Uçak Filmleri: Göklerde Yaşanan Macera Dolu 25 Film

Uçak filmleri, savaşın ve maceranın doruklarında işlendiği filmlerdir. Sizin için aksiyon ve macera ile dolu en iyi 25 uçak filmini derledik. İyi seyirler dileriz ☺


1) Flight of the Phoenix – Anka’nın Uyanışı (2004) | IMDb: 6.1

uçak filmleri

Yönetmen: John Moore

Oyuncular: Dennis Quaid, Tyrese Gibson, Giovanni Ribisi

Eski model pervaneli bir uçak içinde bir grup yolcu ile birlikte Moğolistan sınırındaki yabani bir alana düşer. Yolcular bu yabani arazide doğadan bulduklarını yiyerek hayatta kalmaya çalışır. Ancak kaynaklar günden güne tükenmektedir. Yolcuların başka bir çözüm bulması gerekmektedir. Uçağın enkazından kurtarabildikleri parçalarla yeni bir uçak yapmayı düşünürler. Çünkü artık tek çıkışları budur.


2) Airport – Havaalanı (1970) | IMDb: 6.6

airport

Yönetmen: George Seaton

Oyuncular: Burt Lancaster, Dean Martin, Jean Seberg

Filmin senaryosu Arthur Hailey’in romanından uyarlanır. Ansızın bastıran kar ve tipi şehirde hayatı durdurur. Yağan kar Amerika’nın tam ortasında yer alan havaalanında hayatı felç eder. Yoğun hava muhalefetinden dolayı uçaklar kalkmakta ve inmekte zorlanır. Tüm bu sıkıntılar yetmiyormuş gibi uçaklardan birinde bombalı bir eylemcinin varlığı durumu daha beter bir hale sokar.


3) Alive – Yaşamak İçin (1993) | IMDb: 7.1

uçak filmleri

Yönetmen: Frank Marshall

Oyuncular: Ethan Hawke, Vincent Spano, Josh Hamilton

Uçak filmleri listesinin olmazsa olmazlarından birisi Yaşamak İçin’dir. Filmin senaryosu yaşanmış bir olaydan uyarlanmıştır. Uruguay ragbi takımı uçakla yolculuk yaparken uçak Ant Dağları’na çarpar. Uçaktan çıkmayı başaran yolcular hayatta kalma içgüdüsü ile dağdan kurtulmaya çalışır. Bu çabalar esnasında içlerinden bazılarını kaybederler. Günden güne güçleri azalır. Ancak bu esnada Tanrı’ya olan inançlarını kaybetmemeye çalışırlar. Artık tek istekleri vardır: ailelerine kavuşabilmek.


4) Airplane! – Uçak (1980) | IMDb: 7.7

uçak filmleri

Yönetmen: David Zucker, Jim Abrahams, Jerry Zucker

Oyuncular: Robert Hays, Julie Hagerty, Leslie Nielsen

Ted Strike II. Dünya Savaşı zamanında pilot olan bir adamdır. Bir gün bindiği uçakta bir besin zehirlenmesi yaşanır. Zehirlenenler arasında uçağın pilotu da vardır. Film tam bir parodi filmidir. Aşk, romantizm, din ve reklamlarla dalga geçilir.


5) United 93 – Uçuş 93 (2006) | IMDb: 7.6

Uçuş 93

Yönetmen: Paul Greengrass

Oyuncular: David Alan Basche, Olivia Thirlby, Liza Colón-Zayas

11 Eylül 2001’de 93 sefer sayılı uçaktaki yolculardan hiçbiri o uçuşla ülkenin tarihindeki en büyük kanlı saldırının bir parçası olacaklarından habersizdir. Uçuş 93 uçağında bulunan 40 kişi yaşadığı duyguları anlatır. Tüm dünyayı sarsan ve politik olarak bambaşka sonuçlara sebep olan bu saldırıyı bir de uçaktakilerden dinlemek ister misiniz?


6) Stealth – Görünmez Savaşçı (2005) | IMDb: 5.1

görünmez savaşçı

Yönetmen: Rob Cohen

Oyuncular: Josh Lucas, Jessica Biel, Jamie Foxx

Amerikan Ordusu tarafından EDI isimli yapay zeka sistemi ile kontrol edilebilen bir jet geliştirir. Bu jet Pasifik’te bir uçağın içine yerleştirilir ve insan pilotlar tarafından manevralar öğretilir. İlk seferinde her şey oldukça başarılıdır. Ancak ikinci denemede jet önlenemez bir hata yapar. Bu hata bir savaşın başlamasına sebep olur


7) Red Eye – Gece Uçuşu (2005) | IMDb: 6.5

gece uçuşu

Yönetmen: Wes Craven

Oyuncular: Rachel McAdams, Cillian Murphy, Brian Cox

Lisa Reisert Miami’ye giden uçakta oldukça rahat bir yolculuk geçirirken aldığı bir teklifle yolculuğu zehir olur. Yanında oturan Jackson isimli kişi aslında bir suikastçıdır. Jakson, Lisa’dan işbirlikçisi olmasını ister. Eğer Lisa kabul etmezse babasını öldüreceğini söyleyerek tük kapıları kapatır. Lisa’nın artık tek bir isteği vardır. Bu yolculuk bitmeden cinayeti önleyebilmek.


8) Snakes On A Plane – Katil Yılanlar (2006) | IMDb: 5.4

katil yılanlar

Yönetmen: David R. Ellis

Oyuncular: Samuel L. Jackson, Julianna Margulies, Nathan Phillips

Eddie Kim, oldukça acımasız bir suç örgütünün lideridir. Sean Jones isimli kişinin tanık olduğu akıl almaz olayda bölge savcısını acımadan öldürür. Bu olayın üstüne suç örgütünün bir an önce yakalanması için yetkililer harekete geçer. Sean ise bu olayda şahitlik yapmak için bir uçak yolculuğu yapacaktır. Ancak bu yolculuğun sorunsuz gerçekleşmesi gerekmektedir. Bunun için oldukça tecrübeli bir güvenlik ekibi seferber olur. Bu seferberlikle güvenli geçeceklerini düşündükleri yolculuk tam bir kabusa dönüşür. Eddie uçağa onlarca zehirli yılan yerleştirerek uçaktaki tüm yolcuların hayatını tehlikeye atar.


9) Broken Arrow – Kırık Ok (1996) | IMDb: 6.0

kırık ok

Yönetmen: John Woo

Oyuncular: John Travolta,Christian Slater, Samantha Mathis

Vic ve Riley çok yakın iki dosttur. Bir gün oldukça zorlu bir göreve birlikte yollanırlar. Bu görev havada iki nükleer başlık taşımaktır ve riskli bir iştir. Gizli bir görev gibi görünen bu işin altında bambaşka amaçlar vardır. Özellikle Vic bu görevi bambaşka emellerle gerçekleştirmek ister ancak sonu kanlı biter.


10) Top Gun (1986) | IMDb: 6.9

top gun

Yönetmen: Tony Scott

Oyuncular: Tom Cruise, Kelly McGillis, Tom Skerritt

Uçak filmleri listemizin bir diğer çok beğenilen filmi de Top Gun’dur. Top Gun, elde edilebilmek için zorlu mücadelelerin verilmesi gereken bir ödüldür. Miramar Donanma Hava Üssü’nde çalışan Pete Mitchell bu ödülü kazanabilmek için her türlü mücadeleye vardır. ancak ödülü isteyen tek kişi Pete değildir. Kıdemli pilotlardan Tom Kasansky da bu ödül için her şeyini vermeye hazırdır. İkili arasında büyük bir rekabet başlar. Mitchell’in babası yıllar önce bir kazaya sebep olduğu için pilotlar Mitchell’den pek hoşlanmaz. Ne olursa olsun yarışa canla başla hazırlanan Mitchell bu esnada Charlotte Blackwood’a aşık olur. Her şey güzel giderken arkadaşının ölüm haberini alan Mitchell hayalini kurduğu ödülü kazanamaz.


11) Pearl Harbor (2001) | IMDb: 6.2

uçak filmleri

Yönetmen: Michael Bay

Oyuncular: Ben Affleck, Josh Hartnett, Kate Beckinsale

Savaşların hiçbir zaman kazananı yoktur. Onlarca insanın ölümü ve kaybolan hayatlar zaferleri her zaman gölgeler. II. Dünya Savaşı’nda kendi kaderini çizecek olan Amerika adına savaşmak için seçilen askerler arasında çok yakın iki dost da vardır. Yedikleri içtikleri ayrı gitmeyen birbirlerini çok seven bu iki dost savaş başlamadan büyük bir bilinmezlik dünyasına girerler. Savaş tüm bilinmezliği ile ikisinin hayatını bir vahşete sürükler.


12) Fight Plan – Uçuş Planı (2005) | IMDb: 6.3

uçuş planı

Yönetmen: Robert Schwentke

Oyuncular: Jodie Foster, Peter Sarsgaard, Sean Bean 

Kyle Pratt’in Berlin’de vefat eden eşinin tabutu ve kızı Julia ile zorlu bir New York uçuşundadır. Kyle uçağa bindikten sonra uyumaya başlar ve uyandığında kızı Julia’yı yanında bulamaz. Ne olduğunu anlamaya çalışan kadın iki katlı uçağın her yerini aramaya başlar. Kyle her yerde kızını ararken uçaktaki hostesler Julia’nın aslında uçağa hiç binmediğini söylerler. Hosteslerin söylediklerine anlam veremeyen Kyle uçakta girilmedik alan bırakmadan kızını aramaya devam eder.


13) Sully (2016) | IMDb: 7.4

sully

Yönetmen: Clint Eastwood

Oyuncular: Tom Hanks, Aaron Eckhart, Laura Linney

Sully, uçak filmleri arasında en beğenilen filmlerinden birisidir. Chesley Sullenberger, oldukça zorlu bir görev olan arızalı bir uçağı Hudson Nehri’ne indirme görevini başarıyla yerine getirmiş bir pilottur. Kaptan Sully bu hareketi ile 155 yolcuyu ölümden kurtarır ve medyanın desteğini alır. Ancak bazı yetkililer tarafından bu uçuş için soruşturma açılır. Bu soruşturmanın sonucuna göre Sully’nin işini kaybetme ihtimali vardır.


14) Non-Stop (2014) | IMDb: 6.9

non-stop

Yönetmen: Jaume Collet-Serra

Oyuncular: Liam Neeson, Julianne Moore, Scoot McNairy 

Uçmakta olan uçakta yer alan 200 kişinin hayatı Hava Kuvvetleri’nden emekli bir askere bağlıdır. Bill Marks her şeyi kurtarabilir ya da mahvedebilir durumdadır. Uçakta yer alan esrarengiz bir suçlu her 20 dakikada bir kişi öldüreceğini söyler. Marks hem suçluyu yakalamalı hem de tüm yolcuların hayatını kurtarmalıdır.


15) Cast Away – Yeni Hayat (2000) | IMDb: 7.8

uçak filmleri

Yönetmen: Robert Zemeckis

Oyuncular: Tom Hanks, Helen Hunt, Paul Sanchez

Yeni Hayat, uçak filmleri listesinde olmazsa olmazdır. Chuck Noland FedEx isimli şirketin sistem analisti olarak çeşitli ülkelere seyahat etmeye başlar. Bu yoğun programı arasında uzun zamandır birlikte olduğu sevgilisine yeterince vakit ayıramaz. Birbirlerini görememek artık sorun çıkarmaya başlamıştır. Noland acil çözmesi gereken bir işle ilgili telefon alır. Bunun üzerine Noel gecesi Malezya’ya doğru yola çıkar. Ancak uçak yolculuğu hiç tahmin ettiği gibi gitmez. Uçak arızalanır ve Güney Pasifik açıklarında bilinmeyen bir sebepten dolayı düşer. Bu düşüş esnasında bilincini kaybeden Noland’ı uyandığında bilinmez bir dünya karşılar. Tek başınadır ve hayatta kalmak zorundadır.


16) The Grey – Gri Kurt (2011) | IMDb: 6.8

uçak filmleri

Yönetmen: Joe Carnahan

Oyuncular: Liam Neeson, Dermot Multoney, Frank Grillo 

Bir ekip Alaska’da yer alan petrol sondajında çalışmak üzere görevlendirilir. Bu ekip uzun bir uçak yolculuğu ile Alaska’ya varacaktır ancak yolculuk tahmin edilenden daha uzun sürer. Çünkü uçak arızalanır ve ıssız bir alana düşer. Hayatta kalanlar bir an önce sevdiklerine kavuşmak için çalışmaya başlar. Bu hummalı bir çalışma olacaktır. Doğanın ve hiçliğin ortasında kurt sürüleri arasında hayatta kalmak pek de mümkün değildir. Kazada aldıkları yaralar günden güne ağırlaşırken donduran havada savaşabilecekler miydi?


17) Dunkirk (2017) | IMDb: 7.8

uçak filmleri

Yönetmen: Christopher Nolan

Oyuncular: Fionn Whitehead, Barry Keoghan, Mark Rylance

Uçak filmleri listemizin bir diğer filmi de Dunkirk’tir. II. Dünya Savaşı’nın yönünü değiştiren en büyük olaylardan birisi Dunkerque Tahliyesi’dir. Filmin senaryosu bu olaydan kurgulanır. Askerler düşman saldırısına karşı artlarında denizin olduğu bir bölgede sıkışır. Ne yapacaklarını bilemezler. Ya ölecek ya da imkansızı başaracaklardır.


18) The Wind Rises – Rüzgar Yükseliyor (2013) | IMDb: 7.8

rüzgar yükseliyor

Yönetmen: Hayao Miyazaki 

Jiro, çocukluğundan itibaren uçaklara büyük bir hayranlık duyar. Bu hayranlığı doğrultusunda uzman bir uçak tasarımcısı olarak hayallerinin peşinden gitmeye karar verir. Hayallerinin idolü ise ondan çok çok uzakta yaşayan Caproni’dir. Caproni gerçekten alanda en iyisidir. Jiro 1930’larda önemli bir kurumun uçak departmanına girmeyi başardığında gözleri tam olarak görmemektedir. Canla başla çalışan Jiro’nun azmini ve başarısını gören patronlar ona daha fazla alan tanımaya başlar. II. Dünya Savaşı gelip çattığında ise Jiro hayallerinin ötesinde büyük bir göreve çağrılır.


19) Flyboys – Kahraman Pilotlar (2006) | IMDb: 6.5

kahraman pilotlar

Yönetmen: Tony Bill

Oyuncular: James Franco, Jean Reno, Jennifer Decker 

Amerikalı gençler iyi bir savaş pilotu olabilmek için Fransa’ya eğitim almaya giderler. I. Dünya Savaşı patlak verir ve bu genç ekip savaşın en aksiyonlu bölgelerine yollanır. Gençleri öylesine zorlu günler beklemektedir ki gençlerin savaş dışında hiçbir gündemleri yoktur.


20) Les Chevaliers Du Ciel – Gökyüzü Savaşçıları (2005) | IMDb: 5.8

gökyüzü savaşçıları

Yönetmen: Gérard Pires

Oyuncular: Menoit Magimel, Clovis Cornillac, Geraldine Pailhas

Pilon Antonie ve Pilot Sebastian uluslararası bir havacılık fuarında kaybolan Fransız Mirage uçağını bulmakla görevlendirilirler. Uçağın yeri tespit edildiğinde geri dönmesi için çalışmalara başlanacaktır. Ancak beklenmedik bir şey olur. Uçak saldırıya geçer. Antonie ortağının hayatını koruyabilmek için uçağı vurmak zorunda kalır. Bu hamlesi “Özel Görevler” isimli bir grup tarafından belgelenir ve Antonie ekipten atılır.


21) Catch Me If You Can – Sıkıysa Yakala (2002) | IMDb: 8.1

sıkıysa yakala

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Tom Hanks, Christopher Walken

Uçak filmleri listesinde Sıkıysa Yakala olmazsa olur mu? Tabii ki hayır. Bir FBI ajanındaki güven kimsede yoktur diyebiliriz. Ancak bazen karşılarına öyle suçlular çıkar ki iki ayakları bir pabuca girer. Bu sefer ajanın karşısına çıkan suçlu henüz çocuk yaşlarında dünyayı kılıktan kılığa girerek gezen bir gençtir. Bazen savcı bazen avukat bazen doktor kılığına girerek FBI ajanlarını peşinden koşturur. Ajan ne yaparsa yapsın suçlu bir şekilde kaçmayı başarır.


22) Fail Safe – Mutlak Savaş (1964) | IMDb: 8.0

uçak filmleri

Yönetmen: Sidney Lumet

Oyuncular: Henry Fonda, Walter Matthau, Fritz Weaver 

Filmde II. Dünya Savaşı’nın ardından Amerika ve Sovyetler Birliği arasındaki soğuk savaş yılları konu alınır. Hem Amerika hem de Sovyetler birliği askeri teknolojide dünya devidir ve birbirleri üzerinde üstünlük kurma yarışındadırlar. Bir hata sonucu Moskova’ya nükleer saldırı emri gönderilir. Bunun üzerine üstünlük kurma yarışında insani duygular ağır basmaya başlar.


23) The Aviator – Göklerin Hakimi (2004) | IMDb: 7.5

göklerin hakimi

Yönetmen: Martin Scorsese

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Cate Blanchett, Kate Beckinsale 

Filmde Howard Huges’un hayat hikayesi konu alınır. Huges havacılık alanının unutulmaz isimleri arasındadır. Aynı zamanda sinema alanında da çalışmalar yapar. Çok yönlü olan Huges, II. Dünya Savaşı esnasında uçaklarını askeri uçaklara uyarlar. Bu sayede savaşta ülkesine yardım eder. Tüm bu başarı öyküsünün yanında büyük bir baskı hikayesi de vardır. Huges kendi üzerinde büyük bir baskı yaratmıştır. Ancak bu baskı artık dayanılabilecek boyutlarda değildir.


24) Up In The Air – Aklı Havada (2009) | IMDb: 7.4

aklı havada

Yönetmen: Jason Reitman

Oyuncular: George Clooney, Vera Farmiga, Anna Kendrick

Ryan Bingham ihtiyacı olan her şeyi bir valize sığdırarak uçaklarla ülkenin bir ucundan bir ucuna seyahatler eder. Hayatı havalimanlarında ve otellerde geçer. En büyük hedefi 10 milyon uçuş miline ulaşmak olan Ryan’ın hedefine ulaşmasına çok az kalmıştır. Müdürü Ryan’ı yollardan çekmekle tehdit eder. Bu Ryan için korkunç bir tehdittir. Bu tehditle birlikte düzenli bir yaşamın ve evin varlığının ne kadar önemli olduğuyla yüzleşir.


25)  Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb – Dr. Garipaşk (1964) | IMDb: 8.4

uçak filmleri

Yönetmen: Stanley Kubrick

Oyuncular: Peter Sellers, George C. Scott, Sterling Hayden 

Uçak filmleri arasında en beğenilenlerin başında Dr. Garipaşk gelir. Ripper Amerikalı bir generaldir. General, emrindeki askerlerine Sovyetler Birliği’nin bazı noktalarına nükleer saldırı düzenlemelerini emreder. Astlarına bu emrin aslında onun emir olmadığını üstlerinin bunu istediğini söyler. İngiliz subayı ise gerçeği anlar. Amerika Birleşik Devleti başkanı da olaydan haberdar olur. Ne kadar durdurmaya çalışsa da gizli kodu Ripper’dan başkası bilmediği için başarılı olamaz. Üst düzey yetkililer durumu değerlendirmeye başlar. Bu yetkililer arasında ABD adına çalışan Dr. Garipaşk da vardır. Dr. Garipaşk süreci yönetmeye başlar.

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/