Tek Bir İnsanın ve Ağacın Olmadığı Adayı 14 Yılda Doğa Harikasına Çeviren Güzel İnsan: Ziya Abay

Emre Ülkem

Emre Ülkem

Boğaziçi Uni.

Ziya Abay, trafik kazasında eşini kaybettikten sonra memleketi Tunceli’ye yaşamaya karar verdi ve Tunceli-Elazığ arasında bulunan Keban Baraj Gölü havzasının ortasında kurak bir ada keşfetti. 14 yıl önce bu adaya yerleşen Abay, araziye 3 bin 500 fidan dikerek adeta yeşile boyadı.


Kendini yalnız hisseden Ziya dede tekne alıp adaya yerleşti.

Uzun yıllar Eskişehir’de antikacılık yapan 4 çocuk babası Abay, 1995’de eşini trafik kazasında kaybetti. Abay, emekli olduktan sonra memleketi olan Tunceli’ye döndü. Çocuklarının farklı şehirlerde iş hayatına atılması nedeniyle yalnız kalan Abay, 14 yıl önce adada bir tane bile ağaç olmadığını belirtti. Tekne alıp adaya giden ve yaptığı kulübeye yerleşen Abay, adada tek başına yaşamaya devam ediyor.


Adada ne elektrik ne de içme suyu bulunuyordu.

Elektriğin ve içme suyunun bulunmadığı adada 14 sene boyunca fidanlar diken ve çeşit çeşit meyve ve sebze yetiştiren Abay, ıssız adayı yeşile bürüdü. Abay, sadece ekmek ve içme suyu gibi diğer ihtiyaçlarını almak için teknesiyle iki haftada bir ilçeye gidip geliyor.


“Kafam rahat ve mutluyum.”

Eşini kaybettikten sonra kendini adaya verdiğini dile getiren Abay, “Yalnızlık zor oluyor ama ne yapacaksın. Paramla işçi bulamıyorum. Bu yaşta kendim çalışıyorum. 3 bin 500 ağacı kendim tek başımda diktim. Sulamasını yapıyorum. Kafam rahat ve mutluyum.” diye konuştu.
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/