Dijital Pazarlamanın 50 Tonu

Yağmur Avvurur

Yağmur Avvurur

Founder @ceotudent

İnternet ortamında marka bilinirliği yaratmak, herhangi bir kampanya veya etkinliği tanıtmak, satış arttırmak amacıyla yapılan her türlü pazarlama faaliyetlerine dijital pazarlama ya da online pazarlama denir.

İnternet dünyasının hızla gelişmesiyle rekabet ve çeşitlilik sürekli artıyor. Bu artış mükemmel sistemleri, iyi kurgulanmış reklam kampanyalarını ve kişilerle etkileşime girmek için sürekli etkileşim yaratmayı gerektiriyor. Gün geçtikçe dijital pazarlama zorunlu hale gelerek, markaların dijital pazarlamaya daha yüksek bütçeler ayırmasını gerektiriyor.

Dijital pazarlama zorunlu hale geldikçe, kuruluşlar bilinçli ya da bilinçsiz olarak dijitalde pazarlama faaliyetlerinde bulunuyor. Bilinçsizce yapılan pazarlama faaliyetleri aynı zamanda kötü kurguları, yüksek maliyetleri ve gereksiz reklam harcamalarını ortaya çıkarıyor. Bu faaliyetler markanın karşılaşmak istemediği durumlardan biri.

Dijital pazarlama doğru kurgulandığında ve optimize edildiğinde maliyetleri düşürmekte, reklam bütçelerinin verimli kullanılmasını ve markanın insanlarda güvenilirliğini artırıyor. Böylece pazarlama faaliyetleri dijital pazarlama uzmanı tarafından kurgulandığında aynı zamanda marka için geleceğe yatırım sağlıyor. Tabi ki dijital pazarlamanın tüm alanlarında doğru ve aktif bir şekilde rol aldıkça gerçekleşiyor.En güçlü yanı mevcut müşteri ya da markayı takip eden kişileri elde tutmaya, sevilen marka haline getirmeye olanak sağlıyor. Dünyanın bir ucundaki müşterilerle bile iletişime geçip, etkileşim yaratma veya hizmet verme imkanı sağlıyor.

Dijital Pazarlama Bölümleri
Online reklam, internet reklamı gibi isimlerle de adlandırılan dijital pazarlama, sadece internet reklamı olarak değil kullanım kolaylığı ve kolay bilgi ulaşımını da sağlamaktadır. Başarılı olabilmek için entegre pazarlama anlayışını benimsemek gerekiyor. Her kanalda yapılacak faaliyetler kısa sürede hedefe ulaşmaya yardımcı oluyor. Dijital pazarlama bölümleri aşağıdaki gibidir.

Sosyal Medya Yönetimi
Günümüz teknolojisinde sosyalleşmek hem markalar hem insanlar için olmazsa olmaz hale gelmiştir. Ulaşmayı hayal bile edemediğiniz kişilere ulaşmak, sosyal medya yönetimi sayesinde kolaylaşmaktadır.

Sosyal Medya Pazarlaması
Sosyal medyanın gelişmesi, reklam mecrası haline gelmesini sağlamıştır. Sosyal medya da sesini daha hızlı ve etkili duyurmak isteyen markalar, sosyal medya pazarlamasını kullanarak amaçlarına ulaşmaktadır.Arama Motoru Optimizasyonu
Website ziyaretlerinin önemli bir kısmı arama motorları tarafından sağlanmaktadır. Arama sonuçlarında, organik olarak üst sıralarda yer almanın çözümü arama motoru optimizasyonu sayesinde gerçekleşmektedir.

Arama Motoru Pazarlaması
Arama motoru pazarlamasının amacı organik sonuçların üstünde yer alarak, websitesine ziyaretçi sağlamaktır. Ziyaretçilerin büyük bir kısmı bu yöntemle sağlanmaktadır. Websitenin kalitesi maliyetlerin belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır.

Gelir Ortaklığı (Affiliate)
Gelir sağlamak amacıyla yapılan affiliate marketing, ister banner üzerinden ister XML servis alınarak yapılabilir. Genel olarak aksiyon başına (üyelik başına vb.) ya da satış başına komisyon verilmektedir. Gelir ortaklığı en eski gelir modellerindendir.

Email Pazarlaması (Mailing)
Email datalarının iyi analiz edilip, verimli bir şekilde kullanıldığında, websitenin verimliliğini çok daha arttıracak işlemlerden biri de email pazarlamasıdır. Türkiye’de çok üzerine düşülmese de doğru kullanıldığı zaman hem kazanç hem de ziyaretçi sayılarını üst sıralara taşıyabilecek pazarlama çeşitlerindendir.İçerik Pazarlaması
En etkili pazarlama çeşitlerinden biri olan içerik pazarlaması, bir ürün hakkında araştırma yapan kişileri pazarlamasını yaptığı ürüne yönlendirmekte kullanılmaktadır. Bir konu hakkında detaylı bilgi verdikten sonra, ihtiyaç olunduğunda herhangi bir ürün ya da hizmetin tanıtımı yapılmaktadır

Medya Planlama
Medya Planlama, reklamverenin ulaşmak istediği kitle ve vermek istediği mesaja göre bütçenin, dijital ortamda bulunan mecralar (arama motoru,sosyal medya,haber siteleri dahil) göz önünde bulundurularak, oluşturulan plandır.

Mobil Pazarlama
Mobil websiteleri, mobil uygulamaların kullanımını ve indirilme sayılarını arttırmak yapılan reklamlara mobil reklamlar olarak adlandırılmaktadır. Gün geçtikçe mobil artmakta ve mobil reklamları da popülerliğini arttırmaktadır.

Kullanıcı Deneyimi (UX)
Kullanıcıların, sistemi kolay bir şekilde kullanmasını ve verimliliği üst düzeye çıkarmak amacıyla yapılan işlemdir. Kullanıcı deneyimi odaklı tasarımlarda dönüşüm oranı daha yüksektir.

Sevgili Yılmaz Mercan‘ın bu etkili yazısını kendisinin de iznini alarak yayınlamak istedik. İçeriğin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Yorumlar (0) Yorum Yap

/