Türk Kahvesinin Faydaları: Bir Fincan Sağlık

Ülkemizde çaydan sonra en çok tüketilen içeceklerin başında Türk kahvesi geliyor. Sohbetlerin vazgeçilmez eşlikçisi olan Türk kahvesi, sadece tüketilmesi ile bu kadar popüler değil üstelik. Kahvesinin çekilmesi, hazırlanması, pişirilmesi, sunumu hepsi birer seremoni. Pişirme tekniklerinin farklılıklarından kullanılan şekerin ölçüsüne kadar her detayı o bir fincanın lezzetine lezzet katıyor. Türk kahvesinin faydaları saymakla bitmez. Gelin Türk kahvesinin faydaları nelermiş birlikte öğrenelim:


Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

türk kahvesinin faydaları

1) Stresi azaltmaya yardımcı olur.

Türk kahvesini aşırıya kaçmadan tüketmenin stresi azalttığı tespit edilmiştir. Yapılan pek çok araştırmaya göre, düzenli olarak Türk kahvesinin tüketilmesi depresyonun etkilerini azaltmakla kalmayıp depresyona girme olasılığını bile bir hayli azaltmaktadır.


2) Zihinsel yorgunluğu önler ve enerji verir.

Kişilerde farklı sebeplerle ve dönemlerde ortaya çıkan zihinsel yorgunluk, hayat enerjisini bile düşüren bir durumdur. Bu durum kişinin üretkenliğini, zindeliğini de etkiler. Türk kahvesini düzenli olarak ayarında tüketmek ise, kişilerdeki bu zihinsel yorgunluğun meydana gelmesini önlemektedir.
Bu sebeple, uzmanlar buna engel teşkil edecek herhangi bir sağlık probleminizin bulunmaması halinde kahvaltıdan sonra bir fincan Türk kahvesinin tüketilmesini tavsiye ediyorlar.

 

3) Tokluk hissi verir, metabolizma hızlandırma etkisi ile kilo vermenize yardımcı olur.

Sağladığı faydaları saymakla bitmeyen Türk kahvesi, şeker ilave edilmediği hali ile ortalama 15 – 18 kalori civarındadır. Bunun üzerine bir de sağladığı tokluk hissi ile yağ yakımını hızlandırma etkisi onun vazgeçilmez içecekler arasında yer almasını sağlıyor.


4) Hafızayı ve zihinsel aktiviteleri güçlendirir.

türk kahvesinin faydaları

Yapılan araştırmalar, Türk kahvesinin yorgunluk giderici etkisi ile zihni daha iyi çalışmaya teşvik ettiğini ortaya koymuştur. Bunun dışında, sahip olduğu uyarıcı etkisi, beyni sinyallere karşı açık bir hale getirir ve hafızayı güçlendirir.


5) Ağrı kesici etkisi bulunur.

Türk kahvesi, içerisindeki kafein sebebiyle ağrı kesici etkisi sağlar. Özellikle baş ağrılarının hafiflemesi için tercih edilmektedir.

 

6) Vücudun dostudur.

Türk kahvesi vücuttaki iltihapları giderir, safra taşının oluşmasını engeller. İnsan vücuduna faydaları ile şaşırtan Türk kahvesi ayrıca karaciğerin yağlanmasını engeller.


7) Cilde faydalıdır.

Sadece içildiği zaman değil sonrasında kalan telvesinin cilde uygulanması ile cilt tazelenir, yepyeni bir görünüme kavuşur.


Türk Kahvesi Günde Kaç Fincan Tüketilmelidir?

türk kahvesinin faydaları

Türk kahvesi, benzer türevleri olan çözülebilir kahvelere göre çok daha fazla kafein içerdiği için kahveyi dozunda tüketmek, faydalarını alabilmenin anahtarıdır. Ayrıca kahveyi tüketirken yanında eşlik eden “çikolata, şeker, lokum” gibi yiyeceklerin tüketimi, sınırlandırılmadığı takdirde birçok sağlık sorununa davetiye çıkartabilir.

Günde en fazla 2 ya da 3 fincan Türk kahvesinin içilmesi, yukarıda sayılan faydaları sağlarken bunun sürekli aşılması çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getirir. Bu yüzden her şeyde olduğu gibi bunda da ölçülü miktarda tüketim önemlidir.


Türk Kahvesinin Zararları Nelerdir?

türk kahvesinin faydaları

Türk kahvesinin faydaları olduğu kadar belli başlı zararları da vardır. Fazla Türk kahvesi tüketmek, bünyede çok çeşitli problemlere sebep olabilmektedir. Daha önceden de söylendiği üzere dozunda tüketilmeyen her şeyde olduğu gibi aşırı Türk kahvesi tüketimi de kimi sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir.

1) Hazımsızlık

Türk kahvesini aç karnına tüketmek, hazımsızlık probleminin meydana gelmesi için adeta davetiye gibidir. Ayrıca aç karnına içilen kahve mide bulantısına ve yanmasına sebep olabilir. Bu sebeple uzmanlar tarafından sabah kahvesinin kahvaltıdan sonra tüketilmesi tavsiye edilmiştir.


2) Mide Rahatsızlıkları

Çok fazla Türk kahvesi tüketmek sindirim sisteminin işlevlerini düzgün bir şekilde yerine getirememesine neden olur. Bu da ülser, gastrit, reflü gibi mide rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına sebep olabilir.


3) Uykusuzluk

Kafein oranı diğer kahvelere kıyasla daha çok olan Türk kahvesinin fazla tüketimi uykusuzluk problemlerine yol açar. Kafeinin uyarıcı bir madde olması sebebiyle, kişinin çok kahve tüketimi sonrasında tüm yorgunluğuna rağmen uyuyamaması sıkça rastlanan bir durumdur. Uykunun kalitesi, günlük yaşamı da yakından etkilediği için aslında bir kez gün içerisinde kaçırılan fazla kahve, tüm günü etkileme potansiyeline sahiptir.

 

4) İştahsızlık

iştahsızlık

Türk kahvesinin faydaları arasında saydığımız, tokluk hissi fazla tüketimde yerini iştahsızlığa bırakır. Bu sebeple yemeklerden önce değil, sonra tüketilmesi tavsiye edilmektedir.


5) Sinirlilik Hali, Asabiyet

Fazla kahve tüketiminin beraberinde uykusuzluğu getireceğinden bahsedilmişti. Bu uykusuzluk hali kimilerinde asabiyete yol açabilmektedir. Bu ve benzeri durumların yaşanmaması için dozunda ve zamanında tüketim tavsiye edilmektedir. Uyku zamanına yakın bir zamanda Türk kahvesi içmek de tıpkı çok tüketimde olduğu gibi uyku kalitesinin düşmesine sebep olacak bu da bazı kişilerde asabiyeti getirecektir.


6) Bağışıklığın Düşmesi

Vücuda ihtiyacından daha fazla kafeinin girmesi, vücuttaki suyun çekilmesi ve vitaminlerin azalması anlamına gelmektedir. Bu da uzun vadede kişinin bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve direncinin düşmesine sebep olur. Başta nezle ve grip olmak üzere hastalıklara yakalanma riski artar.


7) Kalp Rahatsızlıkları

kalp rahatsızlığı

 

Kardiyologlar, kalp sağlığı için dozunda tüketilen kahveyi önerirken bunun fazla tüketiminin taşikardiye ve çarpıntıya sebep olacağı konusuna dikkat çekmektedirler. Özellikle ileri yaşlarda günde 1 fincandan fazla tüketilen Türk kahvesinin yararından çok zararının dokunduğu söylenmektedir.

 

8) Tansiyon ve Vücut Ağrıları

Kafeinin vücuda fazla alımı sonucunda vücuttaki su çekildiği için, kaslarda ağrı meydana gelmesi olasıdır. Türk kahvesinin fazla tüketilmesinin tansiyon üzerinde de olumsuz etkileri bulunduğu bilinmektedir. Vücudun susuzluk çekmesi ile birleşen tansiyon problemi de baş ağrılarının tetikleyicisidir.


Türk Kahvesi Gün İçerisinde Ne Zaman Tüketilmelidir?

türk kahvesinin faydaları

Türk kahvesinin yukarıda sıralanan etkilerinden dolayı, tüketimi için en ideal zamanın kişinin yemek yemesinden 1 – 2 saat öncesi veya sonrası olduğu belirtilmektedir. Yatmadan önce ya da uyandığı gibi kahvaltı etmeden Türk kahvesinin tüketilmesi önerilmemektedir.

 

Türk kahvesinin faydaları ve zararlarını bir de doktordan dinlemek isterseniz:

 

İlginizi çekebilecek ilgili içerikler:

Elon Musk, Howard Schultz, Zuckerberg Gibi İsimlerden Daha Fazla Kahve Tüketiyor musunuz?

Yeni Bir Araştırma: Bilime Göre Sağlıklı Bir Kalp İçin Günde Kaç Bardak Kahve İçmeliyiz?

Sabah Aç Karnına Kahve İçmek Zararlı mı? Zayıflatır mı?

 

This post is also available in: English

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/