J. K. Rowling Kimdir? J. K. Rowling Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Harry Potter serisi, tüm zamanların en çok izlenen ve çokça sevilen film ve kitap serilerinden biridir. Peki, çoğumuzun çocukluğunun kahramanı “hayatta kalan çocuk” Harry Potter, kim tarafından yazıldı? Bu güzel dünyayı yaratmış yazarımız J.K. Rowling, hayatta nelerle karşılaşmış? Gelin birlikte keşfedelim.


J.K. Rowling Kimdir?

jk rowling

Gerçek adı Joanne Rowling olan yazarımız, 31 Temmuz 1965 tarihinde Birleşik Krallık’ta Yate adlı bir kasabada dünyaya geldi. Exeter Üniversitesi’nde Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitim aldı. Edinburgh Üniversitesi bünyesinde yüksek lisans eğitimi de alıp 1996’da mezun oldu. Yazar olmaya karar verdiğinde büyükannesini onurlandırmak amaçlı Joanne Kathleen yani J.K. Rowling ismini kullandı.

Babası Bristol şehrinde Rolls Royce fabrikasında çalışan bir uçak mühendisiydi. Annesi de Wyedean Comprehensive’de kimya departmanında bilim teknisyeni olarak çalışıyordu. Annesi 1990 yılında çoklu skleroz (MS) rahatsızlığından hayatını kaybetti. Rowling’in Diana adında da küçük kız kardeşi var.


Yazarın Kitapları

jk rowling kitapları

 • Harry Potter serisi:
  • Harry Potter ve Felsefe Taşı (26 Haziran 1997)
  • Harry Potter ve Sırlar Odası (2 Temmuz 1998)
  • Harry Potter ve Azkaban Tutsağı (8 Temmuz 1999)
  • Harry Potter ve Ateş Kadehi (7 Temmuz 2000)
  • Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı (21 Haziran 2003)
  • Harry Potter ve Melez Prens (16 Temmuz 2005)
  • Harry Potter ve Ölüm Yadigârları (21 Temmuz 2007)
 • Seriye ek eserleri:
  • Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? (2001)
  • Çağlar Boyu Quidditch (2001)
  • Ozan Beedle’ın Hikâyeleri (2007)
  • Harry Potter and the Cursed Child (konsept) (2016)
  • Short Stories from Hogwarts of Power, Politics and Pesky Poltergeists (2016)
  • Short Stories from Hogwarts of Heroism, Hardship and Dangerous Hobbies (2016)
  • Hogwarts: An Incomplete and Unreliable Guide (2016)
  • Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? (senaryo) (2016)
  • Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları (senaryo) (2018)
 • Diğer kitapları:
  • Boş Koltuk (roman) (2012)
  • Cormoran Strike Serisi
  • Guguk Kuşu (roman) (Robert Galbraith mahlasıyla) (2013)
  • İpekböceği (Robert Galbraith mahlasıyla) (2014)
  • Career of Evil (Robert Galbraith mahlasıyla) (2015)

J.K. Rowling Hakkında Az Bilinen Bilgiler

jk rowling hakkında bilgiler

1) Küçüklüğünden beri kitapları çok sever ve kitap yazardı. J.K. Rowling yalnızca 6 yaşındayken “Tavşan” isimli ilk hikâyesini ve 11 yaşındayken 7 lanetli mücevher ve onlara sahip olan kişiler hakkında olan ilk romanını yazdı.


harry potter felsefe taşı

2) Harry Potter kitabının fikri, Manchester’dan King’s Cross istasyonuna giderken yaşadığı 4 saatlik gecikme süresinde aklına geldi.


hermione

3) J.K. Rowling, Harry Potter kitaplarını yazarken Hermione Granger karakterini 11 yaşındaki halinden ilham alarak yarattı ve yazdı.


jk rowling babası

4) Rowling’in babası ile hiçbir zaman sağlam bir ilişkisi olmadı. Şu anda da kendisiyle görüşmüyor. Annesini ise Harry Potter’ın ilk kitabını yazmaya başladığı sırada kaybetti ve onunla kitap yazdığı bilgisini paylaşamadı. Bunun üzerine Rowling, o zaman hissettiği bütün acı ve üzüntüyü alıp Harry’nin karakteri üzerine yoğunlaştırdı.


harry potter büyüler

5) Üniversitede okuduğu bölüm sayesinde sahip olduğu bilgiler, Harry Potter’da ki büyülere de ilham oldu. Büyülerin çoğu Latince kelimelerden oluşuyor.


jk rowling ve jorge arantes

6) Rowling, Portekiz’e taşınıp oradaki insanlara yabancı dil olarak İngilizce öğretmeye başladı. 1992 yılında Jorge Arantes ile evlendi ve 1993 yılında kızı Jessica’yı kucağına aldı. Bundan önce bir düşük yaşamıştı. Çift 1993 yılında boşandı ve daha sonra öğrenildiğine göre Rowling, kocasından şiddet görmüştü.


jk rowling ve neil murray

7) J.K. Rowling, 2001 yılında Neil Murray adlı bir doktorla evlendi ve bu evlilikten Mackenzie ve David Murray adında 2 çocuğu dünyaya geldi.


8) Takma adıyla büyükannesini onurlandırmayı seçmesinin sebebi, kitabı yayınlayan Bloomsbury Çocuk Kitapları editörü tarafından “erkek okuyucuları bariz kadın isimli bir yazarın çekmeyeceği” önerisi üzerinedir.


9) İlk Harry Potter kitabını yazarken kız kardeşiyle birlikte kalıyordu ve düzenli bir geliri yoktu. Kitap 1997 yılında piyasaya çıktı.


dumbledore

10) Kitap kurdumuz Hermione’nin yanında başka birçok karakterde yazarın kendi hayatından ilham alınarak yaratıldı. Mesela Albus Dumbledore karakteri, birlikte çalıştığı müdürlerin birinden ilham alınarak oluşturuldu.


kings cross

11) Rowling’in ebeveynleri, kitapta “Büyücülük Dünyasına Geçiş” olarak kullanılan King’s Cross istasyonunda tanışmıştı. 


12) Sadece kitap yazarak dolar milyarderi olmuş ilk yazar, J.K. Rowling olmuştu ve Birleşik Krallık’taki en zengin kadın olarak anılıyordu.


ruh emiciler

13) Ruh emici olarak bilinen yaratıkları da yine kendi depresyon ve intihar deneyimlerine dayanıyordu.


14) Harry Potter basılmadan önce 12 yayınevi tarafından reddedildi. Kabul görüp basıldığında da yazarımız yalnızca 500 bin sterlin ön ödeme aldı. Kendisine, ikinci bir iş bulmasını önerdiler çünkü çocuk kitapları çok az kazanç sağlıyordu.


jk rowling ödülleri

15) J.K. Rowling, Smarties ödülünü 3 kez arka arkaya alan ilk kişi oldu.


lumos derneği

16) 2005 yılında LUMOS adlı bir dernek kurdu. Kuruluşun amacı, dünya üzerindeki her çocuğun evlat edinilmesi ve yurtlarda kalmamasını sağlamaktır. “Lumos” ismi, yurtlarda kalan ve karanlık, kilitli kapılar ardında yaşayan çocuklara bir “ışık” olması için seçildi.


harry potter oyuncuları

17) Kitaplarının film anlaşmasını imzalarken tek bir şartı vardı; bütün oyuncular İngiliz olacaktı.


quidditch

18) Jo’nun en sevdiği spor basketbol, bizlerin severek izlediği Quidditch sporunun yapımına ilham oldu. J.K. Rowling bu isimde karar kılmaya çalışırken “Snitch, Quaffle ve Bludger” isimlerini de buldu ve sihirli toplarımızın isimleri de bulunmuş oldu.


19) 2012 yılında yaptığı 160 milyarlık bağış dolayısıyla, Rowling’in ismi milyarderler listesinden çıkarıldı.


wizarding world

20) J.K. Rowling yine 2012’de Pottermore adlı dijital şirketini kurdu. 2019 yılında bu şirketin adı Wizarding World Digital olarak değiştirildi. 


21) Geçtiğimiz yıllarda trans insanlara karşı yaptığı olumsuz yorumlar nedeniyle; Harry Potter filminin oyuncuları, okuyucuları ve queer topluluktan birçok olumsuz tepki aldı. Kitaplarının satın alınmaması için Twitter üzerinden çağrılar yapıldı.


Harry Potter Karakterleri

Harry Potter Filmleri

This post is also available in: English

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/