Dünya Saati’nde Dünyaya Nasıl Bağlanırız?

Dünya Saati (Earth Hour) dünyadaki çevre sorunlarına ve iklim değişikliğine dikkat çekmek amacıyla WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) tarafından 2007 yılından beri gerçekleştirilen ve 135 ülkeden 2 milyar insanın katılımıyla dünyanın en büyük çevre hareketidir.

Her yıl Mart ayının son cumartesi günü gerçekleştirilen Dünya Saati hareketinde saat 20:30’da ışıkları kapatarak 1 saat boyunca elektriğin olmadığı bir hayat geçiriliyor. Bu etkinliğe geçtiğimiz senelerde dünyanın birçok metropolünde ikonik anıtların, görkemli yapıların, köprülerin, şirket binalarının ışıkları kapatılarak destek verildi. Çevresel sorunlara gösterilen duyarlılığın küresel ifadesine dönüşen bu harekete tabi ki bireysel olarak katılan milyonlarca insan da oldu.

Ülkemizde geçtiğimiz senelerde Boğaziçi Köprüsü’nün ışıkları kapatılarak destek verilmişti.
2007 yılında sadece Sidney’de 2.200.000 kent sakininin katıldığı eylemle şehrin enerji harcaması bir saatliğine %10.2 kadar azaldı. Bu sayı, 48 bin’den fazla otomobilin, bir saat boyunca trafikten çıkmasına eşitti. Eylem boyunca şehrin simgeleri olan liman köprüsü ve opera binasının elektrikleri de söndürüldü, sadece ay ışığından yararlanıldı.
Bu sene 24 Mart’ta gerçekleşecek olan hareket hakkındaki detaylar için sitelerini ziyaret edebilirsin. Ayrıca sen de milyonlarca insanın katıldığı hareketin bir parçası olmak için saat 20.30’da ışıklarını söndürmeyi ve dunyasaati.org‘dan katılımını gerçekleştirmeyi unutma!
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/