6 Yaşında Hobi Olarak Başlayıp NBA’e Taşınan Başarı Hikayesi: Milli Gururumuz Cedi Osman

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

Basketbol, ülkemizde yıllar içinde yükselen bir trend. Uluslararası arenada üst üste kazanılan başarılar sayesinde milli maçlar ve kulüp maçlarında artık salonlar honca hınç doluyor. Salonlarda birbirinden önemli yıldızları izleme fırsatı bulan seyircilerin son dönemlerdeki en önemli şansı ise Cedi Osman! Hobi olarak başladığı yolculuğa, dünyanın en prestijli ligi olan NBA’de devam eden Cedi Osman’ın hikayesi sizinle!

1995 yılında Makedonya’nın Ohrid şehrinde başlayan Cedi Osman’ın hikâyesi, 1999 yılında ailesinin Bosna’ya taşınmasıyla değişmeye başladı.

Çok hareketli bir çocukluk geçiren Cedi Osman’ı ailesi, okul dışındaki vakitlerini değerlendirmesi için basketbola yönlendirdi.

İlk zamanlar hobi olarak başladığı basketbol sevdası, Anadolu Efes tarafından keşfedilmesiyle hayatına yeni bir kapı açtı.

9 yaşında Anadolu Efes’in altyapısında oynamaya başladı ve daha sonra bu takımın yıldız ve genç takım kategorilerinde de top sürdü. Bu takımlarda Türkiye Yıldız Erkekler Basketbol Şampiyonası ve Türkiye Genç Erkekler Basketbol Şampiyonası’nda şampiyonluklar elde etti.

16 yaşında Anadolu Efes’in pilot takımı Pertevniyal ‘de oynayan genç oyuncu bir sonraki sene Anadolu Efes A Takımı’nda kendinden büyüklere karşı forma terletmek için bekledi.

2014 u20 Avrupa Şampiyonasında en iyi 5 arasına girerek turnuvanın en değerli oyuncusu unvanını alan Cedi Osman’ın adını o tarihten sonra daha çok duymaya başladık.

Kendi jenerasyonunun en parlak yıldızlarından biri olan Cedi, 2015’te ilk defa NBA draftlarına katıldı.

Minnesota Timberwolves takımı tarafından draft edilen Cedi’nin hakları Cleveland Cavaliers takımına devredildi ve Cedi Osman 2017 yılında çocukluk hayali olan NBA’de oynamaya başladı.

Cleveland’da süre almak için bekleyen Cedi, oynadığı zamanlarda da yaptığı asistler ve sayılarla adından sıkça söz ettirmeye başladı.

Kendisini hala yolun başında gören parlak oyuncumuz, takım arkadaşlarıyla arasının çok iyi olduğunu ve onlardan her gün çok değerli şeyler öğrendiğini eklemeyi de konuşmalarına ekliyor.

Benchte oturduğu zamanlarda da neşeli tavırları ve enerjisiyle takımına elinden gelen desteği veriyor. Bunda şüphesiz ki takım arkadaşlarının sıcak tavırları ve yardımcı olmaları etkili.

Hobi olarak başladığı basketbol zamanla onun için bir sevdaya dönüştü, biz de milli gururumuzun oynadığı maçlar için saatlerimizi kurup bekliyoruz.

Türkiye’yi elinden gelen en iyi şekilde temsil etmeye çalışan yıldız sporcu saat farkına rağmen insanların gurur duymasından da oldukça memnun.

“İnsanların beni desteklemesi, gece kalkıp beni izlemesi çok gurur verici bir durum. Türk halkının desteği bana inanılmaz moral oluyor. Maçlara ona göre çıkıyorum. O yüzden herkese beni destekledikleri için çok teşekkür ediyorum. Umarım ben de basketbolumla Türkiye’yi en iyi şekilde temsil ediyorumdur.”

Dünyada Cedi isminde tek kişi olan Cedi Osman’a First Cedi lakabı takıldı. Aldığı desteğin motive kaynağı olduğunu hemen her konuşmasında söyleyen First Cedi, bu desteği de sonuna kadar hak ediyor.

Cedi’nin All Star Rising Stars’da giydiği ayakkabı, basının büyük ilgisini çekti.

Umuyoruz ki başarıları artarak devam eder ve adını efsaneler arasına yazdırmayı başarır.

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/