Netflix’te Şu Anda İzleyebileceğiniz En İyi 75 Film – 2021 GÜNCEL ÖNERİLER

Attention Please!

Attention Please!

İyi tavsiyeler evreni

Son güncelleme tarihi: 25 Temmuz 2020
Netflix filmleri, dizileri, belgeselleri… Hızımızı alamadan izlemeye devam ediyoruz. “Filmlerden izlemediğim ne var?” diyenlerden olabilirsiniz. Biz de imdadınıza yetişecek geniş bir liste hazırladık. Biliyorsunuz Netflix, filmlerin IMDb, Rotten Tomatoes puanlarına ve Google beğeni yüzdelerine yer vermiyor. Biz de en iyi Netflix filmleri için bu verileri baz alarak bir liste hazırladık.
Netflix filmleri
Liste IMDb puanı en yüksek olan filmden başlıyor ve azalarak ilerliyor. Listenin sonunda ise Netflix’te izleyebileceğiniz film serileri yer alıyor.
Netflix belgesel önerileri için sizi böyle alalım.
Netflix bilim kurgu dizileri listemiz de burada.

En iyi Netflix filmleri 2020

1. The Shawshank Redemption – Esaretin Bedeli (1994) | IMDb: 9,3

Ünlü yazar Stephen King’in Different Seasons isimli kitabındaki bir öyküden beyaz perdeye uyarlanan film, Andy ve Red adındaki iki mahkumun zorlu hapishane günlerini anlatıyor. Kariyerinin zirvesindeki başarılı bankacı Andy Dufresne’ın karısını ve karısının erkek arkadaşını öldürmekle suçlanır ve müebbet hapis cezasına çarptırılır. Andy’nin gönderildiği Shawsank Hapishanesi ise her türlü pisliğin döndüğü korkunç bir yerdir. Fakat tüm bunlara rağmen Andy yaşama olan bağlılığını ve gelecek iyi günlere olan inancını asla yitirmez.
Bir diğer mahkum olan Red, her ne kadar Andy’i hayalperest bulsa da onun iyi kalbine güvenir ve onu yalnız bırakmaz. Yaşamları ortak bir çizgide ilerlemeye başlar. Red’in dışarıdaki dünya ile bağlantıları vardır. Red istediği taktirde istediği birçok şeyi dışarıdan getirtebilecek bir adamdır. Andy ondan bir gün bir çekiç ister. O saniyeden sonra film şaşırtıcı şekilde yön değiştirir ve hikaye bambaşka bir hale gelir. Film aynı zamanda Netflix filmleri arasındaki en yüksek IMDb puanına sahip film olma özelliğini taşıyor.
Tür: Dram, Hapishane
Oyuncular: Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton
IMDb: 9,3 Rotten Tomatoes: %90 Google: %96

NETFLIX’TE İZLE2. The Godfather – Baba (1972) | IMDb: 9,2

The Godfather hem eleştirmenlerden, hem yönetmenlerden hem de seyircilerden tam not alan dünya sinemasının çok nadir yapımlarından biridir. Üçlemenin ilk filmi olan Baba ise aynı zamanda serinin en beğenilen yapımı olmuştur. Film, 1940’lı yılların Amerikası’nda İtalyan bir mafya olarak yaşamı sürdüren ailenin hikayesini anlatıyor. Bir suikast girişimi sonucu Don Corleone artık işleri yönetmekten zorlanacağını düşünmeye başlar. Bunun üzerine ailenin başında olma görevini ve işleri Sonny ve erkak kardeşi Michael devralır.
Tom Hagen’in de desteğiyle diğer mafya ailelerine adeta savaş açan Corleone ailesi, yeni nesil yöntemler geliştirmeye başlar. Hikaye giderek tuhaf ve destansı bir hal almaya başlar. Başarılı yazar Mario Puzo’nun kaleme aldığı Puzo kitabından uyarlanan film, vizyona girdiği yıl tam 3 Oscar ödülü kazanmıştır. Bazı araştırmalar Godfather’ın ülkemiz en çok izlenen film olduğunu söylemektedir.
Tür: Suç, Dram
Oyuncular: Marlon Brando, Al Pacino, James Caan
IMDb: 9,2 Rotten Tomatoes: %90 Google: %93

3. The Godfather Part II – Baba 2 (1974) | IMDb: 9,0

Godfather serisinin ilk filminin üzerinden tam 2 yıl geçtikten sonra Hollywood’un o yıllardaki yükselen yıldızı Al Pacino ikinci filmde 1974 yılında seyirci ile buluşuyor. Al Pacino, ilk filmdeki perfonmasıyla sinema tarihine adını altın harflerle yazdıran Marlon Brando’nun boşluğunu en iyi şekilde dolduruyor.
İkinci filmde 1950’li yılların sonlarındayız. Michael Corleone ailenin yeni babası olmuştur ve aileyi korumak için büyük çaba gösterir. Film bu süreci ve Michael’ın bulunduğu mevkinin gücüne alışmasını anlatıyor. Diğer taraftan Michael’ın babası olan Vito’nun gençlik yıllarında başından geçen olaylara tanıklık ediyoruz. Michael bu büyük düzeni sürdürmeye ve kıvrak zekası ile zorlukları aşmaya çalışır. Ama babasının hikayesi onunkinden çok daha farklıdır. Robert De Niro filmde sadece 45 dakika rol almıştır ve Vito Corleone’ye hayat vererek buradaki performansıyla Oscar almıştır.
Tür: Suç, Dram
Oyuncular: Al Pacino, Robert De Niro, Robert Duvall
IMDb: 9,0 Rotten Tomatoes: %97 Google: %92


4. The Dark Knight – Kara Şövalye (2008) | IMDb: 9,0

Yönetmenliğini Christoper Nolan’ın yaptığı The Dark Knight, Milyon 338 Bin 166 kişilik bir IMDb oylaması ile 9,0 değerini yakalıyor ve en iyi yapımlar arasında yer almayı başarıyor. Aksiyon, suç, dram türlerinde başı çeken filmlerden biri olan The Dark Knight izlemeye başladığı anda seyirciyi yakalamayı başarıyor. Teğmen Jim Gordon ve Bölge Savcısı Harvey Dent’in yardımlarıyla, Batman şehri sarmış suç örgütlerini temizlemeye başlar.
Fakat kendisine yardım etmeye çalışan sahte Batman’ler işleri biraz karıştırıyor. Bu Batman’i yaptığı işe dair kendisini sorgulamasına neden oluyor. İlham vermek isterken onları suça çekmek onu düşündürüyor. Aynı zamanda bir joker filmi olan The Dark Knight kesinlikle izlenmesi gereken filmler kategorisinde başı çekiyor. Bu yapım aynı zamanda Batman filmleri arasındaki en yüksek IMDb puanına sahip film olarak öne çıkıyor.
Tür: Aksiyon, Suç, Drama
Oyuncular: Christian Bale, Health Ledger, Aaron Eckhart
IMDb: 9,0 Rotten Tomatoes: %94 Google: %95

5. Dağ II (2016) | IMDb: 8,9

Netflix Türk filmleri arasında en yüksek IMDb puanına sahip olan bu yapımda iki arkadaş olan Oğuz ve Bekir teröristlerin elinde kurtulmayı başarırlar ve tam 6 yıl sonra özel bir görev sebebiyle Özel Kuvvetler 8. Muharebe Arama Kurtarma Timi’ne katılırlar. Özel görev Kuzey Irak’ta teröristler tarafından kaçırılan gazeteci Ceyda Balaban’ı kurtarmaktır. Fakat bu kez düşmanları daha öncekiler gibi bir değildir. İnsan hayatının hiçe sayıldığı bu zorlu coğrafyada birbiriyle çatışan birden fazla güç vardır. Bu yapım aynı zamanda Netflix filmleri arasında IMDb puanı en yükse olan Türk filmi.
Tür: Aksiyon, Dram, Savaş
Oyuncular: Çağlar Ertuğrul, Ufuk Bayraktar, Ahu Türkpençe
IMDb: 8,9 Rotten Tomatoes: %75 Google: %95

6. Pulp Fiction – Ucuz Roman (1994) | IMDb: 8,9

O siyah çantanın içinde ne var? İşte film boyunca kendinize soracağınız soru bu olacak. Film, birbiriyle hiçbir alakası olmayan birkaç tuhaf insanın yollarının kesişimini seyircisine eğlenceli bir şekilde yansıyor. Bir mafya ve eşi, iki gangster, bir boksör ve iki aşık soyguncunun hikayesinden oluşan film, Quentin Tarantino’nun enleri arasında yerini almıştır. 7 dalda Oscar’a aday gösterilen film, ayrıca En İyi Orijinal Senaryo Oscarı’nı ve 1994 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü’nü kazanmıştır.
Tür: Kült Film, Dram, Suç
Oyuncular: John Travolta, Uma Thurman, Samuel L. Jackson
IMDb: 8,9 Rotten Tomatoes: %91 Google: %92
7. Inception – Başlangıç (2010) | IMDb: 8,8

Oscar ödüllü başarılı oyuncu Leonardo DiCaprio’nun hayat verdiği Cobb karakteri, uyku evresine geçen insanların rüyalarına girer ve istenilen bilgileri onların bilinçaltından çalan bir hırsız takımının lideridir. Bu sıra dışı teknoloji ve deneyimleri ile globalde aranan ve çokça iş alan başarılı bir casus konumundadır. Cobb ve ekibinin bu kez çok zorlu bir görevi vardır. Bu kez zihinlerden fikir çalmak değil, oraya bir fikir yerleştirmeleri gerekiyordur. Ayrıca eğer rüyada ölürseniz gerçek hayatta ölmüş oluyorsunuz.
Inception, ülkemizde her ne kadar “Başlangıç” adıyla vizyona girse de bu kelime aslında fikir aşılama anlamına geliyor. Film birbiri içine geçen katmanlı rüyalarla sürüp giden bir öyküye sahip. Bu tarafı izleyiciyi gerçekten büyülüyor. Film, bol aksiyonlu bir yapım olmasının yanı sıra, Cobb’un geçmişle olan hesaplaşmasını ve pişmanlıkları ile olan yüzleşmesini de konu ediniyor.
Tür: Aksiyon, Macera, Bilim-Kurgu
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page
IMDb: 8,8 Rotten Tomatoes: %87 Google: %92

8. Matrix (1999) | IMDb: 8,7

Yaşanan gerçek mi, yaşamın ötesindeki gerçeklik mi? Birisi rüya diğeriyse Matrix! Matrix nedir? Neo, efsaneler sayesinde tanıdığı ve oldukça tehlikeli bir adam olan Morpheus’un doğruyu bildiğini düşünmektedir. Bir gece Neo, Trinity ile tanışır ve onun kendisini başka bir dünyaya getörebileceğine inanmaya başlar. Bu kız sayesinde başka bir dünyaya gidecek, Morpheus’u bulacak ve nihayet Matrix hakkında bir şeyler öğrenecektir.
Tür: Bilim Kurgu, Aksiyon
Oyuncular: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss
IMDb: 8,7 Rotten Tomatoes: %87 Google: %92

9. One Flew Over the Cuckoo’s Nest – Guguk Kuşu (1975) | IMDb: 8,7

Ceza evinde yatan özgür ruhlu Randle P. McMurphy deli rolü yaparak kurtulmaya çalışır ancak bir süre sonra herkesin dikkatini çekmeye başlar. Akıl hastanesine gönderilen Randle orda da kurallara pek uymaz ve diğer hastalarla ilişkileri dikkat çeker. Hemşire Ratched, Randle’ı yakın takibe alır. İkili arasındaki gerilim Randle’ın arkadaşlarına yardım etmeye çalışmasıyla giderek artacaktır. Yönetmenliğini Milos Forman’ın üstlendiği Guguk Kuşu, dram türünde zihinlerde kalıcı bir yer edinmeyi başarıyor.
Tür: Dram
Oyuncular: Jack Nicholson, Louise Fletcher, Will Sampson
IMDb: 8,7 Rotten Tomatoes: %93 Google: %91

10. Interstellar – Yıldızlararası (2014) | IMDb: 8,6

Özellikle uzay tutkunlarının ilgisini çekecek filmin konusu da oldukça yaratıcı. Dünyanın sonu gelmek üzereyken insanlık yaşanabilecek başka bir gezegen bulmaya çalışmaktadır. Astronotlardan oluşan bir ekip, solucan deliğinden geçer ve tehlikeli macera başlar. Yönetmenliğini Christopher Nolan’ın üstlendiği bu efsanevi film; müzikleriyle olduğu kadar ünlü teorik fizikçi Kip Thorne’dan alınan bilgiler ve sürpriz sonuyla da izleyicilerini tatmin etmişe benziyor.
Tür: Aksiyon, Macera, Bilim Kurgu
Oyuncular: Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain
IMDb: 8,6 Rotten Tomatoes: %72 Google: %95

11. The Green Mile – Yeşil Yol (1999) | IMDb: 8,6

Yönetmenliğini başarılı yönetmen Frank Darabont’un yaptığı filmin başrolünde ise Oscar’lı Tom Hanks yer alır. Paul Edgecomb bir hapishanede gardiyanlık yapar. Görevi idam mahkûmlarını hücrelerinden alıp elektrikli sandalyeye götürmektir. O idam mahkûmlarından birisi Paul’u derinden etkiler. İki küçük kızı öldürmekle suçlanan Coffey adında bir mahkûm Paul’u mucizelerle tanıştırır.
Tür: Suç, Drama, Fantastik
Oyuncular: Michael Clarke Duncan, Tom Hanks, David Morse
IMDb: 8,6 Rotten Tomatoes: %78 Google: %96
12. Se7en – Yedi (1995) | IMDb: 8,6

Gizem ve gerilim dolu filmler sevenler bu filmi de mutlaka sevecektir. Film bir seri katilin kurbanlarını, yedi ölümcül günahı işleyenlerden seçmesi ve cinayet büroda çalışan iki deneyimli dedektifin etrafında şekilleniyor. Katilin hayalgücü ve dedektiflerin hırsı bir araya gelince gerilim iyice yükseliyor. Yalnızca başroldeki oyuncular için bile izlenebilecek bu sürpriz sonlu filmi listenize eklemeyi unutmayın.
Tür: Gerilim, Suç, Gizem
Oyuncular: Morgan Freeman, Brad Pitt, Kevin Spacey
IMDb: 8,6 Rotten Tomatoes: %81 Google: %90


13. Ruhların Kaçışı (2001) | IMDb: 8,6

Ünlü manga ve anime sanatçısı Hayao Miyazaki’nin önemli eserlerinden biri olan Ruhların Kaçışı, Chihiro adındaki bir çocuğun ailesiyle yolculuğa çıkmasıyla başlıyor. Oldukça ilgisiz ve bencil bir aileye sahip olan Chihiro kendisini, korkunç bir cadının yönettiği sihirli bir dünyada buluyor. Her eserinde hayal gücünün sınırlarını biraz daha zorlayan Miyazaki, bu eserinde de kendinden ödün vermiyor ve film efsane animeler arasına girmeyi başarıyor. Yalnızca konusu ve çizgileriyle değil ses efektleriyle de oldukça başarılı bu eseri, henüz izlemediyseniz kaçırmayın.
Tür: Anime, Macera, Aile
IMDb: 8,6 Rotten Tomatoes: %97 Google: %96

14. Saving Private Ryan – Er Ryan’ı Kurtarmak (1998) | IMDb: 8,6

4 erkek çocuk sahibi bir anne 3 oğlunu İkinci Dünya Savaşı’nda şehir vermiştir. Bu büyük kaybı ile sarsılan annenin tek isteği en küçük oğlunu da kaybetmemektir. Annenin yardım çığlıkları sonuç verir. Başkan gerekli emirleri verir ve bu genç er James Ryan’ın ne olursa olsun savaştan çıkarılıp evine döndürülmelidir. Fakat binlerce ABD askeri bölgede savaştadır. İletişim kanalları aracılığıyla hangi askerin nerede olduğunu bulmak neredeyse imkansızdır. Savaş sırasında Normandiya çıkarması yapılır. Aynı gün 8 kişilik bir birlik Er Ryan’ı Kurtarmak adlı göreve atanır. Ekibin başında yüzbaşı John Miller vardır. Bu ekibi zorlu bir yolculuk ve görev beklemektedir. Bir kişiyi kurtarmak için 8 asker hayatını riske atacaktır.
Tür: Dram, Savaş
Oyuncular: Tom Hanks, Matt Damon, Tom Sizemore
IMDb: 8,6 Rotten Tomatoes: %93 Google: %95

15. Ayla (2017) | IMDb: 8,5

Gerçek kişi ve olaylara dayanan bu dramatik hikaye sinemaya aktarıldığı anda ülkemizde gişe rekorları kırdı. Ayla, ülkemizin de asker gönderdiği Kore Savaşı yıllarında geçiyor. 1950’de bu savaşa gönderilen Türk askerlerinden Süleyman Astsubay savaşın ortasında küçük, sevimli bir kız çocuğuna rastlar. Ailesi öldürülen küçük kızın kimsesi kalmamıştır. Süleyman Astsubay bu küçüğü oradan alır ve ona bakmaya başlar. Daha sonra ona Ayla adını verir. Süleyman ve Ayla bir zaman sonra baba-kız gibi olurlar. Güzel ve mutlu geçen günlerin ardından bu baba-kızı zorlu ve zorunlu bir ayrılık beklemektedir.
Tür: Biyografi, Dram, Tarih
Oyuncular: Çetin Tekindor, İsmail Hacıoğlu, Kyung-jin Lee
IMDb: 8,5 Rotten Tomatoes: %90 Google: %97

16. The Usual Suspects – Olağan Şüpheliler (1995) | IMDb: 8,5

San Pedro’da bir teknenin patlaması üzerine çok sayıda ceset ve para ele geçiren polis olayı araştırmak üzere birbirinden habersiz 5 sabıkalıyı soruşturmaya alır. Sabıkalıları teshiş etmeye çalışan tetikçi Verbal Kint olaydan sağ kurtulmuştur. Kint’in tüm olayları en başından anlatmaya başlamasıyla hikaye başlar. Suç ve gizem filmlerini seviyorsanız bu filmi de seveceksiniz.
Tür: Suç, Gizem, Gerilim
Oyuncular: Kevin Spacey, Gabriel Byrne, Chazz Palminteri
IMDb: 8,5 Rotten Tomatoes: %89 Google: %91
17. Visaaranai (2015) | IMDb: 8,5

Vetrimaaran tarafından yönetilen Hindistan yapımı bir gerilim filmi. 2015 yılında izleyiciyle buluşan Visaarani, M. Chandrakumar’ın Lock Up adlı romanından uyarlanmıştır. Başrolde ise Dinesh, Anandhi, Samuthirakani yer alıyor. Netflix filmleri arasında Bollywood yapımlarına sıkça rastlamak mümkün. Visaaranai de bu filmlerden biri.
Tür: Suç, Dram, Gerilim
Oyuncular: Dinesh, Samuthirakani, Anandhi
IMDb: 8,5 Google: %94

18. The Departed – Köstebek (2006) | IMDb: 8,5

Matt Damon, Jack Nicholson gibi usta isimlerin yer aldığı Köstebek, dört dalda Oscar sahibi bir başyapıttır. Polis teşkilatı ve mafya arasında yaşanan zorlu bir savaşı konu edinen filmde, polis teşkilatı içine sızmak için yıllarca yetiştirilmiş ve eğitilmiş adamlar teşkilat içerisinde en iyi konuma ulaşıyor. Aralarında bir köstebek olduğunu anlamaya başlamalarıyla birlikte yıllarca eğitilmiş adamların hayatı tehlikeye düşer ve çetin bir mücadele ile karşı karşıya kalırlar.
Tür: Suç, Dram, Gerilim
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Jack Nicholson
IMDb: 8,5 Rotten Tomatoes: %91 Google: %92

19. Gladiator – Gladyatör (2000) | IMDb: 8,5

Genç Commodus, Roma İmparatorluğu’nun başına geçmiştir. Commodus savaşları bir kenara bırakır. Çünkü onun için halk savaşlardan sıkılmıştır ve eğlenmeye ihtiyaçları vardır. Bu yüzden uzun zaman önce rafa kaldırılan Colosseum oyunlarını tekrar başlatır. İşini gücünü bırakıp bu oyunlarla ilgilenmeye başlar. Zamanla işler istediği gibi gitmemeye başlar. Bu sıralarda Maximus adlı “İspanyol” lakaplı gladyatör Roma’ya döner ve oyunlardaki duruşuyla halkın sevgini kazanır. Maximus, sahte imparator Commodus’un karşısında durabilecek bir güce kavuşur. Ancak bu ikilinin hesabı daha eskiye dayanmaktadır. Film, sinema dünyasında önemli izler bırakmış bir intikam destanıdır.
Tür: Aksiyon, Macera, Dram
Oyuncular: Russell Crowe, Joaquin Phoenix, Connie Nielsen
IMDb: 8,5 Rotten Tomatoes: %77 Google: %92

20. Super Deluxe (2019) | IMDb: 8,4

2019 Hint yapımı aksiyon, dram ve suç türündeki Super Deluxe adlı filmin yönetmenliğini Thiagarajan üstleniyor. Birçoğumuzun etrafında yaşanan bir hikayeden esinlenilen filmde, eşine güvenmeyen ve bu sorunlardan dolayı aklı epey karışık birinin hakikat çabası anlatılmaktadır. Yeni evli eş, yabancı baba, rahip ve hırçın bir oğul bu aileyi çıkmaza sürükleyecek ve kaderleriyle yüzleşeceklerdir. Yine Netflix filmleri arasında yer alan başarılı Hint yapımlarından biri.
Tür: Suç, Dram, Gerilim
Oyuncular: Vijay Sethupathi, Fahadh Faasil, Samantha Ruth Prabhu
IMDb: 8,4 Rotten Tomatoes: %80 Google: %90

21. Prenses Mononoke (1997) | IMDb: 8,4

Yine bir Hayao Miyazaki yapımı olan bu anime, çizgileri ve ses efektleriyle izleyenlerini büyülemeyi başarıyor. Hayal gücünün sınırlarını zorlayan anime, doğaüstü canlılarla dolu bir ormanın prensesi olan Mononoke’nin, topraklarına zarar veren insanlarla mücadelesini konu alıyor. Netflix filmleri arasında Prenses Mononoke gibi başarılı animelere rastlamak mümkün. Bu konuda önyargılı olmaktansa bir şans vermenizi istiyoruz.
Tür: Anime, Macera, Fantastik
IMDb: 8,4 Rotten Tomatoes: %93 Google: %95
22. Django Unchained – Zincirsiz (2012) | IMDb: 8,4

Zincirsiz (Django Unchained), güneyde köle olan Diango ve Alman Dr. King Shultz’ın iç savaştan iki yıl önce karşılaşması sonucu başlıyor. Schultz, katil Brittle kardeşlerin peşine düşmüştür ve bunu Django ancak sağlayabilir. Schultz, Brittle kardeşlerin yakalanmasını sağlarsa Diango’yu özgür bırakacaktır. Plan başarıyla sonuçlanır Django özgürlüğüne kavuşur ancak yine de ayrılmazlar. Shutz, Django ile beraber Güney’in en çok aranan suçlularını avlamaya başlar. Django’nun aslında bir amacı vardır: Uzun zaman önce köle ticareti yüzünden kaybettiği eşi Broomhilda’yı bulmak ve kurtarmak.
Tür: Dram, Western
Oyuncular: Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio
IMDb: 8,4 Rotten Tomatoes: %87 Google: %93


23. The Dark Knight Rises – Kara Şövalye Yükseliyor (2012) | IMDb: 8,4

DC Comics ürünü olan Batman filmi Kara Şövalye Yükseliyor’da, Batman’in sahibi Bruce Wayne kötü adam Bane ile karşı karşıya geliyor. Bu düelloya katılan Kedikadın da Batman’in karşısında yer almayı tercih ediyor. Gotham’ı büyük bir savaş ve felaketler bekliyor. Güvenlik güçleri ve Jim Gordon dahi Bane karşısında çaresiz kalıyor. Film aynı zamanda Batman’in ondan daha güçlü bir kötü ile karşı karşıya geldi ilk mücadeleyi konu ediniyor. Yönetmen Christopher Nolan’ın senarist koltuğunda ise kardeşi Jonathan Nolan ve David S. Goyer yer alıyor.
Tür: Aksiyon, Macera
Oyuncular: Christian Bale, Tom Hardy, Anne Hathaway
IMDb: 8,4 Rotten Tomatoes: %87 Google: %91

24. Bizim İçin Şampiyon (2018) | IMDb: 8,4

90’lı yılların efsane yarış atı Bold Pilot’ın hikayesini beyazperdeye taşıyan filmde, Türk atçılığının başarılı ismi Özdemir Atman’a ait olan Bold Pilot, at yarışı ile ilgisi olmayan insanların dahi sevgisini kazanmayı başarmış bir attır. Bold Pilot ve onun vazgeçilmez jokeyi Halis Karataş, beraber efsaneleşen başarılara imza attılar. Bu efsane ikilinin 1996 yılı Gazi Koşusu’ndaki 2:26:22’lik rekoru hala geçilememiştir. Bold Pilot’ın diğer bir başarısı da, Halis Karataş ve Begüm Atman’ın bir araya gelmesine sebep olmasıdır.
Tür: Biyografi, Dram, Romantik
Oyuncular: Ekin Koç, Farah Zeynep Abdullah, Fikret Kuşkan
IMDb: 8,4 Google: %96

25. Taare Zameen Par – Yerdeki Yıldızlar (2007) | IMDb: 8,4

Pek çok aile okula başlayan çocuğundan yaşıtlarından önde olmasını bekler. Hemen okumaya geçmesini, matematik işlemlerini hızla yapmasını ister. Filmin kahramanı ise ailesi tarafından tembel, geri zekâlı muamelesi gören bir çocuk. Ailesi yaşıtlarına erişebilmesi için onu yatılı okula yollar. Yatılı okulda yolunun kesiştiği resim öğretmeni çocuğun hayatını tamamen değiştirir.
Tür: Dram, Aile
Oyuncular: Darsheel Safary, Aamir Khan, Tisca Chopra
IMDb: 8,4 Rotten Tomatoes: %91 Google: %96

26. The Shining – Cinnet (1980) | IMDb: 8,4

Stanley Kubrick’in efsaneleri arasında olan The Shining, Stephen King’in aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Jack Torrance, kitabını tamamlamak isteyen ve küçük bir aileye sahip olan bir yazardır. Oğlu ve eşiyle birlikte kış sezonunda kapalı olan bir otelin bakımını üstlenen Torrance’ı beklenmedik misafirler karşılayacaktır. Oldukça ıssız bir bölgede yer alan ve kar fırtılarıyla yolları kapanan bu otelde mahsur kalan aile, Torrance’ın gördüğü hayaletler ve bunalımlı halleriyle mücadele etmeye çalışır.
Tür: Gerilim, Korku, Kült Film
Oyuncular: Jack Nicholson, Shelley Duvall, Danny Lloyd
IMDb: 8,4 Rotten Tomatoes: %85 Google: %88
27. Dangal (2016) | IMDb: 8,4

Kızlar bu işi yapamaz, bu erkek işi. Kızlar evde oturur, basit işlerde yer alabilir. Erkekler ise fiziksel zorluk gerektiren işler yapar. Hindistan’da güreş şampiyonu olan Mahavir Singh da böyle düşünür. Bir oğlu olmasını ve onu müsabakalara hazırlamayı hayal eder. Ancak dört kızı olur. Kızlarındaki potansiyeli fark eden baba müsabakalar için kızlarını hazırlamaya başlar. Hint milli güreşçiler Geeta Phogat ve Babita Kumari’nin gerçek hayat hikâyelerinden uyarlanmıştır.
Tür: Aksiyon, Biyografi, Dram
Oyuncular: Aamir Khan, Sakshi Tanwar, Fatima Sana Shaikh
IMDb: 8,4 Rotten Tomatoes: %88 Google: %91

28. Inglourious Basterds – Soysuzlar Çetesi (2009) | IMDb: 8,3

Fransa Nazilerin kuşatması altındadır ve tarifi zor günler yaşamaktadırlar. Shosanna savaşta zarar gören binlerce insandan yalnızca biridir ve zavallı ailesinin cani bir şekilde Naziler tarafından öldürülüşüne şahit olmuştur. Bir şekilde bu faciadan kurtulmayı başaran küçük kız Paris’e gidip burada yeni bir hayata başlamıştır. Artık büyümüş bir kadın olmuştur. Ancak acıları dün kadar tazedir. Diğer tarafta ise Avrupa’nın farklı bir bölgesinde kendi askerlerini bu Nazi acımasızlığı karşısında örgütleyen yahudi Teğmen Raine vardır. O da kendi amacına ulaşmak adına Nazileri alt edecek suikastlar, planlar yapmaktadır. Shosanna, Teğmen Raine ve ünlü bir Alman yıldızın yolları ortak bir noktada kesişecektir. Hepsi aynı amaç için bir arada olmayı düşünmektedir. Ünlü isim Tarantino’nun yazıp yönettiği film oyuncu kadrosuyla da göz dolduruyor. Netflix filmleri arasında şu sıralar çok izlenen popüler bir film.
Tür: Macera, Dram, Savaş
Oyuncular: Brad Pitt, Diane Kruger, Eli Roth
IMDb: 8,3 Rotten Tomatoes: %89 Google: %93

29. 2001: A Space Odyssey (1968) | IMDb: 8,3

2001: Uzay Macerası’nda bir grup primat kavga etmektedir. Yanı başlarında siyah bir taş belirir. İnsanın ataları silah olarak ilk aletini bulmuştur. Böylelikle evrimin en önemli adımlarından biri olan akıl kullanımı başlamış ve insanların şafağı gelmiştir. Bir önceki sahneden 4 milyon sene sonra, bir uzay gemisi aydan gelen gizemli sinyallerin ardında aynı siyah taşı keşfeder. Üstelik ay yüzeyinde. Sinyaller Jupiter’e gitmektedir. On sekiz ay sonra Discovery’nin güvertesinde, astronotlar David Bowman ve Frank Poole Jupiter’in gölgesine doğru yola koyulmuşlardır. Bu uzay gemisinde dünyanın en gelişmiş bilgisayarı yer almaktadır. Adı HAL 9000 olan bu cihaz aynı zamanda gelişmiş bir yapay zekaya sahiptir.
Tür: Aksiyon, Biyografi, Dram
Oyuncular: Keir Dullea, Gary Lockwood, William Sylvester
IMDb: 8,3 Rotten Tomatoes: %93 Google: %86

30. 7. Koğuştaki Mucize (2019) | IMDb: 8,3

7. Koğuştaki Mucize filmi, 7 yaşındaki kızı ile aynı zeka yaşına sahip olan bir babanın adalet arayışını anlatıyor. 1983’te Ege’de bir kasabada bir kız çocuğu ölü bulunur. Ölen kız sıkıyönetim komutanının kızıdır. Bu ölümün sorumlusu olarak babaannesi ile yaşayan ve 7 yaşında bir kızı olan Memo olduğu düşünülür. Memo suçsuz olduğunu ne kadar söylese de ona kimse inanmayacaktır. Film, Netflix’te yayınlandıktan sonra ABD’de ve Fransa’da en çok izlenenler listesinde ilk sıraya yerleşti. Netflix filmleri alanında dünya genelinde popüler oldu.
Tür: Dram
Oyuncular: Aras Bulut Iynemli, Nisa Sofiya Aksongur, Deniz Baysal
IMDb: 8,3 Google: %96

31. Andhadhun (2018) | IMDb: 8,3

Görme engelli bir piyanistin hayatı birçok olağanüstü olay ve tanık olmadığı suç sebebiyle alt üst olmuştur ve sarsılmıştır. Yönetmenliğini Sriram Raghavan üstlenmektedir. Suç ve gerilim türündeki Andhadhun 2018 yılında vizyona girmiştir.
Tür: Suç, Gerilim
Oyuncular: Ayushmann Khurrana, Tabu, Radhika Apte
IMDb: 8,3 Rotten Tomatoes: %100 Google: %97
32. Lawrence of Arabia – Arabistanlı Lawrence (1962) | IMDb: 8,3

Thomas Edward Lawrence’in biyografisini konu edinen Arabistanlı Lawrence’in İngiliz casusu ve bilim adamı olması izleyiciyi merakta bırakmaktadır. Lawrence, Araplar’ı Osmanlılar’a karşı kışkırtmış, Arap topraklarına batılı medeniyetlerin karışmasına zemin hazırlamıştır. Film 1963 yılında 10 dalda Oscar’a aday gösterilmiş olmakla birlikte, 7 dalda ödüle layık görülmüştür.
Tür: Macera, Biyografi, Dram
Oyuncular: Peter O’Toole, Alec Guinness, Anthony Quinn
IMDb: 8,3 Rotten Tomatoes: %98 Google: %84


33. Eşkıya (1996) | IMDb: 8,3

Türk sinemasının unutulmaz yapımlarından olan Eşkiya şimdi yeniden Netflix Türk filmleri arasında bizlerle. Film, hapse düşmesine sebep olan dostunun peşine düşen bir adamın öyküsünü konu ediniyor. Tam 35 yıl önce Silopi’nin Cudi dağında bir grup eşkiya yakalanıp içeri atılır. Yıllar geçtikçe bu eşkiyaların kimi hastalıktan, kimi hesaplaşma sonucu ölür. Ama biri hariç! 35 yıl sonra cezaevinden çıkınca Baran’ın ilk işi köyüne dönmek olur. En yakın arkadaşım dediği insanın hayatında nelere sebebiyet verdiğini öğrenir. Büyük bir hesaplaşma için İstanbul’un yolunu tutar. Yavuz Turgul’un senaryosunu yazıp yönetmenliğini üstlendiği Eşkıya filmi, Netflix Türk filmleri arasındaki en eski yapımlardan biri.
Tür: Suç, Dram, Gerilim
Oyuncular: Şener Şen, Uğur Yücel, Sermin Hürmeriç
IMDb: 8,3 Google: %93

34. Good Will Hunting – Can Dostum (1997) | IMDb: 8,3

Oscar ödüllü bu film, MIT’de temizlikçilik yapan ancak oldukça yüksek iq’lu Will Hunting ve Profesör Sean McGuire’ın hikayesini konu alıyor. Hunting, temizlik yaptığı günlerden birinde tahtadaki matematik sorusunu çözer, ancak soru çözülmesi neredeyse imkansız derecede zordur. Durumu fark eden profesör ile Will arasında farklı bir bağ oluşur.
Tür: Dram, Duygusal
Oyuncular: Robin Williams, Matt Damon, Ben Affleck
IMDb: 8,3 Rotten Tomatoes: %97 Google: %93

35. A Clockwork Orange – Otomatik Portakal (1971) | IMDb: 8,3

Stanley Kubrick’in efsanevi filmlerinden biri olan Otomatik Portakal, saldırgan gençlerden oluşan bir çetenin lideri olan Alex’in hikayesini işliyor. Sorunlu bir aile hayatına ve çevreye sahip olan Alex, yanlış kararlar almaya meyillidir ve boyunu aşan bir suç işler. Bunun sonucunda yakalanan Alex, tutuklanır ancak hapse gönderilmek yerine bir denek olarak kullanılır. Ancak, şiddeti ortadan kaldırmayı amaçlayan bu deney de bir o kadar şiddet içermektedir.
Tür: Kült Film, Suç, Bilim-Kurgu
Oyuncular: Malcolm McDowell, Patrick Magee, Michael Bates
IMDb: 8,3 Rotten Tomatoes: %87 Google: %92

36. Scarface – Yaralı Yüz (1983) | IMDb: 8,3

Film, Tony Montana isimli genç bir suçlunun hikayesini heyecanlı bir dille aktarıyor. Montana, Fidel Castro’nun izniyle Küba’dan Miami’ye göç eden suçlular arasında yer almaktadır. Bu yeni şehirde de yükselmeyi hedefleyen Montana, kendini uyuşturucu krallarının içinde bulur. Başlarda her şey istediği gibi gitse de Montana, büyük hatalar yapacaktır. Bu kült film, her şey gibi hırsın fazlasının da zararlı olduğunu bizlere alt mesaj olarak vermeyi ihmal etmiyor.
Tür: Suç, Dram
Oyuncular: Al Pacino, Michelle Pfeiffer, Steven Bauer
IMDb: 8,3 Rotten Tomatoes: %81 Google: %94
37. Eternal Sunshine of the Spotless Mind – Sil Baştan (2004) | IMDb: 8,3

Joel Barish (Jim Carrey) uzun ve yorucu bir ilişki yaşamıştır. Ayrılığın yarattığı acılar yetmezmiş gibi eski sevgilisi ile ilgili can sıkıcı bir şey daha öğrenir. Eski sevgili Joel’i unutmak için yeni bir teknolojik işlem sayesinde ilişkileri ile ilgili tüm anıları ve Joel’i hafızasından sildirmiştir. Bu gelişme psikolojik anlamda Joel için ikinci bir deprem etkisi yaratır. Aynı işlemi o da yaptırmaya karar verir.
Çiftimiz bir süre sonra birbirini hiç tanımamış iki yabancıya dönüşecektir. Anıları silme işlemi sırasında Joel beklenmeyen bir karar verir. Fakat kararını yerine getirebilmesi için işlemde çıkmak zorundadır. Lakin bedeni uyur haldeyken bu hiç de kolay olmayacaktır.
Tür: Dram, Aşk, Bilim-Kurgu
Oyuncular: Jim Carrey, Kate Winslet, Tom Wilkinson
IMDb: 8,3 Rotten Tomatoes: %93 Google: %93

38. Full Metal Jacket (1987) | IMDb: 8,3

Vietnam Savaşı’nı ustalıkla ele alan Stanley Kubrick yönetmeliğindeki film, Amerikan askerlerinin zorlu ve iç burkan eğitim dönemini, bu dönemin savaşın ve onlar üzerindeki etkilerini anlatıyor. Film, imha edilmiş denizcilerin gözünden Vietnam’da yaşanan olayları ustalıkla ele almaktadır. Film genel olarak savaş alanında geçmekle beraber, savaşın ve askeri disiplinin farklı kişiler üzerinde yarattığı psikolojik etkiyi izleyiciye hissettirmeyi başarıyor.
Tür: Savaş, Dram
Oyuncular: Matthew Modine, R. Lee Ermey, Vincent D’Onofrio
IMDb: 8,3 Rotten Tomatoes: %91 Google: %92

39. Batman Begins – Batman Başlıyor (2005) | IMDb: 8,2

Batman’ın kariyerine başladığı ilk yılları konu edinen filmde, Bruce Wayne’in ailesi bir gece şehrin sokaklarından birinde öldürülüyor. Çocuk yaşında bu acıya şahit olan Batman, adaleti sağlamak, güçsüzleri korumanın yolunu bulmak amacıyla dünyayı dolaşıyor, son durağı ise Gotham şehri. Gotham suç ve kötülüklerle dolu bir şehirdir. Giderek suç oranlarının arttığı bu şehirde Bruce Wayne kendisini bir şeyler yapmak zorunda hisseder. Ailesinin ölümüyle intikam yemini etmiştir. Servetini yüksek teknolojiye ve araçlara harcar ve suça karşı amansız bir savaş başlatır Batman.
Tür: Aksiyon, Macera
Oyuncular: Christian Bale, Michael Caine, Ken Watanabe
IMDb: 8,2 Rotten Tomatoes: %84 Google: %90

40. V for Vendetta (2005) | IMDb: 8,2

İşte Netflix filmleri arasında bir başyapıt daha! Yıl 2020, İngiltere hükümeti baskıcı, özgürlük karşıtı bir tutum sergilemektedir. Ardı arkası kesilmeye yasaklar ve beraberinde gelen şiddet odaklı yönetim anlayışı halkın büyük bir kesimini rahatsız etmektedir. Her şey daha kötüye giderken bu karanlığı aydınlatacak bir kahraman doğar. Uzun zamandır planlar yapan kahramanımız “V” tesadüf sonucu Evey ile karşılaşır. Bu dakikadan sonra birlikte yol alırlar. Amacı halkı uyandırmak olan V de karanlık bir geçmişe sahiptir.
İdeoloji, yönetim, toplum ve devlet konuları başarılı şekilde işleyen film küçük çaplı başlayan büyük bir devrimin hikayesini konu ediniyor. Matrix yapımcıları tarafından beyazperdeye taşınan film aksiyon anlamında da seyircisini tatmin etmeyi başarıyor.
Tür: Aksiyon, Dram, Bilim-Kurgu
Oyuncular: Hugo Weaving, Natalie Portman, Rupert Graves
IMDb: 8,2 Rotten Tomatoes: %73 Google: %91

41. Klaus: Sihirli Plan (2019) | IMDb: 8,2

Jesper posta akademisinin en kötü postacısı olması yüzünden en kötü yere, Kuzey Kutbunda donmuş bir adaya gönderilir. Ancak adada huzur yoktur, herkes birbiriyle kavgalı ve birbiriyle konuşmamaktadır. Adada kimse mektup yazmadığı için burada Jasper’ın yapabileceği bir şey yoktur. Jesper umudunu yitirmek üzereyken öğretmen Alva ile yolları kesişir. Sonrasında tek başına yaşayan Klaus ile aradaş olur. Bu dostluklarının gücüyle ada tekrar neşe dolu bir yer haline gelecektir. Netflix filmleri animasyon dalında da Klaus: Sihirli Plan gibi bir yapımla ne kadar başarılı olduğunu gösterdi.
Tür: Animasyon, Macera, Komedi
IMDb: 8,2 Rotten Tomatoes: %94 Google: %97
42. Lagaan: Evvel Zaman İçinde Hindistan’da (2001) | IMDb: 8,1

Yıl 1893, İngiliz sömürgesinin sürdüğü ylllar… Hindistan’ın tam ortalarında Champaner adında küçük bir köy yer alır. Bu köyün sakinleri geçimlerini tarım ile sağlıyorlardır. Bu köyün yakınlarında İngiliz askerlerinin karargahı ve vilayetin Raca’sının kalesi vardır. İngilizler, vergi adı altında Raca’dan para alıp Raca’nın topraklarını başkalarına karşı koruyorlardır. Lagaan, mahsulün bir bölümünü vergi şeklinde racaya verilmesine deniyor. Her raca bu paranın bir kalanını ise İngilizlere veriyor. O zamanlarda tüm köylerdeki insanlar tıpkı Champaner sakinleri gibi fazla vergi vermekten karın tokluğuna çalışmak zorunda bırakılıyor. Yağmur az da yağsa, mahsül yetişmese de İngilizler aman dinlemiyor. Champaner köyünün yerlilerinde bir Hintli genç olan bu adaletsizlik karşısında İngiliz karargahının yolunu tutuyor.
Tür: Macera, Dram, Müzikal
Oyuncular: Aamir Khan, Raghuvir Yadav, Gracy Singh
IMDb: 8,1 Rotten Tomatoes: %90 Google: %95


43. Baahubali: The Beginning (2015) | IMDb: 8,1

İki kardeş arasındaki iki jenerasyon boyunca devam eden çekişmeyi konu edinen Baahubali: The Beginnig’in yönetmenliğini ise S.S. Rajomouli üstleniyor. İlk bölümde Baahubali ve Bhallaladeva kardeşleri Mahishmathi Krallığının tahtı için savaş verirken görüyoruz.
Tür: Macera, Dram, Müzikal
Oyuncular: Prabhas, Rana Daggubati, Ramya Krishnan
IMDb: 8,1 Rotten Tomatoes: %88 Google: %83

44. Ejderhanı Nasıl Eğitirsin? (2010) | IMDb: 8,1

Animasyon filmi Cressida Cowell’ın romanından uyarlanmıştır. Efsanevi Viking dünyasında Hıçkıdık adlı bir genç kabilesinin geleneği olan ejderha avcılığına uyma çabasındadır. Vikingler geceleri ejderhaların saldırdığı Berk adasında yaşarlar ve geçimlerini avcılık ve balıkçılık ile sağlarlar. Ejderhalar geceleri adaya saldırır ve insanların yiyeceklerini çalarlar aynı zamanda da bazen insanları öldürürler. Vikingler ise pes etmeden ejderhalar ile savaşmaya devam ederek o adada yaşamaya devam ederler. Hikaye adada, Hıçkıdık ve Gecenin Öfkesi adlı bir ejderhanın ilişkisini anlatıyor.
Tür: Animasyon, Aksiyon, Macera
IMDb: 8,1 Rotten Tomatoes: %99 Google: %95

45. Room – Gizli Dünya (2015) | IMDb: 8,1

Emma Donoghue’un senaristliğini yaptığı aynı adlı kitaptan uyarlanan filmin yönetmen koltuğuna Lenny Abrahamson oturur. Nick adında yaşlı bir adamın esiri olan anne ve 5 yaşındaki çocuğunun penceresi olmayan bir odadan kaçış planlarını konu alır film. Küçük çocuğun plana uyarak o odadan kaçmayı başarır ve annesinin kurtarıcısı olur. Ancak kurtulmuş olmaları onlara özgür bir yaşam getirebilecek miydi?
Tür: Dram, Gerilim
Oyuncular: Brie Larson, Jacop Tremblay, Joan Allen, Sean Bridgers
IMDb: 8,1 Rotten Tomatoes: %93 Google: %92

46. The Invisible Guest – Görünmeyen Misafir (2016) | IMDb: 8,1

Zengin bir iş adamı olan Adrian Doria ile fotoğrafçı sevgilisi Laura bir dağ evindedir. Ancak Laura’nın sadece cesedi vardır o evde. Polis Adrian’ı Laura’nın cesedinin yanında bulur. Adrian’ın avukatı onu bu konuda uzman başka bir avukat olan Virginia ile tanıştırır. Adrian ile Virginia yaşananlar üzerine konuşmaya başlar ama gizli kalan tam olarak hikayeye uymayan bir şeyler vardır.
Tür: Suç, Gizem, Gerilim
Oyuncular: Mario Casas, Ana Wagener, José Coronado
IMDb: 8,1 Rotten Tomatoes: %67 Google: %94
47. No Country for Old Men – İhtiyarlara yer yok (2007) | IMDb: 8,1

Yönetmen koltuğuna Joel Coen’in oturduğu filmin senaryosu Cormac McCarthy’in aynı adlı romanından uyarlanmıştır. İlk gösterimi ise Cannes Film Festivali’nde yapılır. Film, Coen kardeşlere dört Oscar ödülü kazandırır. Llewelyn Moss adında bir Vietnam gazisi, bir olay yerinde bir bulduğu çanta bulur ve alır. Bu onun başını hiç beklemediği bir belaya sokar. Bir kiralık katil artık peşindedir. Anton Chigurh adlı kiralık katil işini tamamlayabilmek için elinden geleni yapar.
Tür: Suç, Gizem, Gerilim
Oyuncular: Tommy Lee Jones, Javier Bardem, Josh Brolin
IMDb: 8,1 Rotten Tomatoes: %93 Google: %89

48. Jurassic Park (1993) | IMDb: 8,1

Kosta Rika açıklarında, Jurrasic Park olarak adlandırılan bir tema parkı vardır. Bu parkta fosilleşmiş bir sivrisinekte rastlanan dinozor kanı, DNA ile yeni dinozorlar yaratma imkanı sunar. Dr. Hammond ise bu imkanı kullanarak dinozorları yeniden yaratır. Yaratılan yeni dinozorlar ise parkta ziyaretçilerini beklemeye başlar. Açılış töreninde bir görevlinin ağır yaralanması yüzünden parkın yarıcımcısı ve birkaç uzman bölgeye incelemeye gider ve macera başlar. En iyi Netflix filmleri listesinde mutlaka olması gereken bir yapım.
Tür: Aksiyon, Macera, Bilim Kurgu
Oyuncular: Sam Nail, Laura Dern, Jeff Goldblum
IMDb: 8,1 Rotten Tomatoes: %91 Google: %93

49. Kahaani (2012) | IMDb: 8,1

Kahaani, hamile bir kadının kaybolan kocasının peşinde Lonra’dan Kalküta’ya olan seyahatini ve arayışını konu ediniyor. Kahaani, kocasını daha önce tanıyan herkesin sorulara yanıt vermeyişini, reddedişini ve kadının arayışının nasıl çıkmaza girdiğini seyirciyle buluşturuyor.
Tür: Gizem, Gerilim
Oyuncular: Vidya Balan, Parambrata Chattopadhyay, Indraneil Sengupta
IMDb: 8,1 Rotten Tomatoes: %88 Google: %85

50. Catch Me If You Can – Sıkıysa Yakala (2002) | IMDb: 8,1

Gerçek bir hikayeye dayanan bu film, FBI ajanları ile kaçmayı gerçekten iyi bilen bir suçlu olan Frank Abagnale Jr. arasındaki eğlenceli kovalamacayı konu alıyor. Genç suçlu, sürekli kılık değiştirerek görünmez hale gelmekte ve karşısındaki ajanların egosuyla resmen dalga geçmektedir. Bu eğlenceli film, özellikle polisiye filmleri sevenlerin ilgisini çekebilir.
Tür: Gizem, Gerilim
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Tom Hanks, Christopher Walken
IMDb: 8,1 Rotten Tomatoes: %96 Google: %93

51. Hacksaw Ridge – Savaş Vadisi (2016) | IMDb: 8,1

İkinci Dünya Savaşı binlerce insan katledildi. Pek çok insan ise zorla askere alındı. Desmodn Doss ise savaşa katılıp tanımadığı insanlara ateş etmeyi reddetti. Asker olan pek çok kişi bu tutuma çok sert karşı çıktı. Doss ise tüm bu karşı çıkmalara rağmen savaşa doktor olarak katıldı. ABD-Japonya savaşında yaklaşık 75 kişinin hayatını kurtarır. Amerika’da vicdani retçi olarak ilk onur madalyasını alan gerçek bir karakter olan Doss’un hayat hikayesinden uyarlanmıştır.
Tür: Biyografi, Dram, Savaş
Oyuncular: Andrew Garfield, Teresa Palmer, Sam Worthington, Luke Bracey
IMDb: 8,1 Rotten Tomatoes: %85 Google: %96
52. 12 Years a Slave – 12 Yıllık Esaret (2013) | IMDb: 8,1

Siyahiler yüzyıllar boyunca baskı ve zulüme mağruz kaldılar. Pek çok kitaba ve filme konu olan bu zulüm bu sefer 12 Yıllık Esaret ile karşımıza çıkıyor. New York’ta yaşayan özgür bir siyahi olan Solomon Norhup’un kaçırılıp 12 sene boyunca köle olarak geçirdiği hayatı konu alınır. Norhup’un Twelve Years As Slave adlı romanından beyaz perdeye aktarılan film 2014 yılında Oscar ödüllerinde en iyi film ödülü ve iki alanda daha ödül almaya layık görüldü.
Tür: Biyografi, Dram, Tarih
Oyuncular: Chiwetel Ejiofor, Lupita Nyong’o, Michael Fassbender, Brad Pitt
IMDb: 8,1 Rotten Tomatoes: %95 Google: %93

53. Mad Max: Fury Road (2015) | IMDb: 8,1

Avustralyalı yönetmen George Miller’ın yönettiği film, 80’li yıllarda en çok izlenen bilim kurgu filmlerinden olan Mad Max film serisinin dördüncüsüdür. İki saat boyunca aksiyon, gerilim ve heyecanın hiç eksik olmadığı filmde, kıyamet sonrası evrendeki gruplar arasında yaşanan çatışmalar anlatılıyor. İnsanların tüketim çılgınlığına değinerek politik mesajlarda veren film, izleyenler için aynı zamanda görsel bir şölen sunuyor. Ayrıca daha önce en iyi Tom Hardy filmlerini listelemiştik.
Tür: Aksiyon, Macera, Bilim Kurgu
Oyuncular: Tom Hardy, Charlize Theron, Nicholas Hoult
IMDb: 8,1 Rotten Tomatoes: %97 Google: %92

54. Gone Girl- Kayıp Kız (2014) | IMDb: 8,1

Nick ve Amy beş yıllık evliliklerini kutlamak üzereyken Amy’nin ortadan kaybolmasını konu edinen film arkaplanında bambaşka bir hikaye barındırıyor. Uzun süre Amy’den haber alamayınca polis, Nick’in Amy’i öldürdüğünü düşünmeye başlar. Bir anda baş şüpheli haline gelen Nick’in ise ne olup bittiğine dair hiçbir fikri yoktur. Oldukça gizemli ve zekice sahneler içeren bu filmi de izlenecekler listenize eklemeyi unutmayın.
Tür: Dram, Gizem, Gerilim
Oyuncular: Ben Affleck, Rosamund Pike, Neil Patrick Harris
IMDb: 8,1 Rotten Tomatoes: %87 Google: %87


55. Özgürlük Yolu – Into the Wild (2007) | IMDb: 8,1

Okulunda bir hayli başarılı olan Christopher McCandless, okulundan 1990 senesinde mezun oluyor. Geleceği için yıllarca biriktirdiği 24.000$’ı bir yardım vakfına bağışlayarak hayatının macerasına atılır. Christopher’ın hayattaki en büyük arzusu Alaska’ya gidip o bölgedeki vahşi doğa da yaşayabilmektir. Christopher bu yolda çok ilginç şeyler yaşayacaktır. Christopher McCandless’ın öyküsünü konu edinen film, son 10 yılın en iyi filmleri arasında gösteriliyor.
Tür: Macera, Biyografi, Dram
Oyuncular: Emile Hirsch, Vince Vaughn, Catherine Keener
IMDb: 8,1 Rotten Tomatoes: %83 Google: %91


56. Kal Ho Naa Ho (2003) | IMDb: 8,0

Aşkın ne zaman, nerede karşınıza çıkacağını bilebilir misiniz? Asosyal olarak tanımlanabilecek Nadia yıllar önce babasını kaybetmiştir. Arasının pek iyi olmadığı, tartıştığı annesi ve babaannesi ile birlikte yaşar. Hiç arkadaşı olmayan Nadia, erkeklere de güvenmez. Mahallede yeni taşınan Aman ile tanışması ise hayatını değiştirir. Ancak arasa saklanan sırlar bu iki gencin kavuşmasına engel olur.
Tür: Romantik, Dram, Komedi
Oyuncular: Preity Zinta, Shah Rukh Khan, Saif Ali Khan
IMDb: 8,0 Rotten Tomatoes: %70 Google: %96
57. Blood Diamond – Kanlı Elmas (2006) | IMDb: 8,0

Solomon Vandy bulunduğu yerden koparılmış bir madende çalışmaya zorlanan bir adam. Danny Archer ise zamanında orduda görev almış birisi. Pek çok insanın yolu büyülü bir elmasın varlığı söylentisi ile kesişir. Solomon ve Danny gazeteci Maddy Bowen ile birlikte hareket ederler. Solomon’un isteği ailesine kavuşabilmektir, Danny ise kendine yepyeni bir hayat kurmak için çabalar.
Tür: Macera, Dram, Gerilim
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Djimon Hounsou, Jennifer Connelly
IMDb: 8,0 Rotten Tomatoes: %63 Google: %93

58. Marriage Story (2019) | IMDb: 8,0

2019’un en beğenilen filmlerinden biri olan Marriage Story, yalın anlatımı ve konusuyla bizlere adeta içimizden insanların hayat hikayesini izletiyor. Film, çocukları olan bir çiftin artık yürümeyen ilişkilerini konu alıyor. Yönetmen bir koca ve onun için büyük fırsatları arkasında bırakmış oyuncu eşinin etrafında şekillenen film, ayrıca sevginin karmaşıklığına da değiniyor. Netflix filmleri arasında Marriage Story gibi Netflix yapımı başarılı filmlere rastlamak mümkün.
Tür: Komedi, Dram, Romantik
Oyuncular: Adam Driver, Scarlett Johansson, Julia Greer
IMDb: 8,0 Rotten Tomatoes: %95 Google: %88


59. The Imitation Game – Enigma (2014) | IMDb: 8,0

Film, 2. Dünya Savaşı döneminde geçiyor ve dahi bir matematikçi olan Alan Turing’in mücadelesini gözler önüne seriyor. Almanların ünlü şifresi Enigma’yı kırmaya çalışan Turing’in yalnızca işinde değil, özel hayatında da baskı altında kalışını heyecanlı müzikler eşliğinde, akıcı bir şekilde izleyerek tarihe tanıklık edebilirsiniz.
Tür: Biyografi, Dram, Gerilim
Oyuncular: Benedict Cumberbatch, Keira Knightley, Matthew Goode
IMDb: 8,0 Rotten Tomatoes: %90 Google: %94

60. Big Fish – Büyük Balık (2003) | IMDb: 8,0

Oğluna çocukluğundan beri fantastik hikayeler anlatan bir babanın hastalanmasıyla başlayan film, renkli sahneleri ve müzikleriyle izleyenleri kendine hayran bırakmayı başarmış gözüküyor. Tim Burton’un eserlerinden biri olan bu filmi izlerken yönetmenin tarzına ve zekasına bir kez daha hayran kalmak mümkün. Babasının hastalanmasıyla, onu daha fazla tanımak isteyen bir oğlun eğlenceli maceralarına tanıklık etmek istiyorsanız bu filmi mutlaka izlenecekler listenize ekleyin.
Tür: Biyografi, Dram, Gerilim
Oyuncular: Ewan McGregor, Albert Finney, Billy Crudup
IMDb: 8,0 Rotten Tomatoes: %75 Google: %88

61. G.O.R.A. (2004) | IMDb: 8,0

Arif kurnaz bir esnaf olarak halıcılık yaparak ve sahte sanat eserleri gibi illegal şeyler yaparak yaşamını sürdürmektedir. Yaşadığı çevredeki bireyler onu hafif üç kağıtçı biri olarak bilirler. Arif yine sıradan bir günde dükkanına gelen yabancı ve ilginç görünümlü müşterlerce hayal edemeyeceği bir yolculuğa çıkar. Netflix filmleri Türk yapımlarına da yer veriyor.
Tür: Macera, Komedi, Bilim Kurgu
Oyuncular: Cem Yılmaz, Özge Özberk, Ozan Güven
IMDb: 8,0 Rotten Tomatoes: %77 Google: %92


62. The Revenant – Diriliş (2015) | IMDb: 8,0

Hugh Glass (Leonardo DiCaprio) kürk için avlanan bir kurumda çalışan başarılı bir tuzakçıdır. Ancak avlandıkları çevrelerde kendilerinden başka yerli Kızılderililer ve Fransız birlikleri kol gezmektedir. Bir av sonrasında bir boz ayı tarafından ölüçcül şekilde yaranan Glass, yavaşlamamak adına ekibi tarafından ölüme terk edilmiştir. Glass o bölgeye herkesten daha çok hakimdir ve hayata tutunur ve zamanla yaraları iyileşir. Çünkü yaşama tutunması için geçerli bir sebebe sahiptir.
Tür: Aksiyon, Macera, Biyografi
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Tom Hardy, Will Poulter
IMDb: 8,0 Rotten Tomatoes: %79 Google: %90
63. Dedemin İnsanları (2011) | IMDb: 8,0

Başarılı Çağan Irmak filmlerinden olan Dedemin İnsanları’nda Ozan, sevimli küçük bir ege kentinde büyük ailesi ile yaşam süren 10 yaşında bir çocuktur. Ailesinin geçmişi Yunanistan’ın Girit adasına dayanmaktadır. Ozan’ın dedesi olan Mehmet Bey o zamanlar mübadele ile Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan Giritli bir göçmendir. Bu sebeple yaşadıkları muhitte arkadaşları Ozan’a “gavur” diye seslenmektedir. Bir kimlik çatışması yaşayan Ozan’a, dedesi Mehmet Bey önemli şeyler anlatacaktır.
Tür: Komedi, Aile, Dram
Oyuncular: Çetin Tekindor, Yiğit Özşener, Gökçe Bahadır
IMDb: 8,0 Google: %96

64. Vizontele (2001) | IMDb: 8,0

Zengin oyuncu kadrosuyla göz dolduran yapımlardan Vizontele, en büyük eğlencesi yazlık sineması olan bir kasabada yaşananları konu ediniyor. Kasabanın delisi Emin, kasabadaki insanlara her konuda yardımcı olmaya çalışan ve çoğunluğun sevdiği biridir. Televizyonun Anadolu’ya henüz yayılmaya başladığı dönemde kasaba halkı o çağın en büyük icadıyla tanışmak üzeredir. Televizyon kasabaya gelirken, aslında beraberinde çok fazla şey getirecektir.
Tür: Komedi, Dram
Oyuncular: Yılmaz Erdoğan, Demet Akbağ, Altan Erkekli
IMDb: 8,0 Rotten Tomatoes: %88 Google: %94

65. Extraction (2020) | IMDb: 6,8

Marvel evreninden Thor olarak tanıdığımız Chris Hemsworth’ün başrolde olduğu yeni Netflix filmi Extraction, silah tüccarları, uyuşturucu baronları ve kaçakçıların yer aldığı bir dünyanın tam ortasında kalan bir çocuğu anlatıyor. Babası Hindistan’ın ünlü uyuşturucu mafyalarından biri olan bu çocuk, babasının düşmanları tarafından kaçırılıp rehin tutulur. Baba, oğlunu kurtarması adına başarılı bir paralı asker olan Tyler Rake’i kiralar. Tyler kendi sorunlarını aşamamış ve geçmişiyle barışamamış biridir. Tüm bunlara rağmen işi kabul eder ve kendisini büyük bir savaşın içinde bulur.
Tür: Aksiyon, Gerilim
Oyuncular: Chris Hemsworth, Bryon Lerum, Ryder Lerum
IMDb: 6,8 Rotten Tomatoes: %68 Google: %90

66. The Old Guard (2020) | IMDb: 6,8

The Old Guard adlı yapım, uzun seneler boyunca para karşılığında askerlik yapan ölümsüz bir ekibi anlatıyor. Ölümsüz derken gerçek anlamda ölümsüz çünkü bu ekip Yunan mitolojisinden gelen tanrısal insanlardan oluşuyor. Bu tanrısal varlıklar günümüz dünyasında paralı asker olarak hayatlarını sürdürüyorlar. Yıllara meydan okuyan ölümsüz ekibimiz tuhaf bir şekilde ölümsüz olan başka bir canlının varlığına tanık olurlar. Sonrasında ise ölümsüz bu insanların ölümsüz olduğunu keşfeden ve kötü amaçları olan bir başka topluluk ile tanışırlar. Ölümsüzlerin ölümden çok daha kötü şeylerin olduğunu anlamaları çok uzun sürmeyecektir.
Tür: Aksiyon, Fantastik
Oyuncular: Charlize Theron, KiKi Layne, Matthias Schoenaerts
IMDb: 6,8 Rotten Tomatoes: %79 Google: %95

En İyi Netflix Film Serileri

Harry Potter Serisi (2001-2011)

Petunia teyzesi, Vernon eniştesi ve kuzeni Dudley ile yaşayan Harry Potter, anne ve babasının bir trafik kazası sonucu öldüğünü düşünüyordur. Ancak Harry, Hogwarts’ta okul arazisinin bekçisi Rubeus Hagrid’in ona verdiği mektupla birlikte durumun böyle olmadığını öğrenir. Harry’nin, Muggle yani büyücü kanı taşıyan, cadı annesi Lily Potter ve yine büyücü olan babası James Potter, Harry daha bir yaşındayken Voldemort tarafından öldürülürler. Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’ndan Harry’nin hiç başvurmamasına rağmen kabul mektubunun gelmesiyle onun da bir büyücü olduğunu anlaşılır. Mektupla birlikte, Harry’nin yedi sene boyunca okuyacağı gizemli okulda birbirinden tehlikeli ve heyecanlı bir serüven başlar.
Tür: Fantastik, Bilim Kurgu, Macera
Oyuncular: Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint
Filmler:
66. Harry Potter ve Felsefe Taşı (2001) – IMDb: 7,6
67. Harry Potter ve Sırlar Odası (2002) – IMDb: 7,4
68. Harry Potter ve Azkaban Tutsağı (2004) – IMDb: 7,9
69. Harry Potter ve Ateş Kadehi (2005) – IMDb: 7,7
70. Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı (2007) – IMDb: 7,5
71. Harry Potter ve Melez Prens (2009) – IMDb: 7,6
72. Harry Potter ve Ölüm Yadigârları: Bölüm 1 (2010) – IMDb: 7,7
73. Harry Potter ve Ölüm Yadigârları: Bölüm 2 (2011) – IMDb: 8,1


Yüzüklerin Efendisi Serisi (2001-2003)

Orta Dünya’ya kandan ve savaştan başka bir şey getirmeyen yüzükler vardır. Yüzüklerden sonuncusu olan yüzyıllar sonra ortaya çıkar. Frodo amcasının ona bu yüzüğü emanet ettiğinden habersizken büyücü Gandalf’ın anlattıkları ile şaşkına döner. Yüzüğün sebep olduğu savaşları ve dökülen kanı engellemenin tek yolu yüzüğü yok etmektir. Mordor ise yüzüğün yok edilebileceği tek yerdir. Bir ekip oluşturulur ve Mordor’a yolculuk başlar. Macera dolu yolculuk sonucunda yüzük yok edilebilecek mi? Netflix filmleri arasında yer alan en güçlü ve en başarılı serilerden biri.
Tür: Fantastik, Bilim Kurgu, Macera
Oyuncular: Elijah Wood, Sean Astin, Ian McKellen
Filmler:
74. Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği (2001) – IMDb: 8,8
75. Yüzüklerin Efendisi: İki Kule (2002) – IMDb: 8,7
76. Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (2003) – IMDb: 8,9


Indiana Jones Serisi (1981-2008)

Steven Spielberg ve George Lucas tarafından yaratılan Indiana Jones, macera, komedi ve aksiyon türünde bir film serisidir. Seri boyunca Indiana Jones karakterini Harrison Ford canlandırır. Jones zeki, çevik bir arkeolog ve maceraperesttir. Maceradan maceraya atlayan Jones’un hızına yetişebilmek pek de mümkün değildir.
Tür: Macera, Komedi, Aksiyon
Oyuncular: Kate Capshaw, Harrison Ford, Sean Connery
Filmler:
77. Indiana Jones Kutsal Hazine Avcıları (1981) – IMDb: 8,4
78. Indiana Jones Son Macera (1989) – IMDb: 8,2
79. Indiana Jones Kamçılı Adam (1984) – IMDb: 7,6
Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/