Bizlerden Biri Olan “Banksy” Ve En Bilinen Eserleri

Bansky, sanatın nesnel ve öznel yaklaşımını bambaşka bir boyuta ulaştırarak salt bireyselliğini yaratmış bir isim. 90’lı yılların başında etkilendiği Pop Art akımıyla serbest grafittiler yapan sanatçı, sanatını icra ederken verdiği mesajlar ve gizli kimliği ile dikkat çekmeyi başarmış ve modern sanat algısını değiştirerek milyonlarca hayrana ulaşmıştır.

Peki dünyanın en esrarengiz sanatçılarından biri olan Bansky kimdir ? Gerçekten bizden biri midir ?

Aranızda Bansky ismini duyanlar mutlaka vardır. Duymasanız dahi eserleriyle bir yerlerde karşılaşmış olmalısınız. Çünkü kendisi, başta İngiltere olmak üzere birçok ülkenin sokaklarına, insanlarına, yaralarına dokunan aktivist bir sanatçı… 1974 Bristol doğumlu olması harici kim olduğuna, eserlerinin yayınlanmasında izninin olup olmadığına, nasıl gizlendiğine dair kanıtlanmış bir bilgiye ulaşamıyoruz. Hakkında çıkan haberlerin birçoğunun asılsız olması ve Banksy’e yapılan eleştiri ve yorumların kanıtlanamayışı merakımızı giderek artırırken Bansky, istediğinin iyi resimler yapmak olduğunu ve kimliğini açıklamayacağını fazlasıyla belli ediyor.

İyi resimler yapmanın yanı sıra bir filmi de var kendisinin. Exit Throught The Gift Shop filmiyle 2010 yılında Prömiyeri Sundance Film Festivaline katılan sanatçı, çizimleri dışında kendini tasvir edebileceği bir başka adımı atmıştır.

Beklentileri hiçbir zaman yüksek tutmayan Banksy filmin gösterimine gelmemiş ve ilettiği mesajda ”Bayanlar, baylar ve yayıncılar. Sanatın saf heyecanı ve ruhunu aktaran bir film yapmaya çalışmak zor bir iştir. Bu yüzden hiç zahmete girmedik. Bu basitçe gündelik hayatın bildiğimiz hikayesidir. İzlemek üzere olduğunuz şey gerçektir, özellikle de yalan söylediğimiz kısımları…” diyerek sanatın evrensel bir dil olduğunu yeniden kanıtlamıştır.

Banksy İstanbul’da

Banksy’i geçtiğimiz yıl İstanbul’da ”The Art of Bansky” sergisiyle daha yakından tanıma fırsatı bulmuştuk. Üstelik kendimizi İngiltere sokaklarındaymış gibi hissetmiştik. Yine her sergisinde olduğu gibi antikapitalist bir sanatçının ücretli sergi açıyor olması çok ses getirmiş, ağır eleştirilere maruz kalmış ve sonuca ulaşamamıştı. Ayrıca tüm bu sergilerin Bansky’den izinsiz olduğu ileri sürülmüştü. Lakin bizler tüm bu ironiyi bir kenara bırakıp Banksy’nin sanat anlayışına ve eserlerine dikkat çekmek istiyoruz.

İngiltere’de birçok duvarı süsleyen belki de Bansky’nin en önemli eserlerinden sayılan ”Kırmızı Balonlu Kız” içimizde her zaman bir umudun olması gerektiğine inandırıyor.


Eserlerinde insanların acımasızlıklarına, zayıflıklarına ve zaaflarına kısacası, insanlığın icat ettiği ve aynı zamanda yakındığı tüm problemlere parmak basan Bansky; savaş karşıtı eserleri, antikapitalist kişiliği ve yorumlarından dolayı hala medyada kar maskesiyle gizlenen biri olarak sanatına devam ediyor. Verdiği mesajlar ve yasa dışı çizimlerle yarattığı eserlerden bizleri mahrum bırakmamak ve kendini çizimleriyle anlatmaya devam etmek adına onun kendini gizlemesi gerektiğine inanıyoruz. Sonuçta o, kimsenin yapmaya cesaret edemediği işleri başarabilmiş bir deha olarak nitelendiriliyor.

Filistin ve İsrail’i ikiye ayıran duvara deniz manzarası çizmeyi kim göze alabilirdi ki? Ya da tutkuyla birbirini öpen Bush ve Saddam’ı resmetmeyi ? Cesaretinden de ziyade sanatını saygıyla takip ediyoruz. Hem bize kalırsa her biri birbirinden güzel bu duvarlar birer açık hava müzesi niteliğinde…Bu Gager ruhuyla o, bizlerden biri…

Daha fazla içeriğe ulaşmak için Blogager adlı blog sitemizi ziyaret edebilirsiniz…
Kategoriler: Sanat, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/