Erdemli İnsan Özellikleri: Aristoteles’e Göre Erdem

Arzu Dokuzoğlu

Arzu Dokuzoğlu

İTÜ-Kimya Müh.

Erdemli insan özellikleri üzerine pek çok insanın fikri vardır. Biz bugün Antik Yunan filozofu olan Aristoteles’e göre “Erdemli olmak neye bağlıdır?” sorusu üzerine yoğunlaşacağız. Aristoteles’e göre insan aklı olan bir varlıktır. İnsan türünü diğer canlılardan ayıran şey ise akla sahip olmasıdır. İnsan aklı sayesinde erdemli davranışlar gerçekleştirir. Aristoteles’e göre erdem, insanın orta yolu bulmaya çalışması, aşırılıklardan kaçınmasıdır. Aristoteles’in insani erdem olarak nitelendirdiği ve ona göre her insanda bulunması gereken bazı özellikler vardır. Aristoteles’e göre erdemli olmak neye bağlıdır? Gelin Aristoteles’e göre 10 tane erdemli davranış nedir birlikte bakalım.

Aristoteles’e göre erdem nedir?

erdemli insan özellikleri

Aristoteles erdem anlayışı için şunlar söylenebilir: Erdem insanların aşırılıklardan ve eksiklikten kaçmasıdır. İnsan daima ortayı aramalı ve ortaya yönelmelidir. Aristoteles bu ortayı şöyle tanımlar: Gereken kişilere, gerektiği zaman, gereken şeylere gerektiği gibi davranması.


Erdemli İnsanların Özellikleri

1) Arkadaşlık

erdemli insan özellikleri
Karşılıklı anlayış ve sevgiye dayalı bağ kurulması arkadaş olarak adlandırılır. Aristo’ya göre ise arkadaşlık; yağcılık ve kavgacılığın dengelenmesidir.

2) Kontrol

erdemli insan özellikleri
Yaşamdaki iniş çıkışları dengeleyebilme ve denetleyebilme yeteneği kontrol olarak adlandırılır. Aristo’ya göre ise kontrol; dürtüsellik ve kararsızlığın dengelenmesidir.

3) Dürüstlük

erdemli insan özellikleri
Olanı doğru bir şekilde yansıtıp gerçeği saklamamak dürüstlük olarak adlandırılır. Aristo’ya göre ise dürüstlük; gevezelik ve ağzı sıkılığın dengelenmesidir.

4) Heves

erdemli insan özellikleri
Erdemli insan özellikleri listemizin bir diğer maddesi hevestir. İsteğin hırsa dönüşmemesi, insanın bir nesneyi, olguyu veya olayı odak seçmesi durumu heves olarak adlandırılır. Aristo’ya göre ise heves; açgözlülük ve tembelliğin dengelenmesidir.

5) Cesaret

erdemli insan özellikleri
Acı, korku, belirsizlik, risk ve tehdit gibi durumlarla başa çıkabilme yeteneği cesaret olarak adlandırılır. Aristo’ya göre ise cesaret; korkaklık ve gözü karalığın dengelenmesidir.

6) Mizah Anlayışı

Aristoteles’e göre insanın erdemli olması için gerekli olan özelliklerden birisi de mizahtır. İnsanları güldürebilme yeteneği mizah anlayışı olarak adlandırılır. Aristo’ya göre ise somurtmanın ve dalga geçmenin dengelenmesidir.

7) Ölçülülük

Erdemli insan özellikleri listesinin bir diğer maddesi ölçülülüktür. İnsanın duygu, düşünce ve davranışlarında dengeli ve kontrollü yaşaması ölçülülük olarak adlandırılır. Aristo’ya göre ise ölçülülük; kendini umursamamak ve bencilliğin dengelenmesidir.

8) İtidal

Soğukkanlı ve ölçülü davranmak itidal olarak adlandırılır. Aristo’ya göre ise itidal fazla duyarlı olmak ve duyarsız olmanın dengelenmesidir.

9) Cömertlik

cömertlik
Elindekini esirgemeden vermek cömertlik olarak adlandırılır. Aristo’ya göre ise cömertlik; cimriliğin ve eli açıklığın dengelenmesidir.

10) Tevazu

aristo
Erdemli insan özellikleri listemizin son maddesi tevazudur. İnsanlara karşı alçakgönüllü olmak tevazu olarak adlandırılır. Aristo’ya göre ise tevazu; aşağılamanın ve övgünün dengelenmesidir.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

This post is also available in: English

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/