Başarıya Ulaşmanızı Engelleyen 7 Zihinsel Engel

Berk Tezkoşar

Berk Tezkoşar

Calibration Engineer, Tech Editor, DJ

İki nokta arasındaki en kısa mesafe düz bir çizgidir, eğer beyniniz karıştırılmadıysa. O andan itibaren daha karmaşık yolları aramaya başlarız.

Zihnimiz bizi olmak istediğimiz yerlerde olmamızı ve hayallerimizi gerçekleştirebilmemizi sağlayabilirken, kafamızı karıştırıp hayal kırıklığıyla pes edene kadar eziyet de edebilir.

Aşağıda 7 maddede girişimcilerin sık sık karşılaştığı zihinsel engeller ve hepsinin kısa kısa reçeteleri;


1) Küçük Düşünmek

“Yeterince büyük düşünmüyorsun.  Onlarca kitap yazmayı ve yazacağım tüm eserleri düşünüyorum, sen ise blog yazını yazmamak için oyalanıyorsun.”

–Alan Weiss

Attığımız her adımın bizi durdurmasına izin verirsek hiçbir zaman hayatımızdaki en önemli noktaya ulaşamayız. Küçük şeyler üzerinde fazla düşünmek büyük şeyler başarmamızı engeller.

Oyalanmanın düşmanı şuan. Çabuk ama sağlam bir karar ver ve ileriye zıpla.


2) Şüphelenmek

“Düşünmek korkuyu yenmez, eyleminiz yener.”

–W. Clement Stone

Zihninizde şüpheler dolmaya başladığında korku tüm zihninize hükmeder. Harekete geçin ve korkularınızın çoğunun hayali olduğunu fark edin.

Elbette cesaret isteyen kararları çok sık alamazsınız. Ama adım adım bunu gerçekleştirerek hedefinize doğru hareket edebilirsiniz.


3) Gelecekteki Başarısızlıklar

“Herhangi bir şeyde başarısız olmadan yaşamak hayatınız boyunca çok dikkatli yaşamadığınız sürece imkansızdır, ki buna yaşamak denirse. Bu da zaten başından beri başarısızsınız demektir.”

–J.K. Rowling

Gelişim, başarısızlıklarımızı fayda olarak görmekle başlar. İleride bir başarısızlıkla karşılaşırsanız geçmişteki başarılarınızı hatırlayın. Geçmiş kanıtları kullanarak geleceği tahmin edin.


 4) Bilgisiz Karar Vermek

Ekonomi hayatımızın her yerinde ve ekonomiyi anlamak daha iyi kararlar almamıza ve daha mutlu bir hayata öncülük edebilir.”

–Tyler Cowen

Duygusal alınan kararlar tehlikeli olabilir fakat bilgisiz verilen karar ölümcül olabilir. Çoğu girişimci doğası gereği risk alan kişilerdir. Hepimizin içinde bir kumarbaz var, tuhaf durumlar karşısında zor kararlar almamızı da kolaylaştıran budur.

Unutmayın, anın coşkusuna kapılarak değil mutlak doğrulara bakarak karar alın.


 

5) Odaklanamama

 “Hayal gücünüz odaklanamamışsa gözlerinize güvenemezsiniz.”

–Mark Twain

İstediğiniz yere gidebilme becerisi zihinde anlaşılır bir şekilde canlandırabilme ile başlar.

Düşüncelerinizi gruplara ayırarak daha anlaşılabilir bir hale getirebilirsiniz.  İşinizin bir çok özelliğini sıralayarak zihninizde bir buket yaratın. Satış, pazarlama, gelir ve giderler gibi konuları ayrı ayrı düşünmek, işin içinden çıkılamayacak durumlar doğurabilir.


6) Karmaşık Hesaplamalar

 “Duruluk, basitlikle birlikte gelir.”

–Brendon Burchard

Bu engel listenin hemen sonuna düşüyor. Hızlı küçük kararlar almaktansa, yavaş ama büyük karar alma eğilimde olmalıyız. En basit şekilde bir arkadaşınızdan destek almak için soru sorduğunuz zamanlar olabilir, fakat biz konunun bir kurulda konuşulmasına izin veriyoruz. Çok fazla hesaplama yapmak sadece işlemi karıştırır.

Kendinize şunu sorun, “X sonucuna ulaşmak için en hızlı ve en güvenilir yol nedir?” 


7) Motivasyonu Kötüye Kullanma

 “İnsan, kafasında tasarladığı ve inandığı her şeyi başarabilir.”

-Napoleon Hill

Engel gördüğümüz bazı şeyler negatif değil pozitif olabilir mi? Belki. Hedefimize ulaşacağımıza o kadar inanmışızdır ki tüm ekibin bizim düşüncemizi benimseyeceğini umarız. Bu iç güdüsel manipülasyon kısa zamanda yardımcı olabilir. Meydana geldikçe ortaya çıkan kanıtlar, hayal kırıklığına doğru sürüklendiğimiz gerçeğini bizlere hatırlatacaktır.

Etkilemeden motive edin. Sonucu ne olursa olsun uyguladığınız stratejiler hakkında dürüst olun. Gerçeklik, lanetli bir kelime değil. Aksine dünyamızı şekillendiren bir kelime.

Kaynak.

Facebook'ta Paylaşnew-twitter-paylas

Kategoriler: Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/