Kaliteli Bir Hayatın 15 Sırrı

Hayatınızı daha kaliteli ve güzel bir hale getirmek sizin elinizde. Günlük yaşantınızda atacağınız güzel adımlarla, hayata geçireceğiniz küçük şeylerle kendinizi daha mutlu hissedecek ve hayatın tadını çıkaracaksınız. Burada daha kaliteli ve güzel bir hayatın sırlarını ve önerilerini paylaşacağız.


1) Size Ait Olan Eşyalara Bağlılığınızı Azaltmaya Çalışın

Sahip olduğumuz mal varlığı çeşitli arzular ortaya çıkarır ve onları kaybettiğimizde bizde hayal kırıklığı ve üzüntüye sebep olur. Kendinizi küçük ihtiyaçları olan biri yaparsanız daha mutlu olursunuz.

2) Sonsuz Bir Merak Sahibi Olun

Gezgin olun ve dünyayı büyük bir orman gibi düşünün. Hiç bilmediğiniz ve görmediğiniz benzersiz olayları izlemek için durun. Yeni şeyler deneyin. Rahat alanınızın dışına çıkın ve farklı duygular yaşamaya çalışın. Bu dünya bize birbirinden fazla şey sunarken, neden daha fazla faydalanmayalım?

3) Her Zaman Fit Kalın

Her zaman fit bir vücuda sahip olmak; her zaman daha iyi bir sağlık, daha fazla güven ve daha fazla başarıya giden yoldur

4) Sadece yaşadığınız ana odaklanmayı bilin

Eskiden yaşananları değiştiremeyiz, bundan dolayı ona takılıp kalmak beyhude bir çabadır. Ancak eskiden yapılan hatalardan ders çıkarıp aynı hataları tekrarlamadığınıza önem verin. Diğer yandan gelecek; kimsenin bilmediği bir zaman bu yüzden sizi karamsarlığa itebilir. Ancak bildiğimiz bir şey var; gelecek, şimdiki eylemlerinizin yansımasıdır. Bu yüzden şu anı daha iyi yaşamak için, geçmişinizden ders çıkarın ki daha balarılı ve mutlu bir geleceğiniz olsun.

5) Etrafınıza Gülücük Saçın

Gülümsediğiniz zaman beyniniz serotonin yani mutluluk hormonu salgılar. Gülümsemek kendinizi mutlu olmaya itmenin en doğal yoludur. Unutmayın; gülümsemek daha fazla mutluluğu, mutluluk ise daha fazla gülümsemeyi beraberinde getirir.

6) Hayatı Çok Fazla Ciddiye Almayın

Küçük şeylere gülüp geçmeyi bilin, hatalarınızla eğlenin ve hatalarınızdan ders alma fırsatı bulduğunuz için şükredin ki bir daha aynı hataya düşmeyin. Daha da önemlisi, zevk aldığınız şeyleri yapın. Hayat katı kuralları olan bir iş değildir, onu eğlence ile karıştırabilirsiniz.

7) Daha Fazla Okuyun

Bilgi, güç demektir. Bu yüzden olabildiğince okuyun, yeni şeyler öğrenin. Taze bilgiler, zihninizi de yenileyecektir.

8) Başkalarına Yardım Edin

İyi bir hayat yaşamak ve mutlu olmak için gereken şeylerin başında, diğer insanlarla olan ilişkilerimiz yani sosyal hayatımız gelir. Kendinizi daha iyi hissetmeye; ilişkilerinizi güçlendirmeden, evrene iyi bir katkıda bulunmaya kadar başkalarına yardım etmenin sayısız psikolojik faydası vardır.

9) Hedeflerinizin ve hayallerinizin farkına varın

Birçok insan düşünmeden, hayatın getirdikleriyle ilerler ya da sadece anlık isteklerine odaklanarak yaşamlarını sürdürürler. Bunun yerine, mükemmel hayat tanımınızın nelerden oluştuğuna karar verin ve gereken adımları atın. Size hayatta en fazla tatmin getiren şey, bir zorluğun üstesinden gelmek ve hedeflerinizi gerçekleştirebilmektir.

10) Farklı Yerlere Seyahat Edin

Bir yerlere gidip, yeni yerler keşfetmiş birinin size söyleyeceği şey; bu hayatta yapabileceğiniz en heyecanlı aktivitenin seyahat etmek olduğudur. Farklı bir kültürü gözlemlemek zihninizi geliştirerek, yaşadığımız hayatı daha fazla takdir etmenizi sağlayacaktır. 

11) Başkalarının söylediklerine aldırış etme

Çoğu insan başkalarının söylediği negatif sözlerden ya da davranışlardan etkilenerek, kendilerini üzerler. Bunu engellemenin yolu, kendinizi iyi tanıyıp başkalarının size söylediği aslında gerçek olmayan şeylere kafanızı yormamaktır. Eğer diğer insanların size yönelik eleştirilerde gerçeklik payı varsa, bunun sizi üzen bir şey olarak görmektense zayıf noktalarınızı size gösterip, kendinizi geliştirmeye olanak veren bir fırsat olarak algılamaya çalışın.

12) Daima Affedici Olun

Affetmek çok kolay bir davranış olsa bile hayatta en fazla affetmek konusunda başarısız oluruz. Kin beslemek daha fazla mutsuzluk getirmekten başka bir fayda sağlamaz. Hepimiz sürekli hatalar yapmaya devam ediyoruz o zaman neden başkalarına karşı da affedici olmayalım?

13) Kendinize Zaman Ayırın

Evet çalışmak önemli ve işleyen demir ışıldar. Ama her gün, kendinize zaman ayırmanız ve rahatlamanız da gerekir. Ayrıca, kendinizi başarılarınız için ödüllendirin. Eğer zaman zaman eğlenemeyecekseniz, onca çalışmanın ne önemi kalır?

14) İnsanlarda Güzel Bir ‘İlk İzlenim’ Bırakın

Sağlam ve güçlü bir el sıkışma ve ufak bir sohbet ilk tanıştığınız insan üzerinde iyi bir etki bırakmanın ilk ve altın kuralları. Ayrıca, yeni tanıştığınız insanların isimlerini de hatırlamaya çalışın. Kim bilir belki bu yeni tanıştığınız insan gelecekteki iş ortağınız, dostunuz ya da evleneceğiniz kişi olacak.

15) Size Ait Bir Yaşam Felsefeniz Olsun 

Anı Yaşa  ya da Hayatı dolu dolu yaşayın gibi ifadeler duymuşsunuzdur. Kelime anlamı ‘zihni boşaltmak’ olan mantra; iyi yaşam felsefesi, dilek ya da dua şeklinde ifade edilebilir. Size kendinizi iyi hissettiren, gerçekten ruhunuzu okşayacak bir mantra edinin. Bu mantra; her şeye uygulayabileceğiniz kadar genel ama sadece size hitap edecek kadar özgün olsun.
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/