Günlük Zamanı Verimli Değerlendirmek İçin Altın Değerinde 15 İlke

Zamanımız en değerli hazinemizdir. Zamanımızı verimli geçirebilmek için çaba sarf etmeliyiz yani zamanımızı çok iyi değerlendirmeliyiz. Zamanı çok iyi değerlendirmek ve verimli geçirmek için önemsenmesi gereken konular vardır : Fiziksel sağlık, zihinsel sağlık, sağlıklı beslenme, sosyal – kültürel bakımdan etkin olma, yenilikler ve teknoloji. Bu konuları dikkate almak için yapılanlar/yapılması gerekenler İLKELERDİR; bu ilkeleri uygulayarak çok kazanacağımızın bilincinde olmak çok önemlidir.
* * * Zamanı çok iyi değerlendirmek ve verimli geçirmek için atılacak ilk adım kendi kendine bilinç geliştirmektir.

Spor Yapın
Sporu nasıl yaparsanız yapın hayatınızdan eksik etmeyin. Bisiklet sürün, yürüyüş, koşu yapın. Fitness salonuna yazılıp düzenli, uzman kontrolünde devam edebilirsiniz. Kendinize bir spor türü belirleyip bunun eğitimini alıp hem hobi hem de sağlıklı yaşamınıza katkısı olması açısından devam edebilirsiniz; tenis, basketbol, voleybol, pilates, yoga gibi.

Cilt ve Saç Bakımı Yapın
Cildinize ve saçlarınıza önem göstermek hem kendinizi önemsemenizi hem de çevreniz tarafından doğal olarak beğenilmenizi artırır. Cilt ve saç bakımınızı doğal yollardan günlük, haftalık, aylık periyodlarda yapın. Uzmana danışın.

Öğle Uykusu Uyuyun
Öğle uykusu gün içinde ihmal edilmemesi gereken bir alışkanlıktır. Uzmanlar tarafından da önemi sık sık vurgulanır. Öğle uykusunun süresi bakımından farklı öneriler bulunmaktadır; yarım saat ile 2 saat arasında olması gibi. Kendi deneyimime dayanarak 1 saat öğle uykusunun yeterli olduğu görüşündeyim.

Çalışkan Olun
Çalışkan olmak kazancınıza kazanç katar. Tembelliğe, ihmalkarlığa yönelmemek için çalışkan olmayı sürekli kendinize hatırlatın.

Suyu Nasıl Tüketeceğinizi Önemseyin
Su vücudun günlük alması gereken maddedir. Uzmanlar günlük alınması gereken su miktarını kadınlar için 2 – 2.5 lt, erkekler için 3 lt olarak tanımlamıştır. Hergün bu miktarlarda su tüketin. * * * Her sabah kalktığınızda 2 bardak limonlu su tüketmeyi ihmal etmeyin.

Her Gün Bol Miktarda Meyve, Yoğurt ve Salata Yiyin
Her gün sağlığınız, cildiniz, fiziksel veriminiz için bol miktarda meyve, yoğurt ve salata tüketin.

Mutlu, Umutlu Olduğunuz ve Minnet Duyduğunuz Şeyleri Kaydedin
Periyodik olarak, her gün veya her hafta mutlu, umutlu olduğunuz ve minnet duyduğunuz şeyleri yazarak kaydedin. Periyodunuz sık olsun, haftalık periyoddan daha seyrek olmasın.

Azla Yetinmeyi Bilin
Azla yetinebilmek bir erdemdir. Azla yetinmek yüksek medeniyet göstergesidir. Küçümsemek alışkanlığınız olmasın.

İbadet Edin
İbadetin ruhunuz, hayatınız ve kendiniz için önemini kavrayın ve ibadet etmeyi bırakmayın.

Diksiyon ve İletişiminize Dikkat Edin
Günlük yaşantınızda diksiyon ve iletişiminize dikkat edin. Sadece iş yaşamı vs. sırasında değil, her zaman dikkat edin. Diksiyon ve iletişim kurslarına katılın. Kötü kelimelerden ve söylemlerden kurtulun. Güzel ve doğru diksiyon ve iletişimi yaşamınızın bir parçası haline getirin.

Kitap Okuyun ve Dil Öğrenin
Bol kitap okuyun. Kitapları değerlendirin ve seçin ama bir kitap sadece görüşlerinize aykırı diye o kitabı elemeyin. Bir gerçek de kitapları okumadan değerlendiremeyeceğinizdir. Başkalarının yaptığı değerlendirmeler bir yere kadardır.
2’den fazla dil öğrenin. Hobi olarak, meraktan öğrenin.
Yenilikler ve Teknolojiyle Olan İlişkinizi Tanımlayın
Yenilikler ve teknoloji hayatınıza değişiklikler getirir/getiriyor. Bu durumda nasıl davranacağınızı bilmeniz gerekir. Bunun için de önceden bunun düşünsel etütünü yapmanız gerekir. Bu düşünsel etütü yaptıktan sonra nasıl davranacağınıza karar vermelisiniz.

El Becerisi Gerektirecek Uğraşlara Zaman Ayırın
El becerisi gerektirecek uğraşlara zaman ayırın ve bunu önemseyin, devam edin, bırakmayın. Çünkü, el becerisi gerektiren uğraşlarla zamanı değerlendirmek, sizi somut değerlere, düşüncelere yönlendirir.

Sosyal, Kültürel Etkinliklere Katılın
Sosyal, kültürel etkinliklere katılın, katılmayı bırakmayın. Daha fazla etkinliğe katılmamak için hiçbir neden yok, bir sürü motive edici etken var.

Hayatınızdaki Belli Başlı Anıları Kaydedin
Hep hatırlamak isteyeceğiniz, yaşadığınız olayları yazarak kaydedin. Bir süre (5 yıl gibi) geçtikten sonra anılarınızı okuyun, tazeleyin, nasıl aktardığınızı inceleyin ve mutlu olun 🙂
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/