Lego Parçalarıyla Kendine Protez Kol Tasarlayan İspanyol Genç: David “Hand Solo” Aguilar

Gülderen Yaşar

Gülderen Yaşar

İTÜ İşletme Müh. | Editör @CEOtudent

Yolumuza çıkan engellerin başarıya giden yolun anahtarı olduğu söylenir. İspanyol genç David Aguilar, engelini yaratıcılık ve zeka ile aşıp, bu sözü kanıtlar nitelikte bir projeye imza atmış. Sağ ön kolu olmadan dünyaya gelen Aguilar, Lego parçalarıyla kendine protez bir kol geliştirdi.

David Aguilar nadir görülen genetik bir durumdan dolayı sağ ön kolu olmadan doğdu. 9 yaşında ise kendine lego protez kol yapmaya başladı.


10 yıldır kendi protezlerini tasarlayan Aguilar, İspanya’daki Uluslararası Katalonya Üniversitesi’nde Biyomühendislik okuyor.


Lego protezin dördüncü modeli üzerinde çalışıyor ve hayalinin ihtiyacı olanlar için düşük maliyetli yapay organlar tasarlamak olduğunu söylüyor.

Normal protez kol fiyatları 4.000$ ile 100.000$ arasında değişiyor. Lego parçaları ise çok daha uygun. Aguilar bu yüzden lego protezlerden daha fazla yapmak istiyor.

“Çocukluğumda arkadaşlarımın yanındayken çok gergin olurdum çünkü onlardan farklıydım. Yine de bu hayallerimin peşinden gitmeme engel olmadı.”


Tasarladığı her yeni modelde protezin fonksiyonu gelişiyor.

Tüm modelleri yurt odasında tutuyor. Son modellerin üstüne de Iron Man’in savaş zırhına gönderme yaparak MK yazmış.

“Dünyadaki tüm engelli insanlara hayallerini gerçekleştirmeleri için cesaret vermek istiyorum.”


Düşük maliyetli protez üretme hedefi olan tek kişi Aguilar değil.

 24 yaşında bir Endüstri Mühendisi olan Guillermo Martinez, 2017’den beri 3D yazıcıdan protez yapıyor. Martinez’in şirketi, Ayúdame3D, Kenya’ya ücretsiz protez kol üretiyor. Bir protezin onlara maliyeti ise sadece 50$.

“3D yazıcıdan protez yapmaya sadece eğlence için başlamıştım. Sonra bunların birine gerçekten yardım edebileceğini düşündüm.”


David Aguilar’ın hikayesine ve protez kolu hakkında detaylı bilgi için videoyu izleyebilirsiniz: ?

Youtube kanalına buradan ulaşabilirsiniz.
Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/