Kişisel Başarıya Ulaşmanız İçin Öncelikle Cevaplamanız Gereken Bir Soru Var

Melike Çalkap

Melike Çalkap

Editör @ceotudent

Çoğumuz hayatın koşuşturmacası içinde kendimizi anlık mutluluklarla tatmin edip o anı geçiştiriyoruz. Peki ya sonrası? Anlık tatminler bizi nereye kadar götürecek? Eğer olduğumuz yerde durmaya devam edip hiçbir şey yapmazsak bir çarkın içinde dönüp duran hamsterlardan bir farkımız kalmayabilir.
Bu aslında oldukça önemli bir soru ve kişinin de kendini bu soruyu sorduktan sonra cevaba giden yolda zihinsel olarak denetlemesi gerekiyor.

Gerçekten başarıyı arayanların ve bu şekilde tatmin olacaklarına inananların kendilerine sorması gereken bir soru var:

Şu an olduğum yerle, olmak istediğim yer arasında duran şey nedir?

Engeller; psikolojik, fizyolojik veya sosyolojik olabilir. Fakat engeli bulup onu çözmeye çalışmazsanız sürekli olduğunuz yer ile olmak istediğiniz yerin arasında sıkışıp kalacaksınız.

“Başarı son değildir; başarısızlık da ölümcül değildir. Önemli olan devam etme cesaretini gösterebilmektir.” Winston Churchill

Peki, bu engelleri çözemeyip ulaşmak istediği yere gidemeyenler kimlerdi?
1) Nerede Olduğunu Bilmeyenler

Öncelikle şu an hangi konumda olduğunu tam olarak belirleyemeyenlerin, ulaşmak istediği yer için bir yol haritası çizmesi çok zordur. Bu boş bir kağıda sessiz sedasız uzun uzun bakmaya benzer. Bunu aşmak için öncelikle kendinize bulunduğunuz konumda mutlu olup olmadığınızı sorun. Ve unutmayın, başlamak için asla geç değildir.
2) Hedeflerini Belirleyemeyenler

Dünyadaki en zor şeylerden birisi de bu olabilir. Çünkü kafalarında belki de bir şeyler var ama onlara nasıl ulaşacaklarını bilmiyorlar, daha da kötüsü ulaşmak istediklerinden emin de değiller. Bu aşamada yapılması gereken ilk olarak minik adımlarla yol almaktır. Süreç hızlandıkça çelişkiler de beraberinde gelebilir. Önce bir yol haritası çizmeli sonra da yavaş yavaş harekete geçilmesi etkili bir yöntem olabilir.


3) Kendilerine İnanmayanlar

Kendilerine inanmamak için bir sürü sebebe sahip olduklarını düşünürler. Bunu yapmak için yeteri kadar zeki değilim ya da bunun için gerekli eğitimi almadım, bu konumda başarılı olamam gibi ya da dış etmenlerin söylediği bir sürü olumsuz düşünce… Bu aşamada yapılması gereken herkese hatta kendi iç sesinize bile kulaklarınızı tıkamak olacaktır. Çünkü, denemeden bilemezsiniz. Kendinize inanın.
4) Tembel OIanlar

Bu durumdakiler genelde kendilerine bunu itiraf edemezler ama belki de sadece tek sorun tembel olmalıdır ve orada gün ışığı gibi apaydınlık duruyordur. Sadece anı yaşamak ve keyif almak istiyorlardır ama aynı zamanda da yapmak istedikleri bir an önce kendiliğinden olsun istiyorlardır. Ne yazık ki, emek vermek zorundasınız. Bu aşamayı da sadece hedefinize odaklanarak aşmayı deneyebilirsiniz.


Tüm bu etkenler bir engel sebebi. Siz de kendi engelinizi belirleyin ve onunla savaşın. Çünkü başarı, onu elde etmek isteyenlerin her zaman yanındadır!
Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/