Orada bir sanat var, eğer görmeyi bilirsen

1957 doğumlu Willard Wigan, Guinness Rekorlar Kitabına girmiş, dünyanın en küçük el yapımı heykellerinin yaratıcısı. Öğrencilik dönemlerinde, disleksi rahatsızlığı nedeniyle arkadaşlarının alaylarına maruz kalmış. Sürekli eleştirilip, alay edilinmesinden yorulduğu için de gözle görülemeyecek kadar küçük eserler ortaya koyup, kendini eleştirilerden korumak istemiş. Çevresi tarafından çoğu zaman hiçbir şey olarak tanımlanan Wigan, hiçbir şey diye bir kavram olmadığını da göstermeye başlamış. Şimdiyse çalışmaları dünyanın sekizinci harikası diye tanımlanıyor.
Çalışmalarına ilk önce tahta kıymıklarını şekillendirerek başlamış, kendini moleküler seviyede eğiterek daha da ustalaşmış. Dikkati dağılmasın diye herkesin uyuduğu saatlerde, geceleri sürdürmüş çalışmalarını. 
Eserlerini yaparken cam, kum, tahta kıymığı, kumaş, örümcek ağı gibi çeşitli malzemeler kullanıyor. Çalışmaları birçok yerde kendini göstermeye başladı. Öyle ki eserlerinden biri Buckingham Sarayı’nda. 
Eserlerini tamamlaması genelde 6-8 haftasını alıyor. Bu olağanüstü eserleri görebilmenin tek yolu ise iğnelere mikroskopla bakmak. İşleri ilginçleştirmek isteyen Wigan kestiği sakal parçasının içini oyup şeffaflaştırdı, sonra da altından bir motorsiklet heykeli yaptı içine. 
Kategoriler: Kültür, Sanat

Yorumlar (0) Yorum Yap

/