Ekonomi Bölümü Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?

Tercih 2021

Tercih 2021

Tercih Yapacak Adaylar İçin Faydalı, Bilgilendirici ve İlham Dolu İçerikler

Ekonomi Bölümü, yurt dışı fırsatları, geleceği, iş olanakları, mezunları, uzmanlık alanları, zorlukları ve daha birçok şeyi hakkındaki en önemli sorular, Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunu Dilara Avlupınar tarafından cevaplandı.
Ekonomi Bölümü

Ekonomi Bölümü nedir?

Temel olarak, toplumların ihtiyaç ve istekleri baz alınarak ürün ya da hizmetlerin üretim, tüketim ve dağıtım aşamalarıyla ilgilenen bir sosyal bilimdir. Bireylerin, şirketlerin ve hükümetlerin tercihlerini göz önüne alarak optimal üretimi sağlamayı hedefler.

Kimler bu bölümde başarılı olabilir?

Sayılar ile uğraşmayı seven, analitik zekaya sahip, grafik ve veriler ile ilgilenen bireyler bu bölümde başarılı olabilirler.

Ekonomi bölümü mezunları ne iş yapar?

Meslek skalası oldukça geniştir. Başlıca, şirketlerin finans, satış, pazarlama gibi departmanlarında çalışabilirler. Bunun dışında bankaların genel merkezlerinde ve banka şubelerinde çalışabilirler. Bunlar dışında denetim ve danışmanlık firmalarında yer alabilirler.

Bölümde hangi dersler verilir?

Bireylerin ekonomisi ile ilgilenen mikroekonomi, şirket ve hükümetlerin ekonomisi ile ilgilenen makroekonomi, kalkulus, muhasebe, siyaset bilimine giriş dersleri, oyun teorisi…

Ekonomi bölümünün zorlukları nelerdir?

Yoğun bir matematik ve grafik yorumlama becerisi gerektirir. Çok fazla varsayım yapıldığı için değişen koşullara göre farklı sebep-sonuç ilişkileri ortaya çıkar. Ekonomi bölümü çok fazla mezun verdiği için kendinizi geliştirmek gerekir.

Bölümün iş ve staj olanakları nasıldır?

Kendinizi geliştirdikten ve doğru bağlantıları kurduktan sonra geniş meslek yelpazesi sayesinde bölümün iş/staj olanakları oldukça geniştir.

Ekonomi Bölümünün geleceği nedir?

Özellikle “para” ve “değer” kavramları var olduğu sürece kolay kolay önemini yitirmeyecek bir bölümdür. Lidya’dan bu yana dünyada her zaman iyi finansçılara ve ekonomistlere ihtiyaç vardır.

Ekonomi Bölümü yeni mezunları ne kadar maaş alır?

Başlangıç maaşları 2500-4000 TL arasında değişse de tecrübe ve pozisyon ile paralel olarak ivmeli bir şekilde artar.

Bölümün ya da sektörün yurt dışı imkanları nasıl?

Türkiyedeki birçok yabancı şirket çalışanlarını belirli koşullar sağlandıktan sonra yurt dışına göndermektedir. Yüksek lisans/doktora için ise yurt dışında pek çok okuldan kabul alınabilir.

Ekonomi mezunları hangi alanlarda uzmanlaşabilir?

Finans, Muhasebe, Portföy Yönetimi, Uluslararası Ticaret

Ekonomi bölümü ile İktisat bölümü arasındaki fark nedir?

Genelde iktisat ile ekonomi kelimeleri aynı anlamlarda kullanılsa da bu iki kelime arasında anlam olarak büyük farklar vardır. Bölüm olarak baktığınızda da bu iki bölüm arasında bir tür araç-gereç ilişkisi vardır. Birçok ortak dersi bulunsa da ekonomi ve iktisat aynı bölüm değildir.
Diğer üniversite bölümlerinin yer aldığı sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz.
Kategoriler: Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/