İçe Dönük Karakterleri Çok Daha Başarılı Yapan 4 Özellik

Melike Çalkap

Melike Çalkap

Editör @ceotudent

Her zaman karşılaştığımız ve bize hangisi olduğumuzu söyleyen birilerinin olduğu iki karakter özelliğiyle yaşıyoruz: İçe dönük ve dışa dönük karakter. Toplum; kendi içinde yaşayan, sessiz, sakin ve kalabalıklardan uzak kalmaktan hoşlanan kişilere saygı duymaktan öte onları değiştirmek için elinden geleni yapıyor. Ve bunu çalışma ortamlarında ofisleri açık bir alan olarak tasarlarken, okulda sınıfları her daim etkileşime açık tutarken yapıyor. Sanki herkes dışa dönük bir karakterin parçası olmak zorundaymış ve ancak bu şekilde başarıya ulaşabilirmiş gibi…
Fakat psikologların yaptığı araştırmalar gösteriyor ki; çoğu bilim insanı, sanatçı ve yazar içe dönük karakterlerinin onlara verdiği düşünce yapısıyla başarıya daha emin adımlarla ulaşıyor. Peki bu emin adımlar hangi koşullardan geçilerek başarıya doğru atılıyor?

1) Kendi Düşüncelerini Belirlerler

İçe dönük karakterler çoğunlukla yalnız kalmak istemeleri hatta asosyal olmalarıyla dikkat çekiyorlar. Fakat bunu gerçekleştirirken aslında dışa dönük karakterlerin farkında olmadan yapamadığı bir şeyi yapıyorlar, kendilerine ait düşünceler oluşturuyorlar.

Psikologlar bu durumu şöyle açıklıyor, dışa dönük insanlar sosyal hayatta daha aktif bir şekilde var oluyorlar. Ve bu olurken de içinde bulundukları grupların lider ve belki de sadece iyi konuşan katılımcılarının düşüncelerini farkında olmadan benimsiyor, sanki kendi düşünceleriymiş gibi kendi hayatlarına empoze ediyorlar. Kendi düşüncelerini oluşturmayı başarabilen bireylerse hayattan ne istediğini daha iyi biliyor ve başarıya daha yakın oluyorlar.

2) Hayal Güçleri Daha Kuvvetlidir

Hayal ederek aslında hayattaki ideallerimizi oluştururuz. Gitmek istediğimiz yolun rotasını belirler ve yolda ihtiyaç duyacağımız şeyleri de yanımıza alırız. İşte, içe dönük insanların başarılı olmasını sağlayan bir başka sebep de bu, hayal gücünün kuvvetli olması. İçe dönük insanlar, kendilerini daha iyi tanıdıkları ve ne istediklerini daha iyi bildikleri için başarıya giden yolda da emin adımlarla ilerleyebiliyorlar.

3) Yaratıcı Düşünürler

İş hayatında lider olarak çoğunlukla dışa dönük karakterler tercih ediliyor fakat yine araştırmalara bakılacak olursa, içe dönük karakterler liderlik sürecinde bulundukları ortamda daha başarılı oluyorlar. Bunun sebebi olaraksa, içe dönük karakterlerin bir heyecan olgusuna sürüklenmeden yapılması gerekeni yapıp, işi geliştirmek veya sorunları çözmek için daha yaratıcı fikirler oluşturması gösteriliyor.

4) Sorunların Çözümü İçin Kendilerini Dinlerler

Avukat ve aynı zamanda yazar olan Susan Cain bir TED konuşmasında içe dönük insanların sorun çözmede çok daha başarılı olduklarına değiniyor. Çünkü problemler için yalnızca düşünüyor ve sakince çözüme ulaşmaları için kendilerine zaman yarattıklarını söylüyor. Günümüz dünyasında birçok sorun için bir çalışan ordusuna ihtiyaç duyulduğunu fakat aslında bunun çok da gerekli olmadığını anlatıyor. Kısacası birçok birbirine benzeyen çözümler yerine herkesin kendi fikirleriyle yarattığı benzersiz çözüm önerilerinin çok daha başarılı olabileceğinin altını çiziyor. İşte o konuşma:
Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/