Hepimizin İhtiyacı Var: 4 Adımda Kendinizi Sevme Rehberi 

Arzu Dokuzoğlu

Arzu Dokuzoğlu

İTÜ-Kimya Müh.

Sürekli kişisel analizler ve kıyaslamalar yapılan bir dünyada yaşıyoruz. Dolayısıyla kendimizle ve vücudumuzla olan pozitif bir ilişki kurmak her zamankinden daha önemli. Kendini sevme egzersizlerinin önemi burada devreye giriyor.

Kendini sevmek neden önemli?

İç düşüncelerinizin tonu ve kendinizle iletişim kurma şekliniz önemlidir. İlk olarak, dünyayla olan ilişkinizi belirler. İkincisi, zor durumları yönetecek duygusal yeteneğinizi güçlendirir.
Bu nedenle, kendi zihninizde huzurlu, iyimser ve yaratıcı bir atmosfer yaratmak çok önemlidir. Böylece kendinizi yetenekli ve vücudunuzla uyum içinde hissetmenizi sağlayacak şekilde güçlenirsiniz.
Evinizin rahatlığında uygulayabileceğiniz dört tane kendini sevme egzersizi vardır. Bu alıştırmalar, genel bir uyum ve huzurun yanı sıra kendini sevme ve kendini kabul etme yolculuğuna başlamanıza yardımcı olacaktır.

1) Olumlamalar

Olumlamalar, kendinizle pozitif bir ilişki kurmanın güçlü ve onaylanmış bir yoludur. Ertesi gününüz için modunuzu ayarlamanıza yardımcı olur.
Birden fazla olumlama stili vardır. Örneğin, hedefinize ulaşmak için çabalarken karşı karşıya kalabileceğiniz zorluklarla baş etmek için veya bir görevi yönetmek için ihtiyacınız olan ruh hali ve pozitifliği oluşturmanıza yardımcı olması için bunları kullanabilirsiniz.
Olumlamalar sözlü olabilir veya bunları yazabilir veya bu mesajı kabullenebilmek için bir duruşla güçlendirebilirsiniz. Uygulama, benimsemek istediğiniz bir açıklamayı veya zihniyeti onaylamaktır. Ardından mesajı kendinize huzurlu bir ortamda tekrarlayın. Bu, gönderdiğiniz mesajı kendinize katabilmeniz içindir.
Bunlar şöyle ifadeler olabilir:
“Ben yeterliyim.” Bu, kendinden şüphe duymayı yasaklamak için güçlü bir olumlamadır. Bilinciniz, zorluklarla baş edebilecek araç ve kaynaklara sahip olduğunuzu kabullenecektir.
“Bunu yapabilirim, başarabilirim.” Bu, bir zorluk veya engel ile karşı karşıya kaldığınızda yararlı olacak bir olumlamadır. Hedefiniz için yeterince yetenekli olduğunuzu anlamanıza yardımcı olur.
Fiziksel olumlama duruşları, kendinize ileteceğiniz mesajı pekiştirmenin bir yoludur. Bu sizi güçlü hissettiren herhangi bir duruş olabilir. Başka bir deyişle, duygusal refahınızı fiziksel olarak güçlü bir duruşla birleştirmenize olanak tanıyan pozitif bir sevgi egzersizi.
Olumlara duruşlarına örnekler:
Süpermen/süper kadın duruşu: Ayakta, çene yukarıda, kollar kalçada ve durduğunuz yerde yükselerek bunu yapabilirsiniz.
Güç duruşu: Göğüs ve çenenizin dik olduğu duruştur.
Fiziksel olumlamalar aynanın karşısında işe yarar ve bununla aynı zamanda mesajınızı da sözlü olarak tekrarlarsanız fayda görürsünüz.
Yazılı olumlamalar kendini sevme alıştırması olarak başka bir onaylama biçimidir. Bir mesajı sık görebileceğiniz bir yere bırakmayı deneyebilirsiniz. Örneğin, aynanın kenarına sıkıştırabilir veya kapınıza yapıştırabilirsiniz.


2) Günlük tutmak

Günlük yazmak, en basit ama en etkili kendini sevme egzersizlerinden biridir. Farklı yollardan size yardımcı olur:
Duygularınızı ve yaşadığınız zorlukları takip edebilirsiniz.
Olumsuz duygularınızı tetikleyen durumları belirlemenizi sağlar.
Ayrıca her gün yaşadığınız pozitifliği devam ettirmek istersiniz.
Yoğun hayatımızda hepimiz küçük pozitif şeyleri not almayı unuturuz. Bu nedenle, bir gün içerisinde yaşadığınız tüm güzel şeyleri not etmek için zaman ayırmak güç verebilir. Zor bir gün geçirirken olumlu anıları hatırlayarak meşgul olmak size yardımcı olabilir.
Her gün olumlu bir şey yazmayı deneyin. Duyduğunuz kuş seslerini, kahve sırasında size gülümseyen bir yabancı veya karşıdan karşıya geçerken size yol veren bir sürücü olabilir.


3) Fiziksel egzersiz

Fiziksel egzersiz, iyi hissetmeniz için en faydalı yoldur. Hem fiziksel hem zihinsel olarak yarar görürsünüz. Yoga yapmak, yüzmek veya yoğun bir antrenman olması fark etmez. Herhangi bir egzersiz şekli kendinizi sevmeniz yolunda mükemmel bir araçtır. Fiziksel egzersiz birçok yönden yararlıdır:
Vücudunuzun neler başardığını görmenize yardımcı olur.
Küçük hedefler koyup bunları başardığınızda kendiniz hakkında olumlu düşünceler edinirsiniz.
Ayrıca, diğer insanlarla sosyal bir ortamda bulunmak size fırsatlar sunabilir.
Endorfin, vücutta egzersiz sırasında salgılanan kimyasallardır ve kaygıyı hafifletmenin güçlü bir yoludur. Ancak, bazı insanlar kalabalık ortamlarda rahat bir şekilde egzersiz yapmaktan çekinirler. Eğer böyle hissediyorsanız yoga gibi düşük etkili bir egzersiz deneyebilirsiniz. Bunun için herhangi bir ekipmana ihtiyacınız olmaz ve kendi evinizde pratik yapabilirsiniz.
Yoga, kendinize bağlanmanın bir yoludur. Varlığınızın duygusal ve fiziksel yönlerini size hissettirdiğinden en iyi kendini sevme egzersizlerinden biridir.
Denemek için fikirlere ihtiyacınız varsa internette bunlarla ilgili hayal ettiğinizden çok daha fazla video ve rehber var. Seçtiğiniz egzersiz, yeteneklerinize göre ölçeklenmeli ve hoşunuza giden ve olumlu hissettiren bir şey olmalıdır.
Kendinize belirlediğiniz hedefler basit olabilir. Örneğin, ekstra bir uzunlukta yüzmek veya yeni bir stil öğrenmek. Bunlar yeteneklerinize ve fiziksel güçlerinize göre ölçeklendirebileceğiniz hedeflerdir. O zaman yeni bir şeyler öğrenme ve kişisel bir hedefe ulaşma sevincini deneyimleyebilirsiniz. Ayrıca günlüğünüze bu başarıları not etmek, kendinizi sevmenin ve elde edebileceğiniz her şeyi kendinize hatırlatmanın harika bir yoludur!


4) Yalnız zaman geçirmek

Yalnız zaman geçirmek herkes için farklı bir şey ifade edebilir: meditasyon yapmak, banyo yapmak, kitap okumak, bir bardak kahve içmek veya basitçe hareketsiz bir şekilde oturmak. Meditasyon harika bir kendini sevme egzersizidir. Ek olarak, kendinizle diyalog kurabilmenin en iyi yollarından biridir.
Yalnız zaman geçirmek kendinizi dinlemek için güzel bir fırsattır. Gününüzü düşünmek ve duygularınızı dinlemek için kendinize zaman ayırmayı ihmal etmeyin.
Anda nasıl hissettiğinizi anlamak, kendinizi sevmeniz için güçlü bir süreçtir. Daha sonra, ihtiyaçlarınıza cevap vermenizi sağlamak için gereken özeni kendinize gösterin.
Doğa, yalnız zamanlar için ideal bir ortamdır. Sessiz açık bir alanda oturup doğanın seslerini dinlemek. Sakin bir yer bulmaya çalışın, ne çok sıcak ne çok soğuk. Sonra gözlerinizi kapatın ve o anda nasıl hissettiğinizi kendinize sorun.
Kendinizle zaman geçirmenin “en iyi” yolu yoktur, iç diyaloğunuzu sağlayabildiğiniz her yol en iyidir. Bunu siz bulacaksınız.


Yukarıdaki tüm egzersizler sizin için faydalı olabilir. Ancak belki de kendinizi sevmenin en iyi yolu, kendinize karşı nazik olmaktır.
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/