Cemre: Kışın Bitimi Baharın Müjdecisi

Cemre, kökeni Arapça olan,  kor halindeki ateş anlamına gelmektedir. Bu nedenle cemre düşmesi de kor ateşin sıcaklığı yükseltmesi gibi hava sıcaklığının yükseleceğine delalet etmekle beraber baharın gelişini ve doğanın uyanışını da müjdeler. Bu içeriğimizde cemre ne zaman düşer? Sorusunun yanıtını veriyor ve cemrenin beraberinde getirdiklerine yakından bakıyoruz. 


Cemre Ne Zaman Düşer?
cemre

Birincisi, 19-20 Şubat tarihinde havaya düşer ve hava ısınır. İkincisi 26-27 Şubat tarihinde suya düşer ve su ısınır.  Son olarak da üçüncüsü 5-6 Mart tarihinde toprağa düşer ve artık o tarihten sonra havalar ısınmaya, bahar yavaştan ılık yüzünü göstermeye başlayacaktır. Fakat bu günlerin kaynağı tarihte bilinmemektedir.
 Her cemrenin düştüğü tarihte sıcaklık artar fakat iki cemre düşüşü arasındaki tarihlerde de sıcaklığın hafif de olsa düştüğü gözlemlenir.  Bu düşüş günleri, kıştan bahara geçiş günleri olarak kabul edilmektedir.


Cemre Düşünce Ne Olur?
cemre

Halk arasında yıl, hızır günleri (yaz) ve kasım günleri yani kış günleri olarak ikiye ayrılıyor. Kış kasım günlerine göre 8 Kasım’da başlayıp 5 Mayıs’ta biterken yaz günleri 6 Mayıs’ta (Hıdırellez) başlayıp 7 Kasım’a kadar sürüyor.
Halk arasında çok eski tarihlerden bu yana bu günler de Hıdrellez ve Nevruz gibi inanışlarla kutlanır. 
Kasım günlerinin 100 gününden itibaren cemrelere düşmeye ve hava ısınmaya başlar.

Ayrıca hayvancılık yapan kişiler için de oldukça önem arz eden cemre düşmesi soğuk nedeniyle dışarıya çıkaramadıkları hayvanların çayırlara kavuşacağı gün anlamına da gelmektedir. Toprak ve tarımla ilgilenen kişiler için de artık toprağın işlenme döneminin başladığını ifade eder.

Havalar artık ısınacağından ötürü cemrenin düşüşünün ardından toprağa tohum ekmeye başlanır.
Halk arasında oldukça yaygın bir inanış olan cemre düşmesi bilimsel olarak olmasa da tesadüfün üstünde sayılacak bir şekilde tarihlerle doğru örtüşmektedir. 


Cemrenin Diğer Anlamları

Divan şairleri, cemre düşmelerinin ardından baharın gelişinden ötürü önemli insanlara yazdıkları övgü dolu şiirlere Cemreviye olarak adlandırmışlardır.

Bir diğer anlamı da Hac esnasında Mina Vadisi’nde, Arafat’tan gelen hacı adayların attığı taşlarla oluşan yığınlara verilen addır.

Cemrenin tıp jargonundaki anlamı ise kabarcık, halk arasında yanıkara adı verilen iltihaplı çıbandır.


Gotik Ne Demek? Gotik Teriminin Ortaya Çıkışı

A’dan Z’ye Tüm Kış Sebzeleri

This post is also available in: English

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/