Çöl Filmleri: En İyi 25 Çöl Filmi

Çöl filmleri listesi hazırlamanın zor bir iş olmayacağını düşünebilirsiniz ama oldukça zor oldu çünkü çölde çekilmiş çok fazla film yok. Çöl, herhangi bir filme çarpıcı bir fon sağlarken çöldeki koşullar, bir film yapımcısının ‘bir film çekmeye çalışırken istemediğiniz şeyler’ listesindeki hemen hemen her kutuyu işaretlemesine sebep olur. Tüm zorluklarına rağmen güneşin altında yakıcı kumlarda çekilmiş çok iyi filmler var. O filmleri burada sizler için derledik, işte en iyi çöl filmleri!


25) Gerry (2002) | IMDb: 6.1

Yönetmen: Gus Van Sant

Oyuncular: Casey Affleck, Matt Damon

Rotten Tomatoes: %61

Gerry (Affleck) ve Gerry (Damon) adında iki arkadaş Ölüm Vadisi’ne doğru yürüyüşe çıkarlar. Ancak patikadan o kadar uzaklaşırlar ki nasıl geri döneceklerine dair hiçbir fikirleri yoktur. Başlangıçta, eski hikâyeleri yeniden anlatarak ve espriler yaparak morallerini bozmamaya çalışırlar. Ancak durumun ciddiyeti ortaya yavaş yavaş çıkar. Yanlış yola sapan arkadaşlar, çölde kaybolurlar. Çölün saflığı, hipnotik çekimi ve serapları onları etkilerken, yaşama isteklerini ve kimlikliklerini sorgularlar. Eve dönüş yolunu bulma çabaları onları daha fazla belaya sokar.


24) Prince of Persia: The Sands of Time – Pers Prensi: Zamanın Kumları (2010) | IMDb: 6.6

Yönetmen: Mike Newell

Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Gemma Arterton, Ben Kingsley

Rotten Tomatoes: %37

Karayip Korsanları üçlemesini beyaz perdeye taşıyan ekip Walt Disney Pictures Pers’in mistik çöl topraklarında geçen destansı bir aksiyon-macera olan Prince of Persia: The Sands of Time’ı sunuyor. Kutsal Alamut şehrinde ölümlülere zamanı geri döndürme gücü veren zamanın kumları bulunur. Pers kralının evlatlık oğlu Dastan (Gyllenhaal), şehre bir saldırı düzenledikten sonra, elinde tutanın kumlara erişmesini sağlayan bir hançer alır. Dastan, babasını öldürmekle suçlandıktan sonra Tamina (Arterton) adında bir Alamut prensesi ile kaçar. Çift, antik hazineyi karanlık güçlerden korumalı ve kralın suikastçısının maskesini kaldırmalıdır.


23) Kandahar – Ayın Ardındaki Güneş (2001) | IMDb: 6.8

Yönetmen: Muhsin Makhmalbaf

Oyuncular: Niloufar Pazira, Hasan Tantai, Sadou Teymouri

Rotten Tomatoes: %89

Nafas, Kanada’ya sığınmış genç bir Afgan gazetecidir. Afganistan’a yaklaşmakta olan güneş tutulmasından önce hayatına son vermeye karar veren küçük kız kardeşinden umutsuz bir mektup alır. Nafas, ailesi siyasi nedenlerle ülkeden kaçtığı için Afganistan’a yasal yollarla giremez. Taliban iç savaşı sırasında ülkesinden kaçar. Kandahar’daki ablasına yardım etmeye karar verir ve İran-Afganistan sınırını geçmeye çalışır. İran’da, iki ülke arasında seyahat eden gezgin bir tüccara, onu eşlerinden biri olarak getirmesi için para öder; baştan ayağa her yerini örten bir burka giyer. Film festivallerdeki gösteriminden sonra birçok dalda uluslararası ödül kazanmıştır.


22) The Mummy – Mumya (1999) | IMDb: 7.0

Yönetmen: Stephen Sommers

Oyuncular: Brendan Fraser, Rachel Weisz, John Hannah

Rotten Tomatoes: %61

Çöl filmleri denilince ilk akla gelen filmlerden biri olan Mumya, 1925’te Sahra Çölü’nde hazine arayan kâşiflerin macera dolu çöl seferini konu alıyor. Eski bir mezara rastlayan avcılar şehrin tarihine ilişkin yeterince bilgiye sahip değildir. Farkında olmadan 3.000 yıllık bir kötü bir ruhu serbest bırakırlar. Yaşayan ölülerden biri olarak sonsuza dek hapis cezasına çarptırılan Mısırlı bir rahibin intikam dolu ruhu eğer yakalanmazsa insanlığı kötü sonuçlar beklemektedir.


21) Stargate – Yıldız Geçidi (1994) | IMDb: 7.1

Yönetmen: Roland Emmerich

Oyuncular: Kurt Russell, James Spader, Vivea Lindfors

Rotten Tomatoes: %53

Modern Mısır’da, Profesör Daniel Jackson (Spader), araştırma yaparken eski Mısır benzeri bir dünyaya dair bir iz bulur. Bu iz onu başka bir gezegene götürecektir. Yıldızlararası bir geçidin şifresini çözmek için emekli Albay Jack O’Neil (Russell) ile bir araya gelir. Dünya gezginlerinin güvenli dönüşünün anahtarını elinde tutan yarı tanrı RA(Jaye Davidson) tarafından yönetilen bir gezegene varırlar. Galaksiler arası geçiş yapan ekip RA’dan kurtulmanın bir yolunu bulmak zorunda kalırlar. Çözüm olarak Jackson ve O’Neil, gezegenin insanlarını RA’nın devrilmesi gerektiğine ikna etmelidir.


20) Three Godfathers – Çöl Yavrusu (1948) | IMDb: 7.1

Yönetmen: John Ford

Oyuncular: John Wayne, Pedro Armendariz, Harry Carey Jr.

Rotten Tomatoes: %85

Üç hırsız Robert Hightower (Wayne), Pete Fuerte (Armendáriz) ve Abilene Kid (Carey Jr.), Arizona’nın küçük bir kasabasında bir banka soyar. Yorulmak bilmeyen Şerif Buck Sweet (Ward Bond) tarafından çölde kovalanan üçlü, atlarını kaybederler. Yaralanırlar ve doğum yaparken ölmek üzere olan bir kadınla (Mildred Natwick) karşılaşırlar. Kadının yeni doğan bebeğini güvenli bir yere taşıma sözü veren suçlular, Yeni Kudüs köyüne ulaşmak için zorlu bir yolculuk yaparlar.


19) Tremors – Yeraltı Canavarı (1990) | IMDb: 7.1

Yönetmen: Ron Underwood

Oyuncular: Kevin Bacon, Fred Ward, Finn Carter

Rotten Tomatoes: %86

Çöl filmleri arasında hem komedi unsurlarının hem de gerilimin bir arada olduğu kült filmlerden biridir Tremors. Tamirci Val McKee (Bacon) ve Earl Bassett (Ward), Nev’in küçük çöl kasabası Perfection’daki sıkıcı bir hayat yaşıyorlardır. Kasabada bir dizi gizemli ölüm yaşanmaya başlar. İki arkadaş bu ölümlerin nedenini öğrenmeye karar verirler. Rhonda LeBeck yerin altında gerçekleşen olayları inceleyen bir sismologtur. Rhonda ve diğer iki arkadaş ölümlerin kaynağının dev bir yaratık olduğunu anlar. Eksantrik bir çiftin de (Reba McEntire, Michael Gross) yardımıyla yaratığa karşı çöl kasabasında büyük bir savaş başlar.


18) Tracks – Çöldeki İzler (2013) | IMDb: 7.2

Yönetmen: John Curran

Oyuncular: Mia Wasikowska, Adam Driver, Rainer Bock

Rotten Tomatoes: %82

Tracks, Robyn Davidson’ın (Wasikowska) dört deve ve Diggity adlı siyah bir köpekle Avustralya çölünde yaklaşık 2 bin mil yol kat ettiği gerçek hikâyesine dayanıyor. Ailesi ve yakın çevresi onu vazgeçirmeye çalışsa da Robyn herkesten ve her şeyden uzaklaşmaya kararlıdır. Yolculuk için kendisine lazım olan ekipmanları ayarlamaya ve zorlu koşullara karşı tedbirlerini almaya çok uzun süre harcar. Bu uzun çöl yolculuğunda fotoğrafçı Rick Smolan ona eşlik eder. Bu yolculuk ikisinin hem kendilerini hem de birbirlerini keşfetmesini sağlayacaktır.


17) The Way Back – Özgürlük Yolu (2010) | IMDb: 7.3

Yönetmen: Peter Weir

Oyuncular: Colin Farrell, Ed Harris, Jim Sturgess

Rotten Tomatoes: %75

1939’da karısı tarafından bir casus olmakla suçlanan Janusz (Sturgess) kendini bir Sibirya çalışma kampında bulur. İçeride ve dışarıda acımasız koşullarla karşı karşıya kalan Janusz, kaçmaya kararlıdır. Bir kar fırtınası ona mükemmel bir fırsat sağlar. Janusz’ a bir grup mahkum katılır; Bay Smith, Zoran, Valka ve Irena (Saoirse Ronan). Bu küçük grup özgürlüklerine kavuşmak için 6000 km yolu yürümeyi göze alırlar. Gobi Çölü’nü aşıp Hindistan’a ulaşmaları gerekiyor. Kötü hava koşullarında dram dolu bir yolculuk olacaktır. The Way Back, çöl filmleri arasında zengin kadrosuyla öne çıkıyor.


16) Rabbit-Proof Fence – Çit (2002) | IMDb: 7.4

Yönetmen: Phillip Noyce

Oyuncular: Everlyn Sampi, Tianna Sansbury, Laura Monaghan

Rotten Tomatoes: %88

Film, Avustralya hükümetinin resmi politikasının bir parçası olarak ev hizmetçiliği için yetiştirilmek üzere 1931’de ailelerinden zorla alınan üç yerli kızın gerçek hikâyesini anlatıyor. O yıllarda birçok çocuk ailesinden kaçırılıp köle kamplarına götürülür. Çocuklar bir süre kampta kaldıktan sonra varlıklı ailelere köle olarak satılırlar. Üç küçük kız buna boyun eğmemeye karar verirler ve cesur bir kaçış planlarlar. Avustralya’yı ikiye bölen tavşan geçirmez çiti takip ederek eve dönmek için 1500 millik destansı bir yolculuğa çıkarlar.


15) The English Patient – İngiliz Hasta (1996) | IMDb: 7.4

Yönetmen: Anthony Minghella

Oyuncular: Ralph Fiennes, Juliette Binoche, Willem Dafoe

Rotten Tomatoes: %85

Michael Ondaatje’nin romanından uyarlama olan filmde, kötü bir şekilde yanmış bir hasta Laszlo de Almasy (Fiennes), İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda Kanadalı bir hemşire olan Hana (Juliette Binoche) tarafından bir İtalyan manastırına götürülür. Hana’nın ruhu, sevgilisinin ve en iyi arkadaşının ölümüyle paramparça olmuştur. O yüzden bu yalnız adamı tedavi ederken farklı bir şefkat besler ve ona aşık olur. Savaş öncesi Sahra çölüne geri dönüşler sayesinde, adamın bir Macar kontu olduğunu öğrenir. Film 1996 yılında Oscar’da birçok dalda ödül kazanmıştır.


14) The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert – Priscilla Çöller Kraliçesi (1994) | IMDb: 7.5

Yönetmen: Stephan Elliott

Oyuncular: Terence Stamp, Hugo Weaving, Guy Pearce

Rotten Tomatoes: %96

Film, Priscilla adındaki bir otobüsle Avustralya çölünde uzak bir tatil kasabasına yolculuğa çıkan iki drag queen ve bir transseksüelin hikâyesini ele alıyor. Uzun saatleri yolda geçen üçlü yol boyunca çok sayıda insanla tanışır. Arkadaş canlısı yerlilerle parti yaparlar, drag queen’lerden hoşlanmayan kasaba halkı ile karşılaşırlar. Otobüsleri bozulduğunda yolculuklarının son ayağında onlara katılan sıcak kalpli bir tamirci drag hayranı olan Bob (Bill Hunter) ile tanışırlar. Ailelerin her şekilde bir araya geldiği, arkadaşların bir aile kurabileceği ve sevginin gerçekten sınır tanımadığı üstü kapalı mesajlardır.


13) The Flight of the Phoenix – Sonsuz Uçuş (1965) | IMDb: 7.5

Yönetmen: Robert Aldrich

Oyuncular: James Stewart, Richard Attenbrough, Peter Finch

Rotten Tomatoes: %86

Bir uçak kazasının ardından Gobi Çölü’nün ortasında mahsur kalan bir grup adamın gergin ve aksiyon dolu hikâyesini anlatıyor film. Hayatta kalmak için tek umutları, gemiyi anka kuşu gibi tekrar uçurup onları güvenli bir yere taşıyabilmesi için yeniden inşa etmektir. Ancak kaptan ve denizci, gerilim tırmanırken ve zaman tükenirken yolcuları sakinleştirebilir mi? Yiyecek yemekleri kalmayınca ve suları tükenince uçağı bir an önce yeniden uçurmaya çalışırlar ama bir yandan da Bedevilerin saldırılarına karşı koymak zorundadırlar.


12) Fear and Loathing in Las Vegas – Vegas’ta Korku ve Nefret (1998) | IMDb: 7.6

Yönetmen: Terry Gilliam

Oyuncular: Johnny Depp, Benicio Del Toro, Craig Bierko

Rotten Tomatoes: %50

Raoul Duke (Depp) ve avukatı Dr. Gonzo (Toro), bir motosiklet yarışı için uyuşturucu dolu bir bavulla Mojave çölünden Las Vegas’a giden kırmızı bir üstü açık araba kullanıyor. Uyuşturucu tüketimi endişe verici bir oranda artarken, sarhoş ikili yakalanmaktan korkarlar. Duke, Los Angeles’a geri dönmeye karar verir. Ancak bir polisle (Gary Busey) tuhaf bir karşılaşmadan sonra, Sin City’ye döner ve vahşi uyuşturucu alemine girer. Sadece çöl filmleri arasında değil sinemada da kült haline gelen bu film kısa zamanda dönemin gençliğini etkisi altına almıştır.


11) The Hill (1965) | IMDb: 7.9

Yönetmen: Sidney Lumet

Oyuncular: Sean Connery, Harry Andrews, Ian Bannen

Rotten Tomatoes: %71

Beş İngiliz askeri II. Dünya Savaşı sırasında, Libya Çölü’ndeki bir gözaltı kampına gönderilir. Aralarında bir subaya saldırı suçundan mahkumiyeti gizlenen Başçavuş Roberts (Connery) da vardır. Kamptaki esirlere ceza olarak Başçavuş Williams (Ian Hendry) kavurucu çöl sıcağında sürekli olarak insan yapımı bir tepeye tırmanmalarını emreder. Meslektaşı, Başçavuş Harris (Bannen), yeni tutuklulara sempati duysa da, Williams’ın sadist aşırılıklara gidişini sadece izler. Beş esir asker Kuzey Afrika çölünde kendilerine işkence eden bu sadist muhafızlardan kaçmanın bir yolunu arar.


10) The Searchers – Çöl Aslanı (1956) | IMDb: 7.9

Yönetmen: John Ford

Oyuncular: John Wayne, Jeffrey Hunter, Natalie Wood

Rotten Tomatoes: %96

Western’deki Ethan Edwards (Wayne), iç savaştan sonra Teksas’a geri döner. Komançiler tarafından akrabaları öldürülen Edwards, hayatta kalan akrabalarının izini sürmeye ve onları eve getirmeye yemin eder. Sonunda Edwards, yeğeni Debbie’nin (Wood) hayatta olduğu haberini alır ve üvey kardeşi Martin Pawley (Jeffrey Hunter) ile birlikte onu bulmak için tehlikeli bir göreve başlar. Comanche bölgesinin derinliklerine doğru yolculuğa çıkarlar.


9) Mad Max: Fury Road – Tozlu Yollar (2015) | IMDb: 8.1

Yönetmen: George Miller

Oyuncular: Tom Hardy, Charlize Theron, Nicholas Hoult

Rotten Tomatoes: %97

Medeniyetin çöküşünden yıllar sonra, zalim Immortan Joe, kıyametten kurtulanları çöl kalesi Citadel’in içinde köleleştirir. Savaşçı Imperator Furiosa (Theron), despotun beş karısına cüretkâr bir kaçış için liderlik ettiğinde, yalnız ve eski bir tutsak olan Max Rockatansky (Hardy) ile ittifak kurar. Devasa, zırhlı kamyon War Rig’de çöl macerasına başlayan ikili, Wasteland’de ölümcül yüksek hızlı bir kovalamacada acımasız savaş lordu ve adamlarından kaçmaya çalışırlar. Çöl filmleri denilince akla ilk gelen filmlerden olan Mad Max 2016 yılında Oscar’a damga vurdu. En İyi Kurgu, En İyi Kostüm, En İyi Ses Miksajı ve üç ödül daha kazandı.


8) The Wages of Fear – Dehşet Yolcuları (1953) | IMDB: 8.1

Yönetmen: Henri-Georges Clouzot

Oyuncular: Yves Montand, Charles Vanel, Peter van Eyck

Rotten Tomatoes: %100

Dört çaresiz adam Güney Amerika petrol kasabasında, nitrogliserin yüklü kamyonları tehlikeli bir dağ yolunda sürmek için bir intihar görevine imza atar. Petrol şirketi, malzemeleri iki kamyonda teslim etmeleri için dört adama para ödüyor. En ufak bir sarsıntının ölümle sonuçlanabileceği engebeli uzak yollarda iki sürücü grubu arasında gergin bir rekabet gelişir. Patlayıcı yüklerini uzaktaki bir petrol ateşine taşırlarken, her çarpma ve sarsıntı dostluklarını ve sinirlerini test eder. Sonuç, Fransa’nın efsanevi gerilim ustası Henri-Georges Clouzot’tan şimdiye kadar yapılmış en büyük gerilim filmlerinden biri olarak kült filmler arasında yerini aldı.


7) The Treasure of the Sierra Madre – Altın Hazineleri (1948) | IMDb: 8.2

Yönetmen: John Huston

Oyuncular: Humphrey Bogart, Walter Huston, Tim Holt

Rotten Tomatoes: %100

Bu klasik macera filminde, başıboş dolaşan iki gezgin, Dobbs (Bogart) ve Curtin (Holt), Meksika’da kıdemli bir maden arayıcısı olan Howard (Huston) ile buluşuyor ve onu bulmak için Sierra Madre dağlarına gidiyor. Hazineyi keşfetmelerine rağmen, yalnızca Meksika’nın tehlikeli vahşi doğasında gizlenen acımasız haydutlardan değil, her an bir çatışma getirme tehdidinde bulunan kendi güvensizliklerinden ve açgözlülüklerinden de pek çok sorunla karşılaşırlar.


6) Dune: Çöl Gezegeni (2021) | IMDb: 8.2

Yönetmen: Denis Villeneuve

Oyuncular: Timothee Chalamet, Rebecca Ferguson, Oscar Isaac

Rotten Tomatoes: %82

Paul Atreides oldukça yetenekli bir gençtir. Sevdiklerinin ve halkının geleceğini garanti altına almak için evrendeki en tehlikeli gezegene seyahat etmek zorunda kalır. Paul’un hiç beklemediği bir anda yaşadıkları gezegen saldırıya uğrar ve annesiyle birlikte çöle sığınmak zorunda kalırlar. Paul’un gördüğü rüyalar da geleceğinin çölde olduğunu kendisine anlatır.


5) Lawrence of Arabia – Arabistanlı Lawrence (1962) | IMDb: 8.3

Yönetmen: David Lean

Oyuncular: Peter O’Toole, Alec Guinness, Anthony Quinn

Rotten Tomatoes: %93

Yerli Bedevi kabileleri hakkında bilgi sahibi olduğu için İngiliz Teğmen TE Lawrence (O’Toole), Prens Faysal’ı (Guinness) bulmak için bir göreve çıkar. Bu görevde Türklere karşı mücadelelerinde Araplar ile İngilizler arasında bir irtibat görevi görmek üzere Arabistan’a gider. Yerli Şerif Ali’nin (Omar Sharif) yardımıyla Lawrence, amirinin emirlerine isyan eder ve iyi korunan bir Türk limanına saldırmak için çölde cesur bir deve yolculuğuna çıkar. Çöl filmleri arasında özel bir yeri olan Lawrence of Arabia gerçek bir yaşam hikâyesine dayanıyor. Aynı zamanda Oscar’da yedi ödül birden kazanmıştır.


4) Raiders of the Lost Ark – Kutsal Hazine Avcıları (1981) | IMDb: 8.4

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Harrison Ford, Karen Allen, Paul Freeman

Rotten Tomatoes: %95

20. yüzyılın başlarında geçen film, ABD hükümeti tarafından işe alınan ünlü arkeolog Indiana Jones’un, gizemli ve doğaüstü Ahit Sandığı’nın yerini bulmak için zamana karşı bir yarışa girmesini konu alıyor. Ahit Sandığı’nın On Emir’i ve kutsal güçleri barındırdığına inanılır. İncilin gücünü dünya hakimiyeti için bir araç olarak kullanmaya çalışan Naziler de hazinenin peşindedir. Indy ve eski sevgilisi Marion, onları Nepal’den Kahire’ye götüren bir yolculukta birçok tehlike atlatır. Film Oscar’da En İyi Ses, En İyi Film Kurgusu ve altı ödül daha kazanarak Oscar’a 1982 yılında damga vurmuştur.


3) Woman in the Dunes – Kumların Kadını (1964) | IMDb: 8.5

Yönetmen: Hiroshi Teshigahara

Oyuncular: Eiji Okada, Kyoko Kishida, Koji Mitsui

Rotten Tomatoes: %100

Böcekbilimci Niki Jumpei (Okada), bir dizi kumulda böcekleri ararken eve giden son otobüsü kaçırır. Köylüler tarafından geceyi kum havuzunun altındaki bir evde geçirmeye ikna edilir. İsmi açıklanmayan genç bir dul (Kishida) o evde tek başına yaşıyordur. Kadın, köylüler tarafından inşaat için yakındaki şehirlere sattıkları kumları kazmaya zorlanır. Niki, kadının eşi ve çocuğunun cesetlerinin bulunmadığını öğrenir. Bir yandan da oradan ayrılmanın bir yolunu arıyordur. Dul kadının yanında kum kazmak için köleleştirilen Niki, hapsedilmeye alışırken kaçışını planlar.


2) Once Upon a Time in the West – Bir Zamanlar Batıda (1968) | IMDb: 8.5

Yönetmen: Sergio Leone

Oyuncular: Henry Fonda, Claudia Cardinale, Charles Bronson

Rotten Tomatoes: %95

Çöl filmleri arasında bir Western filmi. Flagstone’un çevresinde üzerinde su bulunan tek bir toprak parçası vardır. Demiryolu baronu Morton (Gabriele Ferzetti), yeni demiryolunun orada yapılacağını düşünerek araziye sahip olmak ister. Arazinin sahibi McBain’i (Frank Wolff) korkutmak için uşağı Frank’i (Fonda) gönderir. Frank McBain’i öldürür. Öldürülen adamın yeni evlendiği eşi Jill ise eşinin yanına gelmek için yola çıkmıştır. Eşinin cenazesiyle karşılanan Jill kasabada kalmaya karar verir. Frank bu defa Jill’in peşine düşer ancak Jill’i koruyan iki erkek vardır. İşler olabildiğince karışır.


1) The Good, The Bad and The Ugly (1966) | IMDb: 8.8

Yönetmen: Sergio Leone

Oyuncular: Clint Eastwood, Eli Wallach, Lee Van Cleef

Rotten Tomatoes: %97

İtalyan Western türünde olan film yönetmenin üçüncü ve tartışmasız en iyi çöl filmleri arasında. İç Savaş sırasında Güneybatı’nın kurak topraklarında üç arkadaşın maceralarını anlatan filmde, bir iyi bir kötü bir de çirkin vardır. İyi olan, para kazanmak için azılı suçlu Çirkin’i yakalayarak adalete teslim eder. Çirkin idam edilecekken İyi onu kurtarır çünkü başka bir iş için sağ kalması gerekmektedir. Bir hazinenin de ortaya çıkmasıyla Kötü de sahneye çıkar. Üç arkadaş hem birbirlerine hiç güvenmezler hem de birlikte iş yapmak durumunda kalırlar.

 

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/