4 Faydasıyla Estetik Bir Egzersiz: Puzzle

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

Puzzle yapmak, kimileri için bir işkenceyken kimileri içinse büyük bir keyif. Sonucunda ortaya harika tablolar çıkaran bu uğraşın birbirinden önemli faydaları bulunuyor. Hem zihnine hem vücuduna katkı sağlayan puzzle’ın sana neler kattığına hadi birlikte bakalım.

1) Sabretmeyi öğretir.

Puzzle yapmak, ilk olarak sabır gerektiren bir uğraş. Büyük bir tabloyu, binlerce parçayı birleştirerek oluşturmak kısa sürede olan bir şey değil. Zaman ve sabır gerektiren puzzle, yapan kişilere sabretmeyi öğreten bir usta aslında. Puzzle yaparken küçük parçaları birleştirmeye gösterdiğin sabrı, hayatına da uygulayabilirsin ve bunun çok faydasını görürsün. Bir tablo oluştururken küçük parçaları birleştirmek ile bir kariyer inşa ederken attığın küçük adımlar arasında pek bir fark yok aslında. İkisinde de hayalgücünü, analitik gücünü ve sabrını kullanarak parçaları birbirine tamamlayıp ilerliyorsun temelde.

2) Sağ ve sol beyni aynı anda çalıştırır.

Yukarıda da söylediğim gibi, beynimiz sağ ve sol beyne iş bölümü yaparak ilerliyor. Yaratıcı işlerler sağ beyin haşır neşir olurken analitik konuları üstlenen sol beynimizi aynı anda çalıştırmak için hem analizin hem yaratıcılığın bir arada olduğu bir işlem yapıyor olmamız gerekiyor. Puzzle yaparken bu iki işlemi de aynı anda yapmamız gerekiyor. Bir taraftan parçaların birbirlerine uyumunu gözlemlerken bir taraftan bir tablo ortaya çıkarmanın heyecanını yaşıyoruz puzzle sırasında.

3) Unutkanlığı, Alzheimer’ı önler.

Puzzle yaparken sürekli düşünerek ve parçaların yerlerini hatırlayarak geçirdiğimiz sürenin, yalnızca sağ ve sol beynimizi çalıştırma gibi bir faydası bulunmuyor. Aynı zamanda, Alzheimer, demans (bunama) gibi rahatsızlıkların da önüne geçiyor. Unutkanlık sorunları yaşayanlar için puzzle, denenmesi gereken bir çözüm.

4) Kalp atışını düzenler, sakinleştirir.

Sakin bir akşamda, arka fonda sevdiğin bir şarkı ve sıcak bir kahve veya çay ile yaptığın puzzle’ın tadı ve keyfi bir başkadır. Kendine bu kadar ortam hazırlamamış olsan da puzzle yapmak seni sakinleştirir, kalp atışını ve nefes alışverişini düzene sokar.

Bonus: Çocuklar için de önerilir.

Rengarenk ve eğlenceli görselli puzzle’lar, çocukların oldukça ilgisini çekiyor. Puzzle yapmak, çocukların motor becerilerini geliştiriyor ve ellerini daha aktif ve bilinçli kullanmalarını sağlıyor. Çocukların yaratıcılıklarını, analiz ve problem çözme yeteneklerini geliştiren puzzle, hayalgüçlerinin gelişmesine yardımcı oluyor.
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/