Editör @ceotudent
9 Ekim 2017
Elon Musk’ın Simülasyon Evreni Teorisine Fizikçilerden Yanıt Geldi
Evrenin bir simülasyondan ibaret olduğu fikri ilk kez 90’lı yıllarda ortaya atıldı. Şimdilerde ise Elon Musk bu fikrin güçlü bir savunucusu!
Elon Musk, “acaba dev bir bilgisayar evreninde mi yaşıyoruz?” sorusuyla hepimizin kafasını karıştırmıştı. Öyle ki, bilim dünyası da bu soruyu es geçmemiş ve kafa karışıklıklarını gidermek için bu konu hakkında çalışmalara başlamış.
...
Oxford Üniversitesi’ndeki fizikçilere göre, bir bilgisayar evreninde yaşıyor olmamız imkansız!
Teorik fizikçiler Zohar Ringel, Dmitry Kovrizhi ve ekibi bu teoriyi boşa çıkaracak bulgular elde ettiler. Onlara göre böyle büyük bir evreni oluşturmak çok güç çünkü evrende bu simülasyon evrenini yaratacak ve sürdürecek kadar parçacığa sahip değiliz.
Araştırmacılar şu an düşünülen simülasyon evreninden çok daha küçük bir evreni tasarlamaya çalıştılar. Fakat onun için bile kullanabilecekleri parçacıklar yetersiz kaldı. Bu da onlar için var olan bu “simülasyon evreninde yaşıyoruz” teorisini çürütmeye yetti.
Fizikçilere göre, bu yaşadığımız evrenin simülasyon olması için daha üst düzey bir belleğin var olması gerekiyor. Böyle bir şeyin var olması için de bu simülasyonun asıl beyninin çok daha fazla atom parçacığına sahip olması gerekiyor. Bu noktada da bir orantısızlık söz konusu oluyor. Bilim insanları da bu orantısızlığı, simülasyon evreni teorisinin imkansız olmasıyla çözümlüyor.
10
Bizi Facebook'tan takip edin.

Yorumlar (1)

  • Anonim

    Elon Musk, yerleşik düzene karşı alternatif teknolojik bir başlangıcın yeni öncülerinden. Tüm bildiğimiz doğruları! resetleyip, yeni bir çağ başlatacaklar. īngiliz fizikcilerde karşı argüman geliştirerek, eski dünya düzen sahiplerinin güçlerini korumasına hizmet etmek zorundalar. Ayrıca, bizimki gibi simülasyon evren yaratan daha gelişmiş zeki bir evreni, içinde yaşadığımız evrenin fizik ve matematik kurallarıyla sınırlandırmak inandırıcı değil.

    02:09 replyYanıtla

arrow_upward