Startup Kulübünün 3 Kuralı 

                    Maaşlı, sigortalı bir işiniz var ama yavaş yavaş yaşamak yerine nefes alıp verdiğinizi hissetmeye başladınız. Sonra yavaş yavaş varlığınızı ve yapabileceklerinizi tüm dünyaya kanıtlamak için bir değer üretmeye karar verdiniz. Zaten patron asla potansiyelinizi tam anlamıyla kavrayamamıştı ve angarya işlerle sizi oyalıyordu, halbuki siz kendi işinizde gerçek bir takım lideri olacaktınız.
                  Girişimciliğin ruhunu ilk hissetmeye başladığınızda kalbiniz pır pır etti, sadece tüm dünyayla paylaşmak istediniz ve yaratmayı planladığınız değeri sağır sultan bile duysun, o bile yararlansın çıkaracağınız işten diye arzuladınız.
Ve kendinizi en başta mucizevi bir hediyeye kavuşmuş gibi, defalarca düşüp kalktıktan sonra korkunç bir rüyadaymış gibi, en sonunda ise bu işin bağımlısı olmuş bir seri startup kurucusu gibi hissettiniz. 
Öncelikle, ilk startupınıza hoşgeldiniz.
                Startup kulübünün ilk kuralı, dogmatik bir kuralın olmamasıdır.
    Her şey sürekli değişir ve sektörde değişmeyen tek şey değişimin kendisidir. Eğer girişiminiz aklınızdaki ilk taslak gibi kalıyor ve değişmeden varlığını sürdürüyorsa bilin ki ne gelişiyorsunuz ne yerinizi koruyorsunuz. Değişmediğiniz her an geriliyorsunuz. Girişiminizi olması gerektiğini düşündüğünüz halinde tutmak için çabalamak yerine sürekli açık sistem halinde tutup beslemelisiniz.
               Startup kulübünün ikinci kuralı, yaptığınız işe kendine inandığı kadar inanan bir ekibinizin olmasıdır.
    Her ne kadar Warren Buffet gelecek planlarımızı hayal kırıklığına uğramamak için insanlara göre değil maddeler üzerine yapmamızı öğütlese de, en büyük yıkımı gerçekleştirebildikleri gibi en büyük faydayı da sağlayabilecek olan her zaman için insan kaynağıdır. Güvenilir insanlardan oluşan bir ekip size her zaman yalnız olmadığınızı hissettirir ve en stresli durumları bile tüyden hafif bir ruh hali ile atlatmanızı sağlar. Co-founder bulmak için milyonlarca site var, buradan birine ulaşabilirsiniz. Kendinize heyecanlı, gururlu ve pes etmek bilmez bir ekip yaratın.
              Startup kulübünün üçüncü kuralı, doğru pazar araştırmasıdır.
   Her şey deneyim değildir hatta çoğu zaman az tecrübe ekibi daha yaratıcı ve önyargıdan uzak kılar. Ancak deneyimsizlik fazladan sektör araştırması gerekliliğini de beraber getirir. Yapılan ölçümler, dataların değerlendirilmesi, tüketici alışkanlıkları, müşteri tercihleri göz önünde bulundurularak sektöre giriş yapılmalıdır.

Kategoriler: İş, Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/