9 Maddede Alfa Kuşağı: Z Kuşağından Sonra Onlar Gelecek

Philippe Dumas

Philippe Dumas

Yeni nesil iş insanı

z kuşağından sonra
Z kuşağından sonraki kuşak olan Alfa kuşağı, tamamen 21. yüzyılın içerisinde yaşayacak olan ilk nesildir. 2010 yılı ve sonrasında doğanları tanımlamak için kullanılan Alfa Kuşağı, 22. yüzyılda ise rekor sayıda göreceğimiz nesil olacak. Sürekli online ve bağlantıda olan Alfa Kuşağı’na verilen başka bir isim ise “Dijital Yerliler”.
2010 yılından beri her hafta yaklaşık 2,8 milyon yeni Alfa Kuşağı doğuyor. Alfa Kuşağı, şimdiye kadar dünya üzerinde yaşamış olan, maddi olarak en donanımlı nesil olarak tanımlanıyor. Ayrıca teknolojik açıdan da en bilgili nesil olan bu nesil, kendisinden önceki nesillerden daha uzun bir yaşam süresine sahip olacak.
Kurallara uyan, aidiyet duygusu yüksek, otoriteye saygılı, sadık, çalışkan olmaya da önem veren bir kuşak olarak tanımlanan X kuşağından sonra, özgür ve dahil edildiğini hissetmekte zorlanan, çok yönlü, kolay anlaşılabilen ve şeffaf yaklaşımıyla öne çıkan Y kuşağının, ardından da günümüzde ekonomileri büyük oranda etkilemeye başlayan, internet ve mobil teknolojileri ile iç içe yaşayan, internet aracılığıyla sosyalleşmeyi tercih eden Z kuşağı geliyor. Bu kuşaklardan sonra tüm kuşakların benzer bazı özellikler taşıyacak olmalarına rağmen, birçok yönüyle tamamen farklılaşacak olan Alfa Kuşağı’nın sosyal yaşamı ve ekonomiyi dönüştüreceğini söyleyebiliriz.

Alfa Kuşağının Özellikleri

alfa kuşağı
Dijital Dönüşüm Danışmanı Murat Erdör, Z kuşağından sonraki kuşak olan Alfa Kuşağı’nın bazı özelliklerini aşağıdaki gibi sıralıyor.
1) Teknolojinin içine doğan bu kuşak, dünyayı fiziksel sınırları olmayan bir yer olarak görecek.
2) Hemen hemen her türlü içeriğe, bilgiye erişme gücüne diğer kuşaklara göre daha fazla sahip olacaklar.
3) Sahip oldukları ve hayatlarına entegre ettikleri tüm teknolojileri kişiselleştirebilecek ve teknolojiyi diğer tüm kuşaklara göre daha merkeze koyacaklar.
4) Telefon ve sanal gerçeklik hayatlarının bir parçası olacak, hatta sıradan unsurlar olarak hayatlarında yerini alacak.
5) Hayatın daha erken dönemlerinde bilgiye ve kaynaklara ulaşabileceklerinden, Alfa jenerasyonu en girişimci nesil olacak.
6) Çevrimiçi alışveriş yapacaklar ve önceki nesillere göre daha az insanla temas etmek öncelikleri olacak.
7) Çevrimiçi öğrenme yoluyla günümüzdekinden farklı bir eğitim alacaklar. Aynı zamanda kendi öğrenme yollarını, yöntemlerini tasarlayabilecekler.
8) Robot arkadaşlarla ya da yardımcılarla oynamak, ders çalışmak, sohbet etmek, vakit geçirmek hayatlarının bir parçası olacak.
9) Diğer nesillere göre daha az konuşacaklar, etraflarındaki diğer bireylerle sohbetleri oldukça kısıtlı olacak ve gerekmedikçe fiziksel buluşmalardan kaçınacaklar.

Alfa kuşağından sonra hangi kuşak gelecek?

Bilim dünyası birbirinden zıt görüşlere sahip olsa bile genelde her 15 senelik dönem yeni bir kuşak ve jenerasyon olarak tanımlanıyor. Bu hesaba göre gittiğimizde işte şu an dünyada var olan tam 6 kuşak var. Alfa kuşağından sonraki kuşak 2025 yılında ve sonrasında doğanları kapsayacak olan Beta kuşağıdır. Beta kuşağını ise Gama ve Delta kuşakları takip edecek.

This post is also available in: English

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/