Queen: Bir Efsane Hakkında Bilmeniz Gereken 22 Gerçek

Ezgi Diliçıkık

Ezgi Diliçıkık

Environmentalist, Digital Addict

Dünya üzerindeki hemen hemen her insan Queen grubunun adını ve en az bir şarkısını duymuştur. Queen, hayran kitlesini büyük oranda 1970’li yıllarda kazansa da, zamana meydan okuyan bir grup olarak günümüzde de önemini korumakta, şarkıları ve hikayeleri nesilden nesile aktarılmaktadır. Grubun yaptığı çalışmalar özellikle hard rock, heavy metal ve opera rock gibi müzik türlerine önemli katkılarda bulunmuştur. En efsanevi gruplardan biri olan Queen hakkında bilmeniz gereken X şeyi sıraladık.


Queen’in Kısa Tarihi

Freddie Mercury ve John Deacon gruba dahil oluyor.

queen

Hikaye, Freddie Mercury’nin Ealing Sanat Kolejinde okuduğu yıllarda Wreckage adlı bir grup için vokallik yaparken bir ortak arkadaşları aracılığıyla Brian May ve Roger Taylor ile tanıştırmasıyla başlıyor. Adı Smile olan gruba dahil olan Freddie Mercury’nin önerisiyle grup Queen adıyla devam etmeye karar verdi.

Tarihler 1971’i gösterirken grubun gelecekteki basçısı John Deacon bu efsanevi üçlüye dahil olarak yapbozun son parçasını tamamladı.


İmzalar atılıyor, albüm çalışmaları ve turlar başlıyor.

Grup, 1973 yılında EMI ile ilk albüm anlaşmasını imzalıyor. Albüm çalışmalarına başlayan grup, aynı yılın ilerleyen aylarında Keep Yourself Alive single’ını içeren kendi adlarını taşıyan ilk albümleri Queen’i piyasaya sürüyorlar.

Albümdeki Keep Yourself Alive, Liar ve Seven Seas of Ryhe parçalarıyla birlikte ilk albümleriyle birlikte başarıyı hızlıca sırtlayan grup, maalesef ilki kadar başarılı olamayan ikinci albümlerini Queen II olarak adlandırmışlardır. Queen II ile birlikte aynı yıl içerisinde yayınladıkları Sheer Heart Attack albümlerindeki Killer Queen, Brighton Rock ve She Makes Me (Stormtrooper in Stilettos) ile yeniden başarıyı yakalayan Queen, Amerika ve Avrupa turnelerine başlarlar.


Queen’in yıldızı tüm dünyada parlıyor.

Yıllar 1975’i gösterdiğinde Queen’in dünya sahnesindeki yerini almasının zamanı gelmişti. Grup o dönemin yapımı en pahalı olan A Night at the Opera albümlerini yayınladı. Albümün yıldızı ve grubun en önemli eseri olan Bohemian Rhapsody, birçok eleştirinin hedefi olsa da 9 hafta boyunca listelerde 1 numaraya yerleşmiştir. Bu başarı, grubun o dönemdeki en önemli başarısı olmuştur. A Night at the Opera albümü, aynı zamanda Love of My Life ve I’m in Love with My Car gibi ikonik şarkıları da bünyesinde bulundurmaktadır.

1976 yılındaki A Day at the Races, 1977 yılındaki News of the World, 1978 yılındaki Jazz albümleriyle başarılarına başarı ekleyen Queen grubu, bu albümlerindeki We Will Rock You, We Are the Champions, Somebody to Love, Don’t Stop Me Now gibi şarkılarıyla da popüleritelerini artırmış ve müzik endüstrisinde kalıcı izlerini bırakmışlardır.

Grubun üyelerinden Freddie Mercury ve Brian May solo projeler üretmeye devam ederlerken grup 1982 yılında iki albüm daha piyasaya sürerler. Bu dönemde Another One Bites the Dust, Radio Ga Ga, I Want to Break Free, Crazy Little Thing Called Love ve Under Pressure şarkıları grubun başarılarına başarı eklemeye devam etti.


Unutulmaz Live Aid Konseri

Bağış toplayarak Afrika’da yaşanan açlığın önüne geçmek amacıyla düzenlenen ve dönemin pek çok efsanevi isminin dahil olduğu Live Aid, 1985 yılında düzenlendiğinde Queen’in Live Aid sırasında sergiledikleri performanslarının en unutulmaz performansları olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Queen’in burada ekranlarda olduğu an, en çok bağışın toplandığı anlar olmuştur.


Freddie Mercury AIDS’e yakalanıyor.

1986 yayınladıkları albümlerinin ardından turneye çıkan grup, bu turne sırasında Freddie Mercury’nin performansındaki düşüş nedeniyle eleştirilere hedef olmuştur. Birçok medya kuruluşu Mercury’nin AIDS’e yakalandığını ortaya atsa da ne gruptan ne de Freddie Mercury’den bu konuda bir açıklama yapmamıştır.

Tarihler 1991’i gösterdiğinde Freddie Mercury, AIDS’e yakalandığı açıklamasından 24 saat sonra hayata gözlerini yummuştur.


Freddie Mercury’e Veda

Freddie Mercury’nin ölümünün ardından 1992 yılında The Freddie Mercury Tribute Concert adı altında birçok efsanevi sanatçının katılımıyla bir anma töreni düzenlenir. Guns N’ Roses, David Bowie, Metallica, Elton John gibi ikonik isimlerin performanslarıyla 20.000.000 Paund toplanmış ve AIDS tedavisinin araştırmalarında kullanılması üzere bağışlanmıştır. Bu bağış miktarı rekor bir bağış olarak nitelendirilmiştir.


Queen’in Son Albümü ve Grubun Geleceği

1995 yılında Queen, Freddie Mercury’nin ölümünden sonra ilk defa bir albüm yayınladı. Bu albüm, Freddie Mercury’nin ölümünden önce kaydettiği vokaller ve piyano kayıtlarıyla birlikte şekillendi. Albümün adı ise Made in Heaven idi… Albüm hem Avrupa’da hem da Amerika’da büyük başarı yakaladı.

Freddie Mercury’nin ölümünün ardından müziği bırakan bas gitarist John Deacon son albümün ardından hiçbir Queen etkinliğine katılmamıştır. Artık yalnızca Brian May ve Roger Taylor’dan oluşan Queen grubu 2004’ten 2009’a kadar Paul Rodgers’ın vokalliğini yaptığı konserlerini vermiş, 2008 yılında ise Cosmos Rocks adında bir stüdyo albümü çıkarmıştır. 2011 yılından bu yana ise Queen, Adam Lambert ile konser vermeye devam etmektedir. Queen, gelmiş geçmiş en iyi gruplardan biri olarak anılmaktadır.


Bohemian Rhapsody (2018) | IMDb: 7.9

Bohemian Rhapsody filmi, efsanevi grup Queen’in müzikleri ve unutulmaz vokalisti Freddie Mercury’nin hayatını kutlamak için hazırlanan 2018 yapımı bir biyografi filmidir. IMDb puanı 7,9 olan film çoğunlukla Dünyanın en sevilen sanatçılarından biri olarak her türlü stereotipe ve geleneğe meydan okuyan Freddie Mercury’nin hayatı üzerinden ilerlemekte. İkonik şarkıların yaratılmasına tanık olduğumuz, Freddie’nin iç dünyasına yapılan bir yolculuğu deneyimlediğimiz film, Live Aid performansının da oldukça başarılı bir tekrarını bizlere yaşatıyor. Yönetmen koltuğunda X-Men ve Olağan Şüpheliler gibi yapımlardan tanıdığımız Bryan Singer oturuyor. Aynı zamanda yıldızı son zamanlarda parlayan ve Bohemian Rhapsody filmindeki Freddie Mercury rolüyle birlikte 2019 yılında En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını alan Rami Malek göz dolduran bir performans sergiliyor.


Queen Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 22 Gerçek

Under Pressure şarkısındaki David Bowie ve Queen işbirliği tesadüfen gerçekleşti.

Under Pressure şarkısı bildiğiniz gibi efsanevi başka bir isim olan David Bowie ile birlikte kaydedildi. Ancak bu kaydın hikayesi planmış bir anlaşma olmaktan çok uzaktı. Under Pressure’ın hikayesi karlı İsviçre dağlarında başlıyor. Queen’in onuncu stüdyo albümü olan Hot Space at Montreux’un kayıtları İsviçre’deki Mountain Studios’ta kayıt aşamasındaydı. Tam da grup albüm üzerinde çalışırken Bowie de aynı stüdyoda yaklaşmakta olan Cat People filminin tema müziği üzerindeki çalışmalarını sürdürüyordu. David Bowie, aynı anda Queen grubuyla aynı stüdyoda olduğunu öğrenince bu fırsatı kaçırmak istemedi ve gruba bir sürpriz ziyarette bulundu.

Bir araya geldiklerinde oldukça yaratıcı bir atmosfer yakalayan efsanevi sanatçıların ilk fikri Bowie’nin Cool Cat şarkısındaki back vokallere katkıda bulunması oldu. Ancak işler bundan çok daha farklı şekilde ilerledi. John Deacon’ın hazırladığı bas altyapısı üzerine çalışmaya başlayan sanatçılar, kendilerini Under Pressure’ı yaratırken buldular. Daha sonra bir dergiye verdiği röportajda Brain May o anlarla ilgili şu cümleleri kuruyor: “David, hepimizin aklımızdaki tüm fikirleri bir kenara bırakarak, nota olmadan, aklımıza gelen ilk şeyi söylememizi istedi. Öyle de yaptık. Ortaya çıkan her şeyi derledik ve ortaya Under Pressure çıktı. Yani Under Pressure, hepimizin bir araya getirilmiş rastgele düşüncelerinden oluşuyor.”


Banyoda piyanoyla birlikte yazılan şarkı: Crazy Little Thing Called Love

Freddie Mercury’nin piyano yetenekleri konusunda pek de özgüvenliği olduğu söylenemezdi. Bu nedenle sahnede canlı bir şekilde piyano çalmak konusunda kendine güvenmiyor ve çoğunlukla bundan kaçınıyordu. Ancak Freddie Mercury’nin piyanoyla oldukça yakın bir ilişkisi vardı. Öyle ki efsanevi sanatçının yatak başlığı bir piyanoydu. İlham geldiğinde hemen yataktan kalmaya ihtiyaç duymadan ilhamına piyanosuyla hayat vermek istiyordu. Crazy Little Thing Called Love şarkısını da bir otel odasında banyo yaptığı sırada aklına gelen bir melodi sonrasında banyoya bir piyano isteyerek bu ikonik şarkıyı banyoda bir piyanoda bestelediği bir hikaye bulunuyor. Bu olay Freddie’den bizzat dinlenmemiş ancak Freddie’yi yakından tanıyan insanlar için bu hikayenin gerçek olduğuna inanmak hiç zor olmamış.


Queen 37 yıl sonra başka bir plak şirketiyle anlaştı.

Queen ilk defa 1973 yılında EMI ile anlaşarak dünya çapında büyük başarı yakalamış, tarihin en büyük grupları arasındaki yerini almıştı. Ancak tarihler 2010’u gösterdiğinde Queen EMI ile olan sözleşmelerini yenilemedi ve yoluna Universal Music ile devam etme kararı aldı. Bu kararın ardından Queen 2011 yılında Remastered albümlerini yayınladı.
EMI’ın bir özel şirket olan Terra Firma tarafından 2007 yılında satın alınmasıyla birlikte Rolling Stones, Radiohead gibi büyük sanatçıları kaybettiği biliniyordu. Bu nedenle Queen’in yaptığı bu değişiklik çok şaşkınlık yaratmadı.

Queen’den Brain May yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bunca zaman sonra, yeni bir plak şirketiyle, yeni fikirlerle ve yeni hayallerle kariyerimizin yeni bir aşamasına başlayacağımız için çok heyecanlıyız.”


Grubun gitaristi Brian May Astrofizik doktorası olan bir bilim insanıydı.

brian may

Tarihin en iyi gitaristlerinden biri olarak gösterilen Brian May, astrofizik dalında doktora yapmış bir bilim insanı. Queen grubu 1971 yılında bir araya gelmeden önce May astrofizik eğitimine devam ediyordu. May, Times’a verdiği bir röportajda şunları söylüyor:

“Queen’in endüstriye atıldığı sırada tezimi bitirmek üzereydim. Bir seçim yapmam yapmam gerekiyordu. Bu seçimi fizikte çok iyi olmadığım, ancak müzikte biraz iyi olduğum varsayımıyla yaptım.”

May’in tezi Güneş Sisteminde biriken “zodyak tozu” üzerineydi. Yıllar sonra bu konu bilim camiasında yeniden ilgi görmeye başlayınca May üzerinde çalıştığı her şeyi bir yıl boyunca askıya aldı ve 30 yıllık aranın ardından 2007 yılında Londra’daki Imperial College’dan astrofizik doktorasını aldı.

2019 yılında ise May bestecisi olduğu “New Horizons” şarkısını, New Horizons sondasının 12 yıllık yolculuğunu kutlamak için yayınladı. New Horizons sondası, tarihte en uzağa giden uzay aracı oldu. Ayrıca May bu şarkıyla birlikte NASA’ya da kişisel bir övgüde bulunuyor.

Brian May – New Horizons


Queen’in logosunu Mercury tasarladı.

Queen’in ikonik logosunun tasarımcısı, grubun vokalisti, tarihin en başarılı sanatçılarından biri olan Freddie Mercury’den başkası değil. Queen’in logosu rock müzik tarihindeki en ikonik ve bilinen logolardan biri olmayı başardı. Freddie Mercury’nin sanat koleji öğrencisi olması da logoda etkisinin olmasında bir etken olarak görülebilir. Logonun üzerinde grubun adıyla bir harmoni yaratacak şekilde İngiliz monarşisi ve krallık hissiyatı vermesi için özellikle çalışıldı. Yaratılan logonun İngiliz armasıyla benzerlik taşıması elbette ki tesadüf değil.

Özgünlük, vatanseverlik ve zarafetin mükemmel bir örneği olan bu logoda grubun her üyesinin burçlarını simgeleyen hayvanlar, Q harfi etrafında görülebiliyor. Bunlar iki aslan (Deacon ve Taylor), Yengeç (May) ve Başak (Mercury) olarak sıralanıyor. Logonun üzerinde kanatları sonuna kadar açılmış bir anka kuşu bulunurken Q harfinin içerisindeki tacı da görebilirsiniz.


Roger Taylor’ın Ünlü Arka Bahçesi

Grubun bateristi Roger Taylor’ın arka bahçesinin grubun iki şarkısının müzik videosuna ev sahipliği yaptığını biliyor muydunuz? Grubun 1977 yılında çıkardıkları News of the World albümlerinden We Will Rock You ve yine aynı albüme ait olan Spread Your Wings şarkılarının klipleri Roger’ın arka bahçesinde çekildi.

Queen – Spread Your Wings


İkonik müzik videosu: Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody ilk defa 1975’te yayınlandığında, tanıtım amaçlı olarak dolaşıma sürülen ilk müzik videosu olarak kabul edildi. Queen’in bu hamlesinin ardından bu hamle bir endüstri standardı haline geldi. Bohemian Rhapsody’nin tüm sözleri grubun vokalisti Freddie Mercury tarafından yazıldı. Müzik videosu ise The Bruce Gowers’ın yönetmenliğinde yalnızca 3 saatte çekildi ve 5,600$ gibi komik bir rakama mal oldu.

Bohemian Rhapsody, 2019 yılında 1990’lı yıllar öncesinden bir video olarak YouTube’ta bir milyar dinlenmeyi geçen ilk video oldu. Müzik videosunun 2019 yılındaki bu yükselişini Bohemian Rhapsody filmiyle de bağlantılı görmek mümkündür.


Altı metrelik Mercury heykeli Taylor’ın bahçesinde

queen

We Will Rock You müzikalinin tanıtımı için kullanılan altı metrelik Freddie Mercury heykelinin, 12 yıl boyunca Londra’daki Dominion Tiyatrosunun dışında sergilenmesinin ardından 2014’te prodüksiyonun sona ermesinin ardından bir depoya kaldırılması planlanmıştı. Ancak müzikalin son gösterisi için Brian May ile birlikte sahne alan Roger Taylor, heykelin evine gönderilmesini rica etti.

Freddie Mercury’nin ikonik pozunun sahnelendiği altı metre uzunluğundaki heykel şimdi müzisyenin Surrey’deki lüks evinin bahçesinde bulunuyor. Roger Taylor, bu konuyla ilgili verdiği bir röportajda şunları söylüyor:

“Bahçemde Freddie’nin çok sevdiğim bir heykeli var. Harika bir şey ve oldukça büyük. Burada bir heykelinin olmasının çok eğlenceli olacağını düşündüm ve bence Freddie görse o da bunun gerçekten çok komik olduğunu düşünürdü.”


Brian May, gitarını babasıyla birlikte yaptı.

queen

Queen’in gitaristi Brian May, elektronik gitarı olan The Red Special’ı babası Harold ile birlikte gençlik yıllarında tasarladı. May’in gitarı The Red Special dışında başka isimlerle de biliniyor. Bu isimler Fireplaca ve The Old Lady by May olarak geçebiliyor. The Red Special adı gitarın kızılımsı ve kahverengimsi etkileyici renginden geliyor. Gitarın adlarından biri olan Fireplace ise Brian May ve babasının bu gitarı yapmak için kullandıkları ahşabın bir şömine rafından alınmış olması gerçeğinden esinlenilmiştir.

May, The Red Special’ı babasıyla birlikte tasarlarken yaşayan, kendisiyle ve çevresindeki havayla etkileşime giren bir enstrüman yaratmak istiyordu. Grubun 1970’lerde bir araya gelmesinden sonra Brian May, The Red Special dışında neredeyse hiçbir farklı gitar kullanmadı. Albümler ve canlı performansların neredeyse tamamında tınısı olan The Red Special’ın ellinci yılını kutlamak için Brian May, Yazar Simon Bradley ile birlikte Brian May’s Red Special: The Story of the Home-Made Guitar that Rocked Queen and the World adında bir kitap yayınladı.


Brian May’e Hepatit Teşhisi

Queen’in gitaristi ve tüm zamanların en başarılı gitaristlerinden biri olan Brian May’e 1974 yılında hepatit teşhisi konuldu. May’in aynı yıl sterilize edilmemiş bir iğne nedeniyle hepatite yakalandığı, neredeyse kolunun ampute edilmesi gerektiği açıklanmıştı. Neyse ki May sağlığına kavuştu ve hemen albüm çalışmalarına geri döndü.


Roger Taylor’ın grup için yazdığı sadece dört şarkı bulunuyor.

Queen’in bateristi Roger Taylor’ın grubun 18 albüm ve 18 teklisinin içerisinde yalnızca dört şarkısı bulunuyor. Bunlar unutulmaz Radio Ga Ga, A Kind of Magic, The Invisible Man ve These are the Days of Lives şarkıları.


Ivor Novello Ödüllü iki şarkı

Cardiff doğumlu şarkıcı, besteci ve oyuncu Ivor Novello adına verilen beste ödülleri olan Ivor Novello Ödülleri ilk defa 1955 yılında verilmeye başlandı. Ödüller her yıl Londra’da, Britanya Besteci ve Şarkı Yazarları Akademisi tarafından sanatçılara verilmektedir. Queen de Killer Queen ve Bohemian Rhapsody şarkılarıyla iki Ivor Novello ödülü almıştır.


Birleşik Krallık’ta tüm zamanların en sevilen parçası

2002’de Guinness Dünya Rekorları tarafından gerçekleştirilen bir anket sonucunda Queen’in Bohemian Rhapsody’si Birleşik Krallık’ta tüm zamanların en sevilen parçası olarak seçildi.


Queen Greatest Hits

Queen’in çıkardığı Queen Greatest Hits albümü 2006 yılına gelindiğinde Official UK Charts Company’nin yaptığı araştırmada Birleşik Krallık’ta tüm zamanların en çok satan albümü unvanını kazandı.


Thank God It’s Christmas albüme dahil değildi.

Queen’in 1984’te piyasaya sürdüğü Thank God It’s Christmas şarkısı, hiçbir zaman hiçbir Queen albümünün bir parçası olmadı.


Listelerde 26 yıl

Queen, Birleşik Krallıktaki listelerde tamı tamına 26 yıl geçirdi.


Queen, film müziği de yaptı.

Efsanevi Queen grubunun, 1980 yılında vizyona giren Flash Gordon filminin müziğinde imzası bulunuyor.


Freddie Mercury’nin ailesi Zanzibar’dan kaçmak zorunda kaldı.

Asıl adı Farrokh Bulsara olan Freddie Mercury’nin ailesi Zanzibar’dan güvenlikleri tehdit altında olduğu gerekçesiyle 1964 yılında Birleşik Krallık’a taşındı.


Queen, 2001 yılında Rock and Roll Hall of Fame’e alındı.

Biraz geç olmuş gibi görünüyor.


2002 yılında Hollywood Bulvarına Queen grubu için bir yıldız daha eklendi.

queen

Yine sanki biraz geç olmuş gibi.


Uluslararası Queen Fan Kulübü

Queen’in 1973’te kurulan Uluslararası Fan Kulübü, tarihin en uzun süredir devam eden Rock grubu hayran topluluğu olarak bu konudaki Guinness Dünya Rekorunun da sahibidir.


Freddie Mercury ve Kedileri

freddie mercury ve kedileri

Freddie Mercury kedilerine çok düşkündü. Öyle ki Queen’in albümlerinde kedilerine adadığı şarkılar bulunmaktaydı. Turneler sırasında ise telefonla onları arar ve sohbet ederdi.

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: Kültür, Sanat

Yorumlar (0) Yorum Yap

/