Belediye, Trabzon’da Pistten Çıkan Uçağı Kütüphane Yapmak İstiyor

Cyaffel Gusto

Cyaffel Gusto

Üretemediğim her günü yaşanmamış sayarım.

Pegasus Hava Yolları’na ait Boeing 737-800 tipi Ankara-Trabzon uçağı hatırlarsanız 13 Ocak akşamı Trabzon Havalimanı’na iniş yaptığı sırada pistten çıkmıştı. Trabzon Büyükşehir Belediyesi ise bu uçak için güzel bir taleple devreye girdi. Yapılan açıklamada belediyenin uçağı kütüphane yapılması düşüncesiyle istediği belirtildi.

Uçağın yaptığı kaza sonrası hazırlanan raporda da tekrar uçamayacağı belirtilmişti.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi de uçağın kütüphaneye çevrilmesi için devreye girdi.

Hatırlarsanız benzer bir uygulama, uçağın parçalar halinde taşınmasıyla Çankırı’da çocuk kütüphanesi olarak hayata geçmişti.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu yaptığı açıklamada gençlerin istifade edecekleri bir kütüphane düşüncesiyle uçağı istediklerini belirtti.

Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu’nun konuyla ilişkili açıklaması ise şu şekilde:

“Seferlerden çekilecek uçağın Trabzon şehrine bedelsiz hibe edilmesi ile Büyükşehir Belediyesi olarak konuşlandıracağımız bir bölgede evlatlarımızın, gençlerimizin kütüphane olarak da istifade edecekleri bir güzel kültür yapısı haline getirilebilmesini teklif ettik. Onlar da ilk etapta bu konuya çok sıcak yaklaştılar fakat uçağın kiralanmış bir uçak olduğunu, mülkiyetinin kendilerine ait olmadığını, sigorta şirketlerinin de olduğunu, bu münasebetle bu iş ve işlemler neticesinde ödenecek bir sigorta borcu olsa da onu da kendilerinin üstlenebileceğini ve uçağı Trabzon’a kültürel ve sosyal amaçlı olarak bırakmayı ilk etapta düşünce olarak çok olumlu karşıladıklarını ve bu konuda gayret göstereceklerini, bu talebimizi değerlendirip sonucunu bizlere bildireceklerini söylediler.”
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/