Gerçek Bir Marvel Kahramanı: Örümcek Adam’ın Yaratıcısı Steve Ditko

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

Örümcek ağlarını ve Kırmızı-mavi desenleriyle Örümcek Adam’ı bizlere kazandıran Marvel çizgi roman sanatçısı Steve Ditko, 90 yaşında hayata veda etti. 7’den 70’e herkesin hayranı olduğu çizimlerin sahibini ve çizim hayatını biraz daha yakından tanıyalım istedim.

1927 yılında Pensilvanya’da çelik fabrikasında işçilik yapan bir babanın oğlu olarak dünyaya geldi.

2. Dünya Savaşı’ndan sonra orduda görev yapan Ditko, çizgi roman işine 1950’lerde başladı.

 Spider-Man, Hulk, Doktor Strange gibi dünyaca sevilen birçok karakter Ditko’nun eseriydi.

1961 yılında birlikte çalıştığı Stan Lee, Jack Kirby’nin örümcek güçleri olan bir genç fikrinden çok tatmin olmayarak görevi Ditko’ya verdi.

Kostümü, ağ fırlatıcıları ve kırmızı-mavi deseniyle yeniden çizilen Spider-Man ilk olarak Amazing Fantasy’nin 15. sayısında yayınlandı.

Spider-Man beklenmedik bir şekilde tuttu ve “İnanılmaz Örümcek Adam”a dönüştürüldü. Ditko, Doktor Octopus, Sandman, Green Goblin gibi klasik Örümcek Adam karakterlerinin yaratılmasına da yardımcı oldu.

1963 yılına geldiğimizde ise sürreal bir kahraman olan Doktor Strange’i yarattı.

Karakter 36 sayı boyunca maceralar yaşamaya devam etti ve 1966 yılında hikaye sonlandı.

Daha sonra Stan Lee ile nedeni hala bilinmeyen bir kavga ettiler ve Steve Ditko Marvel’dan ayrıldı.

13 yıl süren ayrılığın ardından, 1979 yılında, Ditko Marvel’a geri döndü. 1992 yılında çizgi roman hayranlarınca bir külte dönüşen Squirrel Girl karakterini yarattı.

Hayatını Manhattan’da bir çizim stüdyosunda geçirdi. Ancak hayatta kalan hiçbir aile üyesi yoktu ve röportaj, film prömiyerleri ve hayran buluşmaları için gelen tekliflerin neredeyse hepsini geri çevirdi.

1960’lardan sonra fotoğrafı dahi bulunmuyor Ditko’nun. 2016’da yayınlanan Doktor Strange filminin yönetmeni kendisine bir türlü ulaşamadıklarını söylüyor.

“Çizgi roman dünyasının JD Salinger’i gibi oldu. Spot ışıklarından bilinçli olarak uzak kalıyor. Umarım her neredeyse filmi izlemeye gider çünkü işine saygı gösterdiğimizi düşünüyorum.”


Ditko, geçtiğimiz Haziran ayında evinde ölü bulundu. 90 yaşındaki sanatçı ölümüyle herkesi üzdü.

Hoşçakal Steve Ditko. Çizimlerinle hayatımda böylesine bir iz bıraktığın için teşekkürler. Huzur içinde yat.

Teşekkürler Steve Ditko. Hayalgücünüz ve yüreğinizle favori çizgi roman karakterimi yarattınız ve dünyanın her yerinden çocuklara ilham verdiniz. Hoşçakalın efendim.

This post is also available in: English

Kategoriler: Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/