Müziğin Gücüne İnanan ve “Susamam” Şarkısıyla Ses Getiren Bir Müzisyen: Şanışer

WonWoman

WonWoman

Kırmızı her zaman kazanır | @SouthCarolina

Yaklaşık 15 dakikalık 17 rapçinin seslendirdiği “Susamam” şarkısına öncülük eden Şanışer, müzikle bir şeyleri değiştirmeyi hedefleyen bir müzisyen. Sosyal medyada büyük yankı uyandıran, bu kadar çok dinlenen ve ilgi gören bir şarkının başarısı elbette bir gecede kazanılmadı. Bu başarının arkasında nasıl bir hikaye var? Şanışer kim? Kısaca kendisini tanıyalım.

Sarp Palaur isimli rapçi 1987 yılında dünyaya geldi. İstanbul doğumlu olsa da aslen İzmirli fakat çocukluğu Antalya’da geçti. Şarkılarında hep Antalya’daki günlerine, oradaki hayatına atıflarda bulunuyor.


Kendisine mahlas olarak Şanışer’i seçen ünlü rapçiye bu adı neden seçtiği sorulduğunda ise şu yanıtı veriyor:

“15 yaşında aldığım bir karar o. O dönem böyle eski Türkçe, Farsça isimler çok modaydı. Sagopa Kajmer etkisi sanırım. Ben de Şanışer’i buldum kendime. Ama ismimden memnunum. Ya bana uydu, ya ismimden ötürü kariyerim böyle gelişti. Hangisi oldu bilmiyorum ama sonuçta şanıma yaraşır bir isim oldu.”

Bu arada bu adı seçtiği yıllarda aslında mahlası “Şanışer Methüsena” şeklindeydi. Daha sonra sadece Şanışer’i kullanmaya başladı.

İlk kayıtlarını 2000 yılında Antalya’daki evinde almaya başladı. 2007’li yıllarda Akdeniz bölgesini temsil eden rapçiler arasında anılmaya başlandı.

O yıllarda şehir dışı konserlerine başlamıştı bile.

2008 yılında Miller Music Factory’nin düzenlediği müzik yarışmasında Hip-Hop kategorisinde birinci oldu.

Rap’in kabul görmeye çalıştığı o yıllarda, böyle bir başarı Şanışer’in adının duyulmasında çok etkili oldu.

Yarışmadan hemen sonra Açık ve Net isimli ilk bandrollü albümünü 2011’de Rafet El Roman prodüktörlüğünde yayımlandı.


Ama kendisi bunun Rap kariyeri için verdiği en büyük hata olduğunu söylüyor. “9 Yıl Öncesine Mektup” adındaki şarkısında bundan şöyle bahsediyor:

Hayat muhteşem , tek bir tavsiye
Ne yaparsan yap, Rafet El Roman’la anlaşma sakın
Çünkü istediğin müziği onla yapamayacaksın
Kimsenin yüzüne bakamayacaksın
Sonra Antalya; başka yok gidecek yer
Yaptığın müziğe pop diyecekler

Girdiği bu yoldan hızlı bir şekilde manevra yapıp uzaklaşan Şanışer, 2015 yılında iki yeni albüm yayınladı. Bu albümler 12-15 ve Onuncu Gün adlarını taşıyordu.


2015-2018 yılları arasında dijital medyanın rüzgarını arkasına alan rapçi bu alanda kendini geliştirdi ve profesyonel adımlar attı. 2018’in Nisan ayında ise en çok ses getiren albümü olan “LUDOVICO II”yi yayınladı.


Spotify, YouTube, Apple Music gibi platformlarda müthiş rakamlara ulaşan Şanışer, ülke genelinde konserlere başladı.


Tüm bu konserleri, turneleri ve müzik yolculuğunu “eski bir dost” ile sürdürüyordu: Sokrat St

İkili hala konserlere birlikte çıkıyor, birbirlerinden çokça besleniyor, birlikte bolca zaman geçiriyor ve harika işlere imza atıyorlar. Hatta “Susamam” şarkısının her detayını da birlikte geliştiriyorlar.

Türkçe Rap’in son dönemlerde batılı tarzda yaşadığı gelişimi eleştiren bazı dinleyiciler, Türkçe Rap’in karakteristik olarak #Susamam şarkısındaki gibi olduğunu belirtiyor.


Türkçe Rap’e ülke genelinde yeni bir soluk getiren, ön yargıları kırmayı başaran başarılı müzisyenin bundan sonra da adından sıkça söz ettireceği kesin.

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/