Spiderman Filmleri: Dünden Bugüne Tüm Spiderman Filmleri

Spiderman filmleri denilince herkesin aklına mutlaka bir film gelecektir. Örümcek Adam, Marvel Comics tarafından tasarlanan ve süper güçleri bulunan bir çizgi karakterdir. 1985 gibi oldukça eski bir tarihte, karakterin sinemaya uyarlanması için hakları satın alınır. Çizgi karakteri sinemaya büyük çaplı bir şekilde uyarlayacak bu şirket Sony’den başkası değildir. Ardından 2000’li yılların henüz başında Marvel Comics karakterlerinden birisi perdede hayat bulur.

Spiderman filmleri, neresinden bakarsanız bakın birçok kuşak için öneme sahip bir külliyat olmuştur. Bunun temel sebepleri arasında çizgi roman ve sinemanın kurmuş olduğu ilişki ilk göze çarpan durumdur. Ayrıca süper karakterin yolculuğu, sinemada çok karşılaştığımız yetişme hikâyelerinin de bir örneğidir. Karakter, yetişme hikâyesi boyunca bizi fantastik bir evrenin kapılarından da içeri sokar. Bu fantastik evren aynı zamanda içerisinde yaşadığımız gerçek dünyanın da ta kendisidir.


Spider-Man Sinema Perdesinde

spiderman filmleri

Bu atılım çizgi roman ve sinema kamuoyu için oldukça ses getiren bir niteliğe sahiptir. Bir çizgi karakterin, sinemanın büyülü perdesinde seyirci ile buluşacak olması dikkatleri tamamen üzerine çeker. Marvel Comics’in fantastik, bilimkurgu ve drama türlerini ustalıkla kullanışını artık sinemada Sony üstlenir. Böylece sinemada bir çizgi roman karakterini izlemenin yolu açılmış olur. Lakin Sony ile Marvel Comics arasındaki bu anlaşma Peter Parker’ın yolculuğunu da bir nebze etkiler.

Süper kahramanın yolculuğuna hangi stüdyoda ve hangi aktör ile devam edeceği hep tartışma konusu olur. Stüdyolar ve şirketler arasında yapılan anlaşmalar, çizgi karakterin de geleceğini sürekli etkiler. Bu yüzden Spiderman filmleri, geçtiğimiz yirmi yıllık periyotta oldukça değişime uğrayarak bugüne ulaşır. Biz de filmlerin hikâyelerini, zamansal dizilimlerine göre anlattığımız bir liste yapmaya karar verdik. Bu zengin külliyat devam etse de güncel olarak ulaştığı son noktayı sizin için derlemeye çalıştık. Filmlerin sürprizlerini bozmayacağımızı da peşin olarak belirterek listeye adım atabiliriz.


Dünden Bugüne Spiderman Filmleri

1) Spider-Man – Örümcek Adam (2002) | IMDb: 7.4

Peter Benjamin Parker, rutin gündelik koşuşturmaları olan içine kapanık bir gençtir. Okula gittiği her gün çeşitli şekillerde akran zorbalığına maruz kalır. Çocukluğundan beri büyülendiği Mary Jane Watson ile bir şekilde iletişim kurmanın yollarını arar. Her şey tam da onunla ilk sağlıklı iletişim kurduğu anda başlayacaktır. Bir müze gezisi sırasında genetik mutasyona uğramış bir örümcek tarafından ısırılır. Bu ısırığın ardından Peter’ın fantastik evrendeki yolculuğu da başlamış olur. Parker, sırasıyla sevdiği kadın için çabalayan, onu ve diğer sevdiklerini kurtaran bir kahramana dönüşür.

Gece karanlık çöktüğünde sokaklara adalet getiren idealist bir kahraman olur artık. Spiderman filmlerinin çizgi roman geleneğinden devraldığı en önemli miras belki de budur. Yaptığı tercihler sebebiyle kahraman olan bir karakter öne çıkar. Kendisi kadar erdemli olmayan Yeşil Cin ile girdiği mücadele hem Peter’ın hem de Örümcek Adam’ın yolculuğunu temelden etkiler. Filmin yönetmenliğini korku sinemasının usta ismi Sam Raimi yapmaktadır. Raimi, aynı zamanda ilk Spiderman filmlerinin de yönetmeni olma özelliği taşır.


2) Spider-Man 2 – Örümcek Adam 2 (2004) | IMDb: 7.4

Spiderman filmlerini kronolojik olarak sıraladığımız listemize Örümcek Adam 2 ile devam ediyoruz. Filmde Peter, sosyal hayatı ve kahramanlığı arasında bölünmüş haldedir. Ana karakterimiz bu bölünmüşlükle mücadele etmeye çalışır. Aynı zamanda Mary Jane’e olan bağlılığı da sürmektedir. Lakin Peter tercihleri sebebiyle Mary Jane’den uzak kalmanın da iyi olacağını düşünmeye devam eder. Lisede akran zorbalığına uğrayan genç kahraman artık olgun bir kahramana da dönüşmüştür. Gündüz saatlerinde çalışmaya, geceleri kentin rahat uyumasını sağlamaya devam eder.

Ta ki kendisi kadar güçlü bir kötü karakter ile yüzleşene dek. Bilimkurgu filmlerini seven herkes bilecektir ki çılgın bilim adamları her yerdedir. Spiderman filmlerinin de temel kötüleri belki de hep çılgın bilim adamları olmuştur. Peter, Dr. Otto Octavius ile mücadelesi sırasında tekrar önemli tercihlerde bulunmak zorunda kalır. Spider Man 2’de, Peter’ı bekleyen zorluk ise ilk filmde yarım kalan bir mücadele tekrar ortaya çıkar. Şunu da belirtmeden geçmeyelim, ilk filmin neredeyse tüm oyuncu kadrosu bu filmde de karşımıza çıkmaktadır.


3) Spider-Man 3 – Örümcek Adam 3 (2007) | IMDb: 6.4

Spider-Man 3, Tobey Maguire’ın oynadığı son solo Örümcek Adam filmidir. Sam Raimi’de aynı zamanda bu filmle birlikte Spiderman filmleri hikâyesini sonlandırmış olur. Film pek çok açıdan ilk Örümcek Adam üçlüsünün de sonunu temsil eder. Hem başrol oyuncusu Tobey Maguire, solo karaktere veda eder hem de hikâyenin bu bölümü kapanır. Peter’ın Mary Jane ile ilişkisi oldukça iyidir fakat buna rağmen çeşitli zorluklar onu bekler.

Bu zorluklar arasında yeni düşmanlar ve eski hesaplaşmalar yer alır. Daha da önemlisi Peter’ın çok önemli kararlar vermesi gerekir. Bunun sebebi şeytani bir mutasyonun Spider Man kimliğini tehdit ediyor olmasıdır. Daha sonraları solo filmlerle karşımıza çıkacak bu yaratık, Venom’dan başkası değildir. Peter Parker, hem geçmişi hakkında hem de geleceği hakkında çeşitli kararlar vermek zorunda kalır. İlk iki filme göre çok daha fazla düşmanın bu filmde karakteri tehdit ettiğini belirtelim. Yeşil Cin mirası, Kum Adam ve Venom gibi pek çok kötü karşımıza çıkar.


4) The Amazing Spider-Man – İnanılmaz Örümcek Adam (2012) | IMDb: 6.9

Spiderman filmleri listemizde, orijinine görece bağlı kalan yeni bir hikâye bulunuyor. Tobey Maguire ve Kirsten Dunst’ın başrolünü üstlendiği seriden 5 yıl sonra yeni bir yolculuk başlar. Bu yeni yolculuğun adı da İnanılmaz Örüm Adam olur. Filmin yapım koltuğunda ise Columbia Pictures ve Marvel iş birliği bulunmaktadır. Filme adını veren İnanılmaz Örümcek Adam ise Marvel Comics’in uzun soluklu çizgi serileri arasındadır. Filmin hikâyesine gelirsek, Peter Parker ailesinden miras kalan bir gizemin peşine düşer. Haliyle biz de Peter ile birlikte bu gizemin parçası haline geliriz.

Ayrıca Spiderman filmleri külliyatının ilk serisi ile ortaklıkları bulunur. Okulunda akran zorbalığına maruz kalan bir Peter vardır karşımızda. Aynı şekilde idealist karakteri sebebiyle çeşitli tercihlerde bulunur. Bu tercihler onu kahraman olmaya iter. Oscorp’a girmesi ve mutasyona uğramış örümcek tarafından ısırılması ile hayatı değişmeye başlar. Tabii ki küçük bir farkla. New York, kertenkeleye dönüşmüş çılgın bir bilim adamının tehdidi altındadır. Filmin başrollerinde Andrew Garfield ve Emma Stone bulunurken yönetmenliğini ise Marc Webb yapmaktadır.


5) The Amazing Spider-Man 2 – İnanılmaz Örümcek Adam 2 (2014) | IMDb: 6.6

New York’un barış ve huzur içerisinde geçirdiği süre çok uzun sürmez. Çeşitli düşmanlar ve kötüler çoktan şehri tehdit etmeye başlamıştır. Peter bu sırada Gwen ile duygusal birlikteliğini güçlendirmektedir. Aynı zamanda kahramanlık sorumluluklarını da yerine getirmektedir. Ne de olsa büyük güçle birlikte büyük sorumluluk gelir. Spiderman filmleri izleme listemizin beşinci sırasında Marc Webb’in yönetmenliğini yaptığı İnanılmaz Örümcek Adam 2 bulunuyor. Örümcek Adam bu hikâyede Oscorp’un merkezde olduğu bir mücadele içine girer.

Karşıtlarının ortak noktası hep bir şekilde Oscorp ile bağlantılıdır. Düşmanları ise hiç de sıradan düşmanlar değildirler. Spider Man bir tarafta sevdiği kadını, bu kontrolsüz öfke ve nefretten uzak tutmaya çalışırken; diğer taraftan da şehre olan sorumluluklarını yerine getirmeye çalışır. Bunu yaparken karşısında kolayca alt edebileceği türden rakiplerin olmadığını da belirtelim. Ayrıca film, Sony ve Örümcek Adam iş birliğinin de son halkasıdır. Bu filmle birlikte Örümcek Adam, yeni bir başrol ve hikâyeyle Marvel evrenine tamamen geçiş yapar.


6) Spider-Man: Homecoming – Örümcek Adam: Eve Dönüş (2017) | IMDb: 7.4

Spiderman filmleri arasında Örümcek Adam: Eve Dönüş yeni bir dönemi temsil etmektedir. Bu durumun arkasında 2015 yılında Marvel Stüdyoları ile Sony arasında yapılan bir anlaşma bulunur. Çizgi karakterin sinematik haklarını uzun süredir elinde tutan Sony, anlaşmanın ardından Marvel ile ortak çalışır. Marvel ise hızlı bir şekilde yeni Örümcek Adamın kim olacağını ve yönetmenini duyurmakla işe başlar. Spider Man filmlerinin şu an için üç filmlik bu yeni serisinde başrol olarak Tom Holland tercih edilir. Yönetmenlik koltuğuna ise Jon Watts oturur.

Dahası Marvel, nazire yaparcasına yeni filmin adını da Örümcek Adam: Eve Dönüş olarak belirler. Bu anlamıyla çizgi karakterin Marvel Sinema Evreni’ne girişi gerçekleşmiş olur. Hikâyesi ise Marvel filmleri arasında özel bir öneme sahiptir. Peter Parker yalnızca kendi evreninde değil Avengers evreninde öneme sahip bir karakter konumuna gelir. Yenilmezler serisinde yarım kalan bir mücadele Peter’ı ve yaşadığı sosyal çevreyi tehdit eder. Peter, gençliğinin verdiği heyecan ve tutku ile birlikte kahramanlığa atılır.


7) Spider-Man: Far From Home – Örümcek Adam: Evden Uzakta (2019) | IMDb: 7.4

Spiderman filmleri arasında Örümcek Adam: Evden Uzakta, yeniden toparlanma sürecine odaklanan bir filmdir. Kendimizi Avengers kahramanları ile Thanos arasındaki mücadele sürecinin sonrasında buluruz. Kendine oldukça güvenen Peter Parker, dünyada yaşananlar sebebiyle oldukça kabuğuna çekilmiş durumdadır. Karakterin adeta bağlanabileceği ve anlam yükleyebileceği şeylerin kökü tükenmiş gibidir. Tabii ki kötülük asla durmaz ve evreni tehdit etmeye devam eder. Peter’ı bu hikâyede oldukça sıra dışı olaylar silsilesi beklemektedir.

Olaylar sırasında Peter Parker’ı tehdit eden kötü karakter ise onun en büyük düşmanlarından Mysterio’dur. Mysterio rolünde başarılı oyuncu Jake Gyllenhaal’un bulunduğunu da belirtelim. Spiderman filmleri listemizde karakterin bir bulmaca ve karmaşa içinde kaldığı filmlerden birisidir Far From Home. Bir yandan sosyal hayata yeniden uyum sağlamaya çalışırken bir yandan da kahramanlık görevlerini yerine getirir. Aynı zamanda okul arkadaşı MJ ile yakınlaşması da sürer. MJ rolünde ise Euphoria’nın başarılı oyuncusu Zendaya bulunmaktadır. Peter Parker ve Örümcek Adamın olgunlaştığı film olma özelliği de taşır.


8) Spider-Man: No Way Home – Örümcek Adam: Eve Dönüş Yok (2021) | IMDb: 8.4

Spider-Man: No Way Home ile Spiderman filmleri listemizin de sonuna gelmiş bulunmaktayız. No Way Home, pek çok açıdan son yılların en etkileyici Örümcek Adam filmleri arasındadır. Genç Peter’ın verdiği kararlar ile yüzleşmesi başta olmak üzere pek çok yeniden buluşmayı da barındırmaktadır. Spider-Man: Far From Home’da kimliği deşifre olan Parker’ın işleri yolunda gitmemeye başlar. Bu sebeple Dr. Strange ile görüşür ve kendisine yardım etmesini ister. Her şey de tam olarak bu şekilde başlar. Geri döndürülemez bir karar veren Peter, kararının sonuçları ile yüzleşmek durumunda kalır.

Bu kararın bir yanı da hem yaşadığı şehri hem de direkt kendisini tehdit etmeye başlar. Tek başına mücadele edemeyeceği birçok kötü karakter ile karşı karşıya gelir. Marvel’ın sürprizleri ne kadar sevdiğini hemen herkes bilir. Filmin birçok sürprize gebe olduğunu da belirtelim. Peter, karşısına çıkan kötülerle mücadele etmek için dostlarından yardım ister. Her şey tam da bu şekilde başlar. Serimizin sonuna gelsek bile sizi birkaç sürpriz bekliyor.


Bonus 1) Spider-Man: Into the Spider-Verse – Örümcek Adam: Örümcek Evreninde (2018) | IMDb: 8.4

Şimdiye kadar seyirci ile buluşan tüm Spiderman filmleri, bir şekilde çizgi romanlardan uyarlanmıştır. Peki ya tamamen çizgi romana benzeyen bir film yapmak mümkün müdür? Marvel Studios ve Columbia Pictures ortaklığında bunun gerçekliğinin mümkün olduğunu yakın tarihte gördük. Canlı aksiyona dayalı animasyon ve çizgi roman birlikteliğinin bu en modern versiyonu seyirci ile buluştu.

Film, kronolojik Spiderman filmleri listemizin zamansal aralığında olmasa bile geçen zamanda adından oldukça söz ettirdi. Bu durumun temelinde, farklı Örümcek Adam hikâyelerinin tek bir anlatıda sunulmuş olması yatıyor diyebiliriz. Bunu yaparken de Spiderman külliyatına sırt çevirmek yerine ondan beslenmeyi de biliyor. Anlatının merkezinde Miles isimli bir genç karakter yer alır.

Bu genç diğer Örümcek Adam karakterlerinde olduğu gibi süper mutasyona uğramış bir örümcek tarafından ısırılır. Ardından ise hızlı bir şekilde Miles’ın Örümcek Adama dönüşümünü ve kötülükle mücadelesini izleriz. Filmin kötüleri arasında Marvel’ın en büyük kötüleri arasında yer alan Kingpin, Green Goblin ve Prowler bulunmaktadır. Bunca kötü karakter ile tek bir Örümcek Adam mı mücadele edecektir peki? Cevabımız tabii ki hayır olacaktır.


Bonus 2) Spider-Man: Across the Spider-Verse – Örümcek Adam: Örümcek Evreni Boyunca (2023)

Spider-Man: Across the Spider-Verse

Marvel Sinematik Evreni, Columbia Stüdyoları ve Sony iş birliğinin son filmi seyirci ile buluşmaya hazırlanıyor. Spider-Man: Across the Spider-Verse olacak filmin pandemi sebebiyle birkaç kez ertelendiğini biliyoruz. Marvel ve Sony tarafından gelen haberlere göre filmin yayın yılı 2023 olarak netleşmişe benziyor. Tekrar animasyon evrenine döneceğimiz filmin başrollerinde; Oscar Isaac, Hailee Steinfeld ve Shameik Moore gibi isimler bulunuyor.

Spider-Man: Into the Spider-Verse ile tüm dünyada beklenilenin üstünde başarı yakalayan stüdyo, çalışmalarına devam ediyor. Spiderman filmleri listemizin bonus filmleri arasında bulunan yapımın, uzun süreli bir koşuya başladığını da belirtelim. Marvel ve Sony yalnızca Miles karakteri özelinde bir anlatı yerine çoklu bir anlatıya şu an için daha sıcak bakıyor. Hatta tamamen kadın odaklı bir Örümcek hikâyesinin gelmesi de oldukça muhtemel gözüküyor. Şu an ne olacağını kestirmek biraz zor fakat animasyon evreninin ilgi çekici olduğu da bir gerçek.

 

Marvel Filmleri Hangi Sırayla İzlenmeli? | 2021

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/