Daha Mutlu Bir Yaşam İçin: Beklentilerinizle İlgili Unutmamanız Gereken 6 Şey

Arzu Dokuzoğlu

Arzu Dokuzoğlu

İTÜ-Kimya Müh.

Hepimizin hayattan belirli beklentileri var. Hepimiz bir şeyler başarmaya ya da birileri olmaya gayret ediyoruz. Bununla birlikte, bazen hayal kırıklığına uğrayıp üzülüyoruz çünkü elde ettiğimiz sonuç beklentilerimize uymuyor. Her konuda, işler istediğimiz gibi gitmediğinde sonuç hayal kırıklığı oluyor. Sorun şu ki, beklentilerimiz çok yüksek olduğunda ve beklentilerimizi karşılayamadığımızda üzülmeye eğilimli olmaya başlıyoruz. Hayatta büyük şeyler hedeflemek iyidir ancak sadece belirli bir seviyeye kadar. Bir şeyden ya da bir insandan çok fazla şey beklememeliyiz.

Beklentilerinizi düşürmek vasat bir yaşam anlamına gelmez.

“Beklenti yoksa hayal kırıklığı da yoktur.”

Sıklıkla duyduğunuz bu cümleye katılıyor musunuz?
Çoğumuz bu cümlenin doğru olduğuna inanıyoruz çünkü beklentilerimiz karşılanmadığında hayal kırıklığına uğradığımızı hissediyoruz. Hayat garip ve sürekli değişiyor. Bundan sonra ne olacağını, neler yaşayacağımızı bilmiyoruz. Erişilemez veya gerçekçi olmayan hiçbir şeyi bekleyemeyiz. Yaşamın bizim için bir planı olduğu gerçeğini kabul etmeliyiz. Kaderimizde olan şeylere er ya da geç ulaşacağız.
Beklentiler, bir şeyin olacağına ya da bir şeylerin doğru gideceğine inanmamızı sağlayan güçlü inançlardır. Aslında bir şeyler bekliyoruz çünkü şimdiki zamandan memnun değiliz. Sonuç olarak, gerçekliği kabul edemediğimizde, kendimizi tatmin etmek ve gerçekçi olmayan şeyler beklemek için ideal durumları düşünme eğiliminde oluyoruz.
Daha yüksek beklentilere sahip olmak, hayatınızı tam olarak yaşamadığınızın bir belirtisidir. Daha sonra, beklentileriniz karşılanmazsa üzülme eğilimine giriyorsunuz. Hayatınızı boşa harcamayın ve beklentilerinizi karşılama konusunda endişelenmeyin.
Bunun yerine kalkın ve hayatı olduğu gibi kabul edin. Cesaretiniz kırılmasın. Hayatınızı kolaylaştırmak istiyorsanız, beklentilerinizi azaltmayı deneyin.
Beklentiler olmadan mutlu bir yaşam sürmek için aklınızda bulundurmanız gereken bazı şeyler şunlardır:


1) Beklentilerinizin farkında olun.

Hepimizin hayatında yapmak istediğimiz, olmasını istediğimiz şeyler var. Ancak bunların hepsi gerçekleştirilemez. Beklentilerinizin farkında olmanın zorunlu olmasının nedeni budur. Beklentilerinizin ulaşılabilir olup olmadığını bilmeniz gerekir.
Bu beklentilerin sizi daha sonra rahatsız etmesine izin vermeyin. Beklentilerinizi hedefler, vizyon ve inançlar olarak sınıflandırın. Ardından, bir zaman çerçevesinde elde edebileceğiniz şeyleri filtreleyin ve kendiniz için bir zaman sınırı belirleyin. Sınırlı bir süre içerisinde ise çok fazla şey beklemeyin.


2) Diğer insanlardan beklentileriniz olmasın.

Hayal kırıklıklarından kaçınmak için yapabileceğiniz en iyi şey, başkalarından hiç beklentiye sahip olmamaktır. Beklentileriniz mutsuz hissettirir böylece onları azaltarak daha mutlu olabilirsiniz. İnsanların istediğiniz şekilde davranmasını beklemeyi bırakın. Kendinizi hem olumlu hem de olumsuz yorumlara açık tutun.
Örneğin, başkalarının sizin hakkınızda ne düşüneceğini kontrol edemeyeceğinizi anlamalısınız. Ancak, yapabileceğiniz şey onların kendi görüşleri olduğunu ve bunu değiştiremeyeceğinizi kabul etmektir.
Değiştiremeyeceğiniz bir şey için kendinizi strese sokmayın. Hepimiz olumlu yorumlar ve olumlu geri bildirimler almak istiyoruz ancak bu her seferinde olmaz. Unutmayın, herkesin farklı bir perspektifi vardır ve ona saygı duymalısınız. Bunun yerine, kendinize karşı nazik olun ve insanlara yardım edin.


3) İnsanların sizi sevmesini beklemeyi bırakın.

Bir kişi sizi seviyorsa bu, tüm dünyanın sizi seveceği anlamına gelmez. Herkesin farklı bir doğası vardır. Birini sizi beğenmediği veya sizinle aynı fikirde olmadığı için eleştirmemelisiniz.
Aslında, bir kişinin diğerlerini kendisi gibi yapmaya çalışmak yapabileceği en aptalca eylemlerden biridir. Bu yüzden, herkes tarafından sevilme savaşına girmeyin. Bunun yerine, kendinizi sevin ve kendinize karşı nazik olun. Kendinizi olduğunuz insan gibi kabul edemiyorsanız, başkalarının sizi kabul etmesini ve sizi beğenmesini beklemeyin.
Dünya çılgın bir yer ve farklı insanlarla dolu. Bu insanların bazıları sizi sevecek, bazıları ise sevmeyecek. Aynı şeyi siz de hissedeceksiniz. Yeni ve ilginç insanlarla tanışabilirsiniz ve bazılarından hoşlanmayabilirsiniz. Hayat böyle. Herkesin sizi sevmesini ve davranışlarınızı beğenmesini beklemeyin.


4) Her zaman haklı olamazsınız.

Her zaman haklı olamayacağınızı bilmelisiniz. Hatalı olacağınız zamanlar da olacaktır. Aynı şekilde, haklı olduğunuzu düşündüğünüzde, bu başkalarının da aynı şekilde hissettikleri anlamına gelmez. Belki kendi bakış açılarına göre, bu davranışın doğru olduğunu düşünmezler.
Bu nedenle, her zaman haklı olmak zorunda olmadığınızı kabullenin. Eğer yanılıyorsanız, bunu kabul edin. Kendinizi kanıtlamaya veya haklı olduğunuzu göstermeye çalışmayın. Hayatta küçük adımlar atın ve tüm yanlışlarla doğruların tadını çıkarın. Yanlış yaptığınız şeylerden ders çıkarın.


5) Sonuca değil, sürece odaklanın.

Hayal kırıklığına uğrama nedenlerinden büyüğü, sadece sonuca odaklanmak ve süreci unutmaktır. Çoğu insan sonuca odaklanır ve zihinlerinde buna ulaşacaklarına inanır.
Hayatta büyük bir şeye ulaşmak istiyorsanız, en iyi şey sürece aşık olmaktır. Sonucu düşünmeye başladığınızda beklentileriniz olur. Ve bu beklentileri karşılayamadığınızda, bazen ruh sağlığı sorunlarına da yol açabilecek hayal kırıklıklarına uğrarsınız.
Süreç, en önemli adımdır. Aklınızda belirli bir hedefiniz varsa, bunu başarmak için her gün çalışmalısınız. Bir zaman çizelgesi oluşturun, bir plan oluşturun ve süreci takip edin. Bazen planlar başarısız olur. Kazanın ya da kaybedin; öğrenecek bir şeyiniz olacaktır.


6) Karşılaştırmayı, yargılamayı ve beklemeyi bırakın.

Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmak ve başkalarını yargılamak, beklentilere yol açar. Kendimizi karşılaştırdığımızda, umudumuz daha da artar. Başarılıp ulaşılamayacağını düşünmeden kendimizden daha fazlasını bekleriz.
Birisi bir şeyi o yaşına kadar başarabildiyse bu sizin de yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Herkes farklıdır. Farklı güçlü ve zayıf yanlarınız vardır. Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayın ve diğerlerinin yaptıklarını yapmanız gerektiğini düşünmeyin.
Hem yargılamalar hem de karşılaştırmalar olumsuzluk yaratır. Bu algılar ve karşılaştırmalar nedeniyle beklentilerimiz artar. Ne yapmamız ve ne yapmamamız gerektiğine inanma eğilimindeyiz. Başkalarını yargılamayın. Hayatınızı layığıyla yaşamak için kendi yolunuzu kendiniz çizin.


Hayat mükemmel değildir. Hem kalp ağrılarına hem de sevinç doruklarına sahip olacaksınız. Ama bunların içine beklentileri eklemeyin. Beklentilerinizi azaltın ve hayatı olduğu gibi kabullenin.
Hayat, roller coaster gibidir. Beklentilerinizi ekleyerek bunu daha karmaşık hale getirmeyin. Maceralara evet deyin ve hayatın güzelliğini görün. Sadece beklentilerinizi azaltarak mutlu bir yaşam için bir adım atabilirsiniz.
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/