Araştırmacı Yönünüzü Tetikleyecek: Kesinlikle İzlenmesi Gereken 10 Gazetecilik Filmi

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

Çoğu zaman okuduğum haberlerin nasıl yapıldığını merak etmişimdir. Okuduğum bilgiye nasıl ulaştıklarını, bu kişileri nasıl bulduklarını ve onları nasıl konuşmaya ikna ettiklerini düşünmek, haberin değerini artırır gözümde. Bazı filmler, yayınlanan haberlerin ötelerine göz atarak o haberin hikayesini bize anlatıyor. Gazetecilik, televizyon haberciliği gibi haberciliğin farklı boyutlarını ele alan filmler listesine hoş geldin!
Geçtiğimiz aylarda BBC Africa Eye’ın geçtiğimiz aylarda araştırdığı ve Twitter üzerinde yayınladığı zinciri burada⇗ Türkçeleştirerek vermiştik. Okurken kan donduran vahşeti, inanılmaz bir gazetecilik başarısıyla inceleyen ve suçluları ortaya çıkaran BBC Africa Eye ekibi hakkında bir film yapılsa vizyona girdiği gün gideceğim kesin. O film çıkana kadar, bugüne kadar yayınlanmış filmlerin listesine birlikte göz atalım o zaman.

1) Spotlight (2015)

IMDb: 8,1
Mark Ruffalo, Michael Keaton ve daha birçok önemli bir oyuncunun bir arada olduğu güçlü bir kadroya sahip olan Spotlight, cesareti ve vuruculuğuyla izleyenleri hayran bırakıyor. Boston’daki kiliselerde yaşanan çocuk istismarını inceleyen film, Oscar, BAFTA, AACTA, AFI Awards gibi önemli ödüller dahil 122 ödüle ulaştı.

2) Nightcrawler – Gece Vurgunu (2014)

IMDb: 7,9
Jake Gyllenhaal’ın yıldızlaştığı Nightcrawler, suç ve gerilim türünde bir film. Filmde, hevesli bir genç olan Lou Bloom’un heyecan dolu hikayesi anlatılıyor. Nightcrawler, Yılın En İyi Filmi dahil 43 ödül alma başarısı gösterdi.

3) The Post (2017)

IMDb: 7,2
Sinema dünyasında önemli yıldızlar arasında isimlerini altın harflerle yazdıran Tom Hanks ve Maryl Streep’in başrollerini paylaştığı The Post, vizyona girdiği dönemde büyük ses getirmişti. 18 ödül alan film, Amerika başkanı Nixon döneminde yaşanan, Washington Post ile hükümet arasında yaşanan çekişmeleri anlatıyor.

4) Frost/Nixon (2008)

IMDb: 7,7
Frost/Nixon, Amerika tarihinde, önemli olaylar arasında yer alan Watergate Skandalı’nın ardından, İngiltere’de yaptığı talk showlarıyla ünlü David Frost ile Başkan Richard Nixon’un televizyon mülakatı ve öncesi anlatılıyor. Film, 21 ödül almayı başardı.

5) Good Night, and Good Luck – İyi Geceler, İyi Şanslar (2005)

IMDb: 7,5
Amerika siyasi tarihinde büyük bir tartışma konusu olan Jim McCarthy ve politikalarına karşı olan araştırmacı gazeteci Edward R. Murrow’un gerçekleri ortaya çıkarma çabasını anlatan filmin yönetmenlik koltuğunda ünlü oyuncu George Clooney oturuyor. Film, tam 38 ödül elde etti.

6) The Killing Fields – Ölüm Tarlaları (1984)

IMDb: 7,9
Sam Walterson, John Malkovich gibi ünlü isimlerin yer aldığı The Killing Fields, bir gazetecinin Kamboçya’daki iç savaş hakkında haber hazırlarken yaşadığı zorluklar ve mücadeleleri konu alıyor. 3 Oscar’la birlikte toplamda 27 ödüle ulaşan film, gerçek bir hikayeden esinlendi.

7) Citizen Kane – Yurttaş Kane (1941)

IMDb: 8,4
Sinema tarihinin en önemli filmleri arasında yer alan Citizen Kane, Orson Welles’in imza attığı bir başyapıttır. Bir iş adamının ölmeden önceki son sözü olan “Rosebud” anlamını araştıran muhabirin, sırrı çözmeye çalışırken izlediği yolu anlatılmaktadır. Film, 9 ödülü elinde bulunduruyor.

8) State of Play – Devlet Oyunları (2009)

IMDb: 7,1
Yine bir yıldızlar karması, yine vurucu bir film. Russell Crowe, Ben Affleck ve Rachael McAdams, Robin Wright, Jeff Daniel gibi ünlü isimlerin bir araya geldiği filmde Amerikalı senatörün eşinin esrarengiz ölümünün sırları araştırılıyor. Devlet Oyunları, toplamda 2 ödül almasına rağmen oyuncu kadrosu ve senaryosuyla sizi etkilemeyi başarıyor.

9) Citizenfour (2014)

IMDb: 8,1
Amerika’nın sırlarını ifşa eden bilgisayar korsanı Edward Snowden hakkında birçok film yapıldı, bunların arasında en vurucusu ise kuşkusuz Citizenfour. Belgesel olarak nitelendirilen film, iki gazetecinin Edward Snowden ile yaptığı röportajı anlatıyor. Sırların ilk kez gösterildiği film, Oscar dahil 44 ödül aldı ve gündeme damga vurdu.

10) All the President’s Men – Başkanın Tüm Adamları (1976)

IMDb: 8,0
Watergate Skandalı, gazetecilik filmlerinde bir hayli işlenen bir konu oldu. O dönemlerde yapılan ve cesaretiyle alkış toplayan Başkanın Tüm Adamları, Robert Redford ve Dustin Hoffman’ın yıldızlaştığı bir film. Araştırmacı gazeteciliğin en iyi örneklerinden birini konu alan film, 4 Oscar dahil 17 ödül topladı.

Dizi Bonusu: The Newsroom (2012-2014)

IMDb: 8,6
Jeff Daniels’ın adeta devleştiği ve her bölümünde heyecanın kat kat arttığı The Newsroom, bir haber kanalının işleyişini anlatıyor. Dünya tarihine damga vuran olayların nasıl haberleştirildiği, habercilik etiğinin nasıl yorumlandığını çarpıcı bir şekilde izliyorsunuz. Siyaset ve habercilik hakkında bir dizi izlemek istiyorsanız The Newsroom’u kaçırmamalısınız. The Newsroom, alttaki videodaki sahneyi ilk bölümünde yayınlayacak kadar cesur bir diziydi.
Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/