Kardeş Olan YouTube ve 23andMe CEO’larının Annesinden Başarılı Çocuk Yetiştirmenin Sırrı

Kardeş olan YouTube CEO’su Susan Wojcicki’nin ve 23andMe CEO’su Anne Wojcicki’nin anneleri Esther Wojcicki, 7 Mayıs’ta satışa çıkan “How to Raise Successful People” kitabında başarılı çocuk yetiştirmenin sırlarını anlatıyor.
Silikon vadisinin önemli CEO’larını yetiştiren bir anne olarak Esther Wojcicki’den bu konuda öğrenilecek pek çok şey olduğunu söyleyebiliriz. Wojcicki bu yeni kitabını anlattığı Fortune röportajında aynen şu ifadeleri kullanıyor:

“İnsan bana kızlarımla ve öğrencilerimle neler yaptığımı soruyor. Eğer herkes gerçekten nasıl yaptığımı bilmek istiyorsa, belki de bu konuda bir kitap yazmak daha kolay olur diye düşündüm.”Wojcicki’nin CEO olan Anne ve Susan dışında Janet isimli bir kızı daha var. Janet Wojcicki ise kardeşleri gibi kurumsal bir yaşamı seçmek yerine akademik kariyer yapmayı tercih etmiş biri. Onu bu ailenin dışında değerlendirmek pek mümkün değil, çünkü kendisi San Francisco’daki Kaliforniya Üniversitesi’nde Profesörlük görevini başarıyla yerine getiriyor.
Esther Wojcicki başarılı çocuklar yetiştiren bir anne olmasının yanı sıra eğitim verdiği ya da mentorluk ettiği öğrencileriyle de öne çıkıyor. Silikon Vadisi’nde bulunan Palo Alto Lisesi’nin tarihsel öneme sahip Medya Sanat Programını yöneten Wojcicki, bugüne kadar Steve Jobs’un kızı Lisa Brennan-Jobs ve James Franco gibi önemli isimlere de mentorluk yapmış. Hatta James Franco Wojcicki’yi kendisinin kahramanı olarak anlatıyor.

Peki bu işin sırrı ne?

Başarılı öğretmen bu sırrı TRICK (işin sırrı) kısaltmasıyla tanımlıyor. TRICK harflerinin açılımında ise trust (güven), respect (saygı), independence (bağımsızlık), collaboration (iş birliği) ve kindness (nezaket) değerleri yer alıyor. Wojcicki, TRICK adındaki bu metoduyla aynı zamanda işletme yöneticileri tarafından kullanılabileceğinin de altını çiziyor. Çalışanların motive edilmesine odaklanan Whole Foods CEO’su John Mackey ve öne çıkan birçok yöneticinin bu yöntemine ilgi duyduğunu dile getiren Wojcicki, konuyu şu cümlelerle özetliyor:“Çalışanlara da aynı şekilde davranırsanız, eğer onlara inanır ve kendilerini gösterme fırsatı verirseniz, onlar da kendilerine inanırlar. Bu çılgınca, fakat biri size inandığında, daha fazla risk almaya ve daha yaratıcı olmaya istekli olursunuz.”

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/