Kitap Seçmekte Zorlanıyor Musunuz? İşte Her Kitapsevere Hitap Eden 10 Kitap

Emre Ülkem

Emre Ülkem

Boğaziçi Uni.

Kitaplar hayal gücümüze ilham verebilme, bizi uzak dünyalara götürebilme, düşünmemizi ve derinden hissetmemizi sağlayabilme özelliklerine sahip olan belki de tek materyallerdir. Bunun bilincinde olarak zaman zaman kitap seçmekte zorlanan insanlar için her kitapseverin okumaktan keyif alacağı 10 kitabı sizler için derledim.

1) Siddhartha / Hermann Hesse

1922’de yayınlanan Siddhartha, Buda’nın hayatını konu alıyor. Hermann Hesse, rahat evini ve ailesini anlam aramak için terk eden genç bir adam olan Siddhartha’nın hikayesini anlatıyor. Roman boyunca, Siddhartha bir tüccar için çalışır, aşık olur ve bir feribotçu olur. Sonunda, yaşlı bir adam olarak bilgeliğe ulaşır.

2) Kolera Günlerinde Aşk / Gabriel Garcia Marquez

Kolera zamanında aşk (1985), isimsiz bir liman şehrinde yaşayan bir çift genç sevgili olan Florentino ve Fermina’yı anlatır. Fermina’nın babası ilişkilerini onaylamadığı için kızıyla başka bir şehre taşınır. Sevenler birbirlerine mektup yazsa da, Fermina başka bir adamla evlenmeye karar verir.
3) Yaşlı Adam ve Deniz / Ernest Hemingway

1952 yılından bu yana, Yaşlı Adam ve Deniz romanı hikayesi ile okuyucularını büyülemeyi başardı. Büyük bir balık ile uzun br mücadeleden sonra, Santiago nihayet balığı öldürür.

4) Genç Bir Doktorun Anıları / Mihayl Afanasyeviç Bulgakov

Genç doktorun gündelik hayatında karşılaştığı bütün zorlu sınavlar, Bulgakov’un elinde olağanüstü güçlü bir anlatımla, dram sınırlarında gezinen bir dokunaklılıkta öykülere dönüşüyor.

5) Gölgesizler / Hasan Ali Toptaş

Gölgesizler, bir kayboluşlar anlatısı; aniden kaybolmaların, beklenmedik dönüşlerin, ölümlü büyülerin, devlet nezdine düşen gölgelerimizin aynası. Tekrarların tekrarını okumamızı sağlayan karakalem bir güvercin; bir garip cinayet ve doğum hikayesi.
6) Yaşamak / Yu Hua

Fugui, kendisiyle birlikte altı insanın hayatını, kaderin sürprizlerini, yaşamın acılarını ve sevinçlerini anlatır. Onun dilinden -daha doğru bir ifadeyle Yu Hua’nın kaleminden- dökülenler, insanlık durumlarına dair epik bir romana dönüşür. Yaşamın her şeyi kapsaması gibi yaşamak da hayatı olduğu gibi kucaklar. Doğumları ve ölümleri, mutsuzlukları ve umutlarıyla…

7) Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı – Değerlerin Sorgulanması / Robert M. Pirsig

1974 yılında yayınlanmasından bu yana okuyucuların milyonlarca tarafından sevilen, Zen ve motosiklet bakım Sanatı parçası yolculuğa hikaye ve bölüm felsefi metindir. Bir adam Minnesota California onun 11 yaşındaki oğlu ile yaptığı motosiklet gezisi anlatıyor gibi, o da nasıl yaşadığımız ve nasıl romantizm ve rasyonalizm dengelemek hakkında felsefi fikirleri tartışır.

8) Yol ve Erdemin Kitabı / Lao-Tzu

Bu kitapta eski Çin filozofu Lao-Tzu, Taoizm felsefesinin ve dininin arkasındaki temel fikirleri sunar. 81 kısa bölüme ayrılan kitap, milattan önce 6. yüzyılda yazılmıştır.
9) Drakula / Bram Stoke

Dracula (1897) vampirlerin kan emici dünyasını bizlere tanıtan ilk romanlardandır. Gotik Roman, 1890’larda Transilvanya ve İngiltere’de geçer. Bram Stoker’ın bu kitapla ticari bir başarısı yakalamasa da, Dracula bir asırdan fazla süredir insanları etkilemeye devam ediyor.

10) Damızlık Kızın Öyküsü / Margaret Atwood

İlk olarak 1985’te yayınlanan ve hala Atwood’un en çok beğenilen eserlerinden biri olan bu distopik roman, Amerika Birleşik Devletleri’nin yerini alan Gilead Cumhuriyeti adı verilen teokratik, totaliter bir hükümet altında yaşayan insanların mücadelelerini konu alıyor.
Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/