National Geographic Fotoğraf Yarışmasını Kazanan İlk Türk Kadın Fotoğrafçı

Sena Topaloğlu

Sena Topaloğlu

Editör @ceotudent

Dilek Uyar Yurdakul, geçtiğimiz günlerde kendi deyimiyle ‘’fotoğrafın oscarını, nobelini’’ kazandı. National Geographic 2017 Yılın En İyi Seyahat Fotoğrafçısı Yarışması’nda İnsan kategorisinde birinci oldu. Bu ödülü kazanan üçüncü Türk yarışmacı olmakla beraber, ilk Türk Kadın fotoğrafçı olmanın da haklı gururunu bizlerle paylaşıyor.
Asıl mesleği avukatlık olan Dilek Uyar Yurdakul, adliyeden deklanşöre uzanan hikayesinin oldukça zorlu olduğunu söylüyor. Monoton hayatından sıkılıp fotoğrafçılığa adım attığı ilk 2 yıl hiç fotoğraf çekememiş, kendini avukatlıktan kalmış olan ofisine kapatmış ve günlerce, aylarca, yıllarca okumuş, izlemiş, bakmış.
Bunca sabrı gerektiren 2 yıllık bekleme süresi sonrasında ev ortamının da yeniliğe ayak uydurmasıyla birlikte fotoğraf çekmeye gidebilmeye başlamış. Bu sefer de günlerce, aylarca, yıllarca fotoğraf çekmiş.
Sadece çalışmanın ve denemenin verdiği yorgunluk değil, etraftan gelen baskılar da çok yıpratmış Yurdakul’u. Destekleyenlerden ziyade bu işi bırakmasını söyleyenler olmuş hep fakat o yılmamış, her gün yeniden direnmiş. Şimdi de her şeye rağmen devam ettiği bu yolda dünyanın en prestijli fotoğrafçılık ödüllerinden birini kazandı.
Sanatçının bunun dışında fotoğraf alanında daha bir çok ödülü var: SKF Türk Ustalar ve Çıraklar 2.lik ödülü, Fotopya Sevgi Kareleri 1.lik ödülü, Tunceli’de Yaşam, Kültür ve Tarih 1.lik ödülü, uluslararası çapta sayısızca madalya…
Dilek Uyar Yurdakul’a bize bu gururu yaşattığı ve kadınların her platformda son derece başarılı olduğunu gösterdiği için teşekkür ediyoruz.

Dilek UYAR YURDAKUL/ Konya, 2017 – ‘’Worship(ibadet)’’ adlı, birinciliği hak eden eser:

Kategoriler: Başarı, Sanat

Yorumlar (0) Yorum Yap

/