunu düşünüyorsanız hemen cevaplayalım: elbette disiplin için!

Disiplinsiz bir temel eğitimi veya yine disiplinsiz yapılan tekrarların size büyük bir katkısı olmayacaktır. Gitar öğrenmek size bir görev gibi gelmemeli ancak ciddiye aldığınız bir iş olmalı. Bu sebeple program yapmanız sizlere bu yolda kesinlikle büyük katkı sağlayacaktır. Hem de bu gününüzü, haftanızı veya ayınızı planlama durumunuz sayesinde daha düzenli bir hayata sahip olabileceğinizi de göreceksiniz.


5) Daha çok şarkı dinlemelisiniz.

müzik dinlemek

Bol bol dinleme yapmak gitar öğrenmek için şart olduğu gibi zaten içinizde bu hevesin oluşması veya artması için de en temel etkendir. Müzik insanın içine işlemeli ve bu sebeple her bir ritmi hissederek çalmalısınız. Peki bunu sadece önünüzde duran notaları çalarak yapabilir misiniz? Zor olsa gerek. Yazılan o bestelerin içinde dans eden ritimleri görmeniz için gitar çalmak hususunda kendini geliştirmiş insanları izlemeniz size büyük katkı sunacaktır. İnternette izleyeceğiniz gitar çalma videolarını yavaşlatarak belli ipuçları da yakalayabilirsiniz.


6) Seyircilerin öğrenme aşamasındaki yerleri önemlidir.

gitar öğrenmek

İnsanların sizi bu süreçte izlemesine izin verin. Kendinize bir izleyici bulmak gitar öğrenmek için büyük bir fırsattır. Daha dikkatli olmanızı sağladığı gibi başlarda her ne kadar sizi gerecek olsa da kendinizden emin bir şekilde çalmanız için sizi teşvik de edecektir. İnsanların önünde bir gösteri sergileme düşüncesi sizi daha ciddi bir çalışmaya sevk edecektir. Ayrıca çevrenizden gelecek gelişmenize dair eleştirel bakış açıları da sizi bir üst basamağa itecektir.


7) Gitarınızlar tanışın.

gitar öğrenmek

Gitarınızı tanımanız da size avantaj sağlayacaktır. Her ne kadar kısa vadede kendinizi geliştirdiğinizi düşünseniz de uzun vadede çaldığınız müzik aletinin aslında ne olduğun bilmeden ilerlemek zor ve sağlıksız olacaktır. Çalacağınız bu güzeller güzeli müzik aleti hakkında bilgilere sahip olmak için internetten araştırmalar yapmanızı tavsiye ediyoruz. Bu sayede gitar ile bir bütün olabilirsiniz ve gitar öğrenmek için kendinizi teşvik etmiş olursunuz.


8) Fiziksel değişimlere açık olun.

gitar öğrenmek

Parmaklarınızın acımasından korkmayın! Gitar öğrenmek için temel atmaya çalışırken zihniniz yorulduğu kadar parmaklarınız da yorulacak. Parmaklarınızın ucunda nasırlar oluşacak ve bu nasırlar başarınızın madalyonu sayılacak. Yani yaptığınız tekrarların karşılığını sadece daha düzgün ritimlerle değil ellerinizde de görebileceksiniz.

Ayrıca parmaklar demişken baskın olarak kullandığınız elinizdeki tırnaklarınızı çalmak istediğiniz gitar teline göre uzatmaya başlasanız iyi olur. Elektro gitar, akustik gitar ya da klasik gitarda uzun tırnak kullanmanız gerekebilir. Tellere parmağınızla birlikte tırnağınızla da vurarak daha temiz bir ses elde ettiğinizi göreceksiniz.


9) Müzik kulağınızı geliştirmeye bakın.

müzik kulağını geliştirmek

Kulağınızı geliştirmeniz gitar öğrenmek için size büyük avantaj sağlayacaktır. Kulağınızı geliştirmek için farklı müzik türleri dinlemeyi ihmal etmemelisiniz. Şarkıları dinlerken gitar seslerine odaklanmanız da bu konuda size büyük yarar sağlayacaktır. Tekrarlarınızı yaparken bile kulağınızı melodileri tanıması konusunda eğitmiş olacaksınız.

Farklı şarkılar ile yeni ritimler öğrenebileceğiniz gibi belirli bir şarkıyı defalarca dinleyerek analiz etmeniz de size kulağınızı geliştirmenizde büyük katkı sağlayacaktır. İyi bir kulağa sahip olmak gitar öğrenme sürecinizde işe yarayacağı gibi ileride kendi bestelerinizi yapmanız için de size kuşkusuz büyük katkı sağlayacaktır. Bir süre sonra iyi bir müzik kulağına sahip olmanın parmaklarınızı iyi kullanmanız kadar önemli olduğunun farkına varacaksınız.


10) Sizinle aynı yolda ilerleyen insanlarla bilgi alışverişi yapın.

gitar öğrenmek

Sizin gibi gitar öğrenmek için bir yola başlamış veya o yolda ilerlemiş insanlarla konuşun. Aklınızda elbette birçok soru olacak ve belki de bu soruları internette bulamayacaksınız. Bu sebeple ortak paydada buluştuğunuz bir insanla sorununuzu çözmeye çalışmanız size yarar sağlayacaktır. Birlikte çalışmalar yaparak kendinizi geliştirmeniz gereken kısımları fark edebilmenizi sağlayacak olan bu eylem aynı zamanda sizi daha iyi bir gitar öğrenme hevesine sevk edecektir.


11) Sabredin.

sabredin

Dediğimiz gibi gitar öğrenmek bir yolculuğa çıkmaya benziyor. Bu yolda sizi nasıl engebelerin beklediğini bilmiyorsunuz. Bu sebeple aceleci olmak size asla fayda sağlamayacaktır, aksine acele etmeniz güçlü bir temel atmanıza engel olacaktır. Zayıf olduğunuz kısımları göz ardı edip sabırsızca ilerlemeye kalkmanız sizi bu yolda ilerletmez. Ancak çalışma sürelerinizi sabırla arttırarak, bakış açınızı yine sabırla genişleterek kuvvetli bir başarı elde edebilirsiniz.


Gitar Öğrenmek Size Ne Gibi Katkılar Sağlar?

1) Kendinize olan güveninizi kuvvetlendirir.

özgüveni arttırır

Gitar öğrenme sürecinizde kendinize ayırdığınız bu vakit sadece iyi şarkı çalmanızı, notaları daha rahat okumanızı sağlamayacak; kendinize olan güveninizi arttıracaktır. Kendinizi geliştirdiğiniz, eğittiğiniz bir konu olduğu için özgüveniniz dolaylı olarak artacaktır. Özellikle insanlar önünde gitar çalmaya başladığınızda özgüveninizdeki artışın önemini bir kez daha görmüş olacaksınız. İnsanlar önünde yeteneğinizi sergiledikçe kendinizden daha emin olacaksınız.

 


2) Zihninizi düzenli olarak çalıştıracaksınız.

gitar öğrenmek

Analitik düşünme yetisi kazanmak için zihnimizi düzenli olarak meşgul tutmamız gerekiyor. Gitar öğrenme süreci ve sonrasında yapacağınız tüm çalışmalar sizi ve zihninizi büyük ölçüde geliştirecek. Bir müzik aleti çalmanın problem çözümlerinde size fayda sağlaması uzaktan anlamlı gelmese de katkısı hafife alınamayacak kadar büyük. Yani kısaca gitar çalma yeteneğine sahip olma sürecinizde zihninizi karmaşık problemleri daha kolay çözmesi için de eğitmiş oluyorsunuz.


3) Düzenli bir hayat sağlar.

düzenli hayat

Gitar öğrenmek için yapacağınız programlar sadece gitar çalışma saatlerinizi değil gün, hafta ve hatta bir ay içerisinde yapacağınız işlerinizi de planlamanıza olanak sağlayacak. Bu sebeple siz fark bile etmeden hayatınızda çoğu şeyi bir düzene sokmuş olacaksınız. Gitar öğrenmenin hayatınıza kattığı bir diğer güzellik de bu program ve disiplin içerisinde size çalışma hevesini aşılamasıdır. Çalışmadan başarı elde edemeyeceğinizi net bir şekilde göreceğiniz için yaşamınızda daha düzgün bir çalışma hayatı yaşamaya gayret edeceksinizdir.


4) Konsantre ve sabır sürenizi arttırır.

konsantre olmak

Gitar öğrenmek için harcadığınız zamanda sabrın ne denli önemli bir ihtiyaç olduğunu fark edecek ve istemeseniz bile bu özelliğe sahip bir şekilde öğreniminizi tamamlayacaksınız. Bu sebeple de hayatta daha sabırlı olmanız kaçınılmaz olacaktır. Gitar çalmak için yüksek odaklanma gücüne ihtiyaç duyarsınız. Çalışma saatlerinizde arttırdığınız konsantrasyon günlük hayatınızda da artmaya devam edecektir.


5) Müzik kulağınız büyük ölçüde gelişir.

gitar öğrenmek

Gitar çalmayı öğrenmeye çalıştığınız süreçte birçok şarkı çalacak, yeni ezgiler duyacaksınız. Öğrenmek için yeni şarkılar dinlerken bir bakacaksınız daha da farklı şarkıları çalmaya çalışıyorsunuz. İşte bu sayede yeni müzik zevkleri edinecek, notalar arasında kaybolurken müzik kulağınızı da geliştireceksiniz.


6) Kaçış kapısı bulacaksınız.

gitar öğrenmek

Hayatın yorucu ve karmaşık akışında kendinize huzura çıkan bir kapı açacaksınız. Herkesin sahip olamadığı bu kapı sizin her an yanı başınızda olacak. Hüzünleriniz, mutluluklarınızı, her derdinizi paylaşabileceğiniz yeni bir arkadaş edinmiş olmanız da cabası.

This post is also available in: English

Kategoriler: Fayda, Gelişim, Sanat

Yorumlar (0) Yorum Yap

/