Kore Filmleri: Sinemanın Yükselen Yıldızı Güney Kore’nin En İyi Filmleri

Kore sineması uzun zamandır kendilerine has tarzlarıyla oldukça başarılı filmler ortaya koyuyor. Özellikle Parasite filminin başarısıyla birlikte son dönemde dikkatleri üzerlerine çekmeyi başardılar. Biz de sizler için her sinemaseverin mutlaka izlemesi gereken Kore filmlerini IMDb puanlarına göre sıraladık. Karşınızda en iyi Kore filmleri listesi!

kore-filmleri


1) The Call – Telefon (2020) | IMDb: 7.1

Yönetmen: Lee Chung-hyeon

Oyuncular: Park Shin-hye, Jeon Jong-seo, Lee El

Kore filmleri listemizin ilk sırasında izleyicilerin zaman ve mekan algılarıyla oynayan The Call filmi var. Seo-Yeon’a hiç bilmediği bir numaradan bir arama gelir. Telefonu açtığında hiç beklemediği bir sürprizle karşılaşır. Arayan bir seri katildir. Üstelik seri katil bu aramayı başka bir zamandan yapmıştır. Bu telefon konuşmasıyla Seo-Yeon ile seri katilin kaderleri birbirlerine bağlanır. Ancak seri katil, kendi kaderini kurtarabilmek için Seo-Yeon’un kafasını karıştırarak geçmişiyle oynar.


2) The Host – Yaratık (2006) | IMDb: 7.1

Yönetmen: Bong Joon-ho

Oyuncular: Song Kang-ho, Bae Doona, Go Ah-sung

Seul’un ortasından geçen Han Nehri, henüz kimsenin haberdar olmadığı acımasız bir yaratığa ev sahipliği yapmaktadır. Seneler önce Amerikan savaş gemilerinden bu nehre sızan kimyasallar nedeniyle oluşan bu yaratık, artık ortaya çıkıp insanların korkulu rüyası olmaya hazırdır. Kimsenin beklemediği bir anda yaratık ortaya çıkar ve bütün şehirde büyük bir kaosa sebep olur. Sonrasında yaratıktan dolayı ortaya çıkan virüs salgını ve şehirdeki kaotik ortamla baş edemeyen otorite güçleri, işleri daha kötü bir duruma sürükler. Bütün bu dehşetin içinde bir aile, yaratığın kaçırdığı küçük kızlarını aramaktadır.


3) Okja (2017) | IMDb: 7.3

Yönetmen: Bong Joon-ho

Oyuncular: Tilda Swinton, Paul Dano, Steven Yeun

Kore filmleri listemizin üçüncü sırasında Kore Amerika ortak yapımı olan Okja filmi var. Şili’de ünlü bir gıda firması genetiklerle oynayarak normalin çok üzerinde büyüyebilen “süper domuzlar” üretir. Sonrasında bu yavru domuzları dünyanın çeşitli yerlerindeki örnek çiftçilere gönderir. Bu domuzlardan biri Kore’ye gelir ve çiftçi dedenin torunu Okja ismini verdiği domuzla arkadaş olur. Ancak anlaşma gereği Okja’nın Amerika’ya teslim edilme zamanı da gelmiştir. Küçük kız, arkadaşını uzak diyarlara göndermemek için elinden geleni yapacaktır.


4) Burning – Şüphe (2018) | IMDb: 7.5

Yönetmen: Lee Chang-dong

Oyuncular: Yoo Ah-in, Jeon Jong-seo, Steven Yeun

Jong-su kuryelik yaparak yaşamını sürdüren bir yandan da amatör yazarlık yapan bir gençtir. Bir gün çalışırken eski komşusu Haemi ile karşılaşır. Sohbet etmeye başlayan ikilinin arasında bir çekim oluşmaya başlar. Ancak Haemi’nin aniden Afrika seyahatine gitmesi gerekir ve kedisine göz kulak olması için Jong-su’ya evinin anahtarını bırakır. Haemi’den hoşlanmaya başlayan Jong-su bir an önce geri dönmesini beklemektedir. Ancak Haemi Afrika’dan Ben ismindeki bir yabancıyla döner. Bu durum Jong-su’yu içinden çıkılmaz bir karışıklığa sürükleyecektir.


5) Train To Busan – Zombi Ekspresi (2016) | IMDb: 7.6

Yönetmen: Yeon Sang-ho

Oyuncular: Gong Yoo, Yeon Sang-ho, Ma Dong-Seok

Sok-woo eşinden boşanmıştır ve kızıyla yaşamaktadır. Ancak yoğun iş temposundan dolayı kızına çok fazla vakit ayıramaz. Kızının doğum gününde ise onu eski eşinin yanına götürmeye karar verir. Busan’a doğru yola çıkan trene binerler. O sırada kimse farkında olmasa da bir zombi virüsü Güney Kore’yi etkisi altına almaktadır. Trendeki bir kadına da bu virüs bulaşmıştır. Trenin içinde hızla yayılan virüs nedeniyle herkes teker teker zombiye dönüşmektedir. Sok-woo, kızını ve trendeki diğer yolcuları koruyarak hayatta kalmaya çalışacaktır.


6) The Chaser – Ölümcül Takip (2008) | IMDb: 7.8

Yönetmen: Na Hong-jin

Oyuncular: Jung-woo Ha, Kim Yoon-seok, Seo Young-hee

Joong-ho eski bir dedektiftir. Ancak kirli bir dedektif olan Joong-ho mali problemler yaşadığı için polisliği bırakır ve kadın ticareti yapmaya başlar. Bir süre sonra Joong-ho’nun pazarladığı kadınlar birer birer ortadan kaybolmaya başlar. Bunun üzerine Joong-ho kadınların nereye kaybolduğunu araştırmaya başlar. Kaybolan kadınların hepsinin aynı kişi tarafından çağırıldığını fark eder. Aynı kişi bir kadını daha çağırınca Joong-ho takibe başlar. Ancak bu noktada polis de devreye girecektir.


7) The Man From Nowhere – Mazisi Olmayan Adam (2010) | IMDb: 7.8

Yönetmen: Lee Jeong-beom

Oyuncular: Won Bin, Kim Sae-ron, Kim Sung-oh

Kore filmleri listemizin yedinci sırasında bol aksiyonlu The Man From Nowhere filmi var. So-Mi’nin annesi uyuşturucu batağına saplanmıştır. Kendisi ise bir rehinci dükkanında tek başına yaşayan Tae-Sik ile arkadaşlık kurmaya başlar. Bir gün So-Mi uyuşturucu çaldığı için öldürülür. Bunun hemen üzerine organ mafyası So-Mi’yi kaçırır. Hayattaki tek varlığı kaçırılan Tae-Sik So-Mi’yi kurtarmak için mafyayla çatışmaya başlar.


8) I Saw The Devil – Şeytanı Gördüm (2010) | IMDb: 7.8

Yönetmen: Kim Jee-woon

Oyuncular: Lee Byung-hun, Min-sik Choi, In-seo Kim

Kyung-chul insanlara acı çektirmekten ve işkence yapmaktan keyif alan psikopat bir seri katildir. Önüne çıkan herkesi kadın, çocuk, yaşlı demeden öldürebilir ve bundan haz alır. Bir gün emekli bir komiserin kızı olan Joo-yeon’u kaçırır. Bu olaydan sonra bütün dikkatleri üzerine çeker ve herkes bu psikopat katili yakalayabilmek için seferber olur. Gizli ajan Dae-hoon ise kaçırılıp öldürülen kızın nişanlısıdır. Artık bu gözü dönmüş katili yakalayabilmek için ne gerekiyorsa yapmaya hazırdır.


9) A Taxi Driver – Taksi Şoförü (2017) | IMDb: 7.9

Yönetmen: Jang Hoon

Oyuncular: Song Kang-ho, Ryu Jun-yeol, Thomas Kretschmann

A Taxi Driver filmi, Güney Kore’nin yakın tarihteki en büyük trajedilerinden biri olan 18 Mayıs Demokratik Ayaklanmasının gerçek hikayesini konu alır. Genç nesilde hızla yükselen askeri diktatörlüğe karşı demokrasi isteği, binlerce insanın sokaklara dökülmesine neden olmuştur. 18 Mayıs 1980 tarihinde başlayan halk ayaklanması 606 kişinin ölümüyle sonuçlanmıştır. Bu olayları takip etmek üzere Kore’ye gelen Alman gazeteci Jürgen Hinzpeter ve ona rehberlik eden taksici Kim Man-seob başlarda olaylara uzaktan bakmaktadırlar. Ancak yaşanan trajediyi gözleriyle gördükçe işin seyri onlar için de değişecektir.


10) Bin Jip – Boş Ev (2004) | IMDb: 8.0

Yönetmen: Kim Ki-duk

Oyuncular: Lee Seung-yeon, Jae Hee, Kwon Hyuk-ho

Tae-suk yalnız ve depresif bir adamdır. Yalnızlığını biraz olsun giderebilmek için boş apartman dairelerine girerek o dairelerde bir süreliğine kendisine başka hayatlar yaratır. Evlerini çeşitli sebeplerle bir süreliğine boşaltacak olan insanları takip eder. Evden gittiklerinde ise boş evlere girer ve zaman geçirir. Bunun karşılığında evdeki bozuk aletleri tamir ederek kendince borcunu öder. Bir gün yine benzer bir boş ev ziyareti sırasında beklenmedik bir şey olur. Girdiği evde yalnız olmadığını fark eder. Artık her zamankinden daha farklı bir deneyim yaşayacaktır.


11) My Sassy Girl – Hırçın Sevgilim (2001) | IMDb: 8.0

Yönetmen: Kwak Jae-yong

Oyuncular: Jun Ji-hyun, Tae-hyun Cha, Song Ok-sook

Romantik komedi türü Kore sinemasında oldukça önemli bir yere sahiptir. My Sassy Girl filmi ise bu türün en başarılı örneklerinden biridir. Kore’de büyük beğeni toplamasının ardından dünyanın çeşitli ülkelerinde de bu filmin uyarlamaları çekilmiştir. Film alışılmışın dışında bir aşk hikayesini anlatır. Kyun-woo, bir akşam metroyla evine dönerken kör ve sarhoş bir kıza rastlar. Metrodan inerken kıza yardımcı olur ve düşmekten kurtarır. Sonrasında yavaş yavaş ikilinin arasındaki aşk filizlenecektir.


12) Memories of Murder – Cinayet Günlüğü (2003) | IMDb: 8.1

Yönetmen: Bong Joon-ho

Oyuncular: Song Kang-ho, Kim Sang-kyung, Park Hae-il

Kore filmleri listemizde sırada gerçek bir seri katil hikayesini konu alan Memories of Murder filmi var. 90’lı yıllarda, Güney Kore’nin küçük bir kasabasında bir dizi tecavüz ve cinayet vakası meydana gelir. Polis tüm vakaların aynı kişi tarafından gerçekleştirildiğine dair bulgular keşfeder. Bunun üzerine araştırmanın başına şehirden gelen özel dedektif Seo geçirilir. Bu durumdan rahatsız olan yerel dedektif Park Doo-man ile Seo arasında olayı çözebilmek için bir rekabet başlar.


13) The Hanmaiden – Hizmetçi (2016) | IMDb: 8.1

Yönetmen: Park Chan-wook

Oyuncular: Kim Tae-ri, Kim Min-hee, Jung-woo Ha

Film, Sarah Waters’ın Fingersmith adlı romanından uyarlanmıştır. 1930 yıllarında geçen hikayede bir dolandırıcı kendisini Kont olarak tanıtmaktadır. Amacı ise Japon varis Leydi Hideko’yu kendisine aşık ederek servetine konmaktır. Bunun için Sook-hee’yi Leydi’ye yardım etmesi için hizmetçi olarak kiralar. Ancak Sook-hee zamanla Leydi’ye aşık olmaya başlar. Bu durum bütün işleri ve dolandırıcı Kont’un planlarını karıştıracaktır.


14) Oldboy – İhtiyar Delikanlı (2003) | IMDb: 8.4

Yönetmen: Park Chan-wook

Oyuncular: Min-sik Choi, Hye-jeong Kang, Yoo Ji-tae

Sırada Kore sinemasının efsanelerinden olan bütün dünyada büyük ilgi toplayan Oldboy filmi var. Oh Dae-soo bir gün apar topar kaçırılır ve kendisine hiçbir açıklama yapılmadan bir hücreye kapatılır. Dae-soo’nun esareti tam 15 yıl sürmüştür. 15 yılın ardından para, cep telefonu ve yeni kıyafetler verilerek serbest bırakılır. Özgürlüğüne kavuşan Oh Dae-soo’nun tek amacı intikam almaktır. Ona bunu yapan insanların peşine düşer. Neden yaptıklarını öğrenmeye çalışır. İntikam hırsıyla yanıp tutuşan acımasız adam, araştırdıkça kendisini kaçıranların daha büyük planlarının olduğunu fark eder. Gerçeği bulup herkesten intikam almadan durmaya niyeti yoktur.


15) Parasite – Parazit (2019) | IMDb: 8.6

Yönetmen: Bong Joon-ho

Oyuncular: Song Kang-ho, Choi Woo-shik, Park So-dam

Kore filmleri listemizin son sırasında Oscar ödüllü Parasite filmi var. En iyi film Oscar’ını kazanan ilk yabancı film olma özelliği taşıyan Parasite, gösterime girdiği her ülkede büyük beğeni topladı. Sosyo-ekonomik farkların insanların üzerindeki etkisini incelikle işleyen filmde Park ailesi zengin, Kim ailesi ise fakir bir ailedir. Bir gün Ki-woo’nun önüne bir fırsat çıkar ve Park ailesinin yanında çalışmaya başlar. Bundan sonraki süreçte Kim ailesi kendi fırsatlarını yaratarak hepsi birden Park ailesinin yanında çalışmaya başlar. Bir süreliğine her şey Kim ailesi için iyi gitse de karşılarına çıkan sürprizler her zaman iyi sürprizler olmayacaktır.

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/