Bilimsel Olarak Dünyanın En Mutlu İnsanı Kabul Edilen Matthieu Ricard’dan Mutluluğun Sırrı

Matthieu Ricard Nepal’deki Shechen Tennyi Dargyeling Manastırı’nda yaşayan bir Budist rahiptir. Aix-les-Bains, Savoie’da Fransız filozof Jean-François Revel çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Bilimsel olarak dünyanın en mutlu adamı Maththieu Ricard, zihinsel eğitimin beynimizdeki etkilerini anlamak için yapılan araştırmalarda yer alan Princeton ve Berkeley üniversiteleri içinde Tibetli Budist bir rahiptir.
1967’de Himalaya’lara ilk yolculuğunu gerçekleştiren Ricard, burada Tibetli rahipler ile tanışması sonucunda oraya yerleşerek, keşiş oldu. Biyoloji alanındaki doktorasını tamamladıktan sonra, Tibet Budizm’i üzerine çalışmak için tüm kariyerine son verdi. Yeni kariyer başlangıcı yerine hayatın amacını bulduğunu söyleyen Matthieu Ricard 1972’den beri Nepal’de yaşamaya devam edip dünyadaki sayılı Budizm uzmanlarından biridir. Shechen Tennyi Dargyeling Manastırı’nda 1989’dan beri Dalai Lama’nın sözcülüğünü yapmaktadır.
Wisconsin Üniversitesi’nden bilim insanları, yaptıkları araştırmalara derin düşünme ve merhamet gibi faktörlere odaklanarak Matthiue’nun beyin aktivitelerini 12 yıl boyunca analiz etti. Bunun sonucunda dünyanın en mutlu insanı olduğunu açıkladılar. Beyninin işlevlerini ‘magnetik rezonans görüntülemesi (fMRI)’ olan, pozitif duygularla alakalı olan sol ön kortekste oldukça aktif olduğu gözlemlendi. 2004 yılında yayınlanan bu sonuçlar ABD’de Ulusal Bilimler Akademisi tarafından en fazla başvurulan beşinci bilimsel referansı oldular.

Matthieu Ricard’dan Mutluluğun Sırrı Nedir?

Matthieu Ricard, mutluluğun sırrının kıyaslama yapmaktan vazgeçmek olduğunu, bunun bizi öldüren bir duygu olduğunu söylüyor. Ricard, ona verilen bu unvanı benimsemeyerek ‘absürt’ bulduğuna da dile getiriyor. Ek olarak zamanla mutluluğun artığını söyleyen Wisconnsin Üniversitesi, dünyanın en mutlu adamının bulunmasın araştırmasının böylelikle gelişmiş olduğunu belirti. Mutluluğun, zaman ile eş değer olduğunu buna ek olarak da günlük yaşamda meditasyonun mutluluğa katkı sağladığı araştırma sonuçları arasında.
Biyokimyagerlikten Budist keşişliğine yolunu değiştiren Matthieu Ricard, gerçek mutluluğa zihinlerimizi eğiterek; huzur ve tatmin hissini yaratabileceğimizi anlatıyor. Peki, gerçek mutluluk nedir ve gerçek mutluluğa nasıl sahip olabiliriz? Gelin bakalım bir de Matthieu Ricard’dan dinleyelim.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/