Milyar Dolarlık Deha ”Osman Kibar” 

Mehmet  Karaca

Mehmet Karaca

Yıldız Technical University Industrial Engineer

Amerikan ekonomi dergisi Forbes 2016 yılında, İzmir doğumlu, Robert Koleji mezunu ve San Diego merkezli 12 milyar dolar değerindeki biyoteknoloji şirketi Samumed’in kurucusu ve CEO’su iş adamı Osman Kibar’ı, dünyayı değiştirebilecek 30 isim arasına alıp kapağına taşıdı.
 Türk asıllı iş adamı Osman Kibar’ı Forbes’in 10 Mayıs 2016 sayısının kapağında tanımıştık.

Dergide, San Diego merkezli ve 12 milyar dolar değerindeki biyoteknoloji şirketi Samumed’in kurucusu ve CEO’su Osman Kibar’ın, amacının yaşlanmayı tersine çevirmek olduğu belirtildi. Yaşlanmayı tersine çeviren (Anti aging) ilacı önümüzdeki yıllarda çokça konuşulacak.

Kibar’ın; mezun olduğu okuldan da arkadaşlarının bulunduğu 120 kişiyi istihdam eden şirketin üzerinde çalıştığı ilaçlardan biri de, kel erkeklerde tekrar saç çıkması ve beyaz saçların orjinal rengine dönmesini hedefliyor.
Osman KİBAR Kimdir?
İzmir doğumlu ve 45 yaşındaki Osman Kibar, Robert Koleji mezunudur. Daha sonra ABD, Kaliforniya’ya giden ve eğitim hayatına Pomona Koleji’nde devam eden Kibar, burada matematik Caltech’te mühendislik ve UC San Diego’da biofotonik eğitimi aldı, lisans üstü eğitimi sırasında da bio-teknoloji firması Gennoptix’i kurdu. Novartis, bu firmayı 2011′de 470 milyon dolara satın aldı. Ayrıca Kibar, kurduğu bir başka elektronik şirketini de Intel’e sattı.

Çok bürokratik olduğunu düşündüğü için okuldan ayrılan Osman Kibar, New York’a taşındı ve burada yeni teknoloji girişimlerini takip eden Pequot Capital firmasında çalışmaya başladı. San Diego’ya geri dönmeye karar veren Kibar, hava alanında karşılaştığı eski dostu Cevdet Samikoğlu’na dünyayı değiştirecek teknolojilere odaklanacak iş planını anlattı.

Samikoğlu şirketi kurabilmesi için ona 3.5 milyon dolarlık yatırım sağladı. Şirkete İntherix adını veren Kibar, Pfizer ile girdiği hukuk mücadelesini kazandıktan sonra firmanın adını Samumed olarak değiştirdi.

Samumed’in ilaçlarının başarılı olması halinde 12 milyar dolar değerinin çok daha yükseleceği tahmin edilirken, şirketin üçte birine sahip olan Osman Kibar’ın şu an teorik olarak 4 milyar dolarlık biri olduğunu söyleyebiliriz.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/