Hotel California ve 47 Yıllık Sırrı

Hotel California hakkında ne biliyorsunuz? Garip zamanlarda yaşıyoruz. Tüketim malları raflardan her zamankinden daha hızlı uçuyor, ancak genç bir nesil kaygı ve depresyonla boğuşuyor. Elon Musk, dünya tarihinin en zengin insanı olsa da, pek çok kişi zar zor geçinmek için mücadele ediyor. Ve borsa tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşırken, küçük işletmeler kapanıyor.  

Bu eşzamanlı aşırılık ve varoluş mücadelesi döneminde, Amerikan deneyimi ve insanlık durumunun arasındaki ikilik hakkında belki de şimdiye kadar yazılmış en anlamlı şarkılardan birini gözden geçireceğiz. Aslında hakkında yazılmış birbirinden farklı hikâyeler var. Ama bu hikâyelerin de bir ortak noktası var; “Hotel California” efsanesi. 

1976’dan kalma bu, yazlık klasik rock parçasının sırrı ne? Hikayesi, ismindeki gibi bir otele mi dayanıyor? Grup üyelerinin, Hotel California ile ilgili açıklamaları da akıllarda soru işareti uyandıran cinsten. İşte tüm bu soruların ve daha fazlasının cevabı…


Hotel California’yı kim yazdı?

hotel california

Şarkı, Amerikan rock grubu Eagles’ın 1976 tarihli aynı isimli albümü için yazıldı. Şarkının yazımı Don Felder, Don Henley ve Gleen Frey birlikteliğiyle tamamlandı. Eagles, 1971 yılında Los Angeles’ta kurulan bir Amerikan rock grubu. Grubun ilk iki albümü, ABD’de 1970’li yıllarda en çok satan 20 albümün arasındaydı. Grup, aynı zamanda ABD’nin gelmiş geçmiş tüm müzik grupları arasında en çok satan beşinci müzik gurubuydu. Grup üyeleri; Glenn Frey (gitar, klavye, vokal), Don Henley (davul, gitar, vokal), Bernie Leadon (gitar, mandolin, banjo) ve Randy Meisner (bas).  


Hotel California nasıl yazıldı?

hotel california

Don Felder, şarkının enstrümantal kısmını ilk olarak Malibu Beach’te kiralık bir evde kalırken geliştirdi. Şarkının demosunu kaydederken 12 telli bir gitar ve davul kullandı. Don Henley ve Glenn Frey’e daha sonra demo’nun bir kopyası verildi ve kısa süre sonra şarkı sözlerini birlikte oluşturmaya başladılar. Şarkının başlangıçta farklı bir adı da vardı. Çalışma başlığı “Mexican Reggae” idi. Felder’e göre, asıl gelişim noktası bir gece vakti Los Angeles’a arabayla gittiği anılardı:

“Hepimiz Los Angeles’a gece arabayla geldik. Kimse California’da değildi ve eğer gece Los Angeles’a giderseniz… Işıkların ufkunda bu parıltıyı ve Hollywood’un kafanızda akmaya başlayan görüntülerini görebilirsiniz.”


Plak şirketi şarkıyı yayınlamadan önce kısaltmak istedi ancak…

Henley, şarkının single olarak yayınlanması gerektiğini düşünüyordu. Ancak Felder’in şüpheleri vardı. Parça altı dakikalıktı ve plak şirketi süreyi kısaltmak istiyordu. Çünkü radyoda, altı dakikadan fazla sürecek bir şarkı yayınlamak büyük bir başarısızlıkla sonuçlanabilirdi. Ancak grubun tavrı netti ve plak şirketinin kısaltma talebi reddedildi.


Grup üyelerinin şarkı hakkında söyledikleri kafaları karıştırdı…

Şarkının anlamı hakkında çeşitli yorumlar sunan sayısız teori var. Grup üyelerinin kendileri, “Hotel California”nın anlamı için farklı açıklamalar yaptılar.  Sosyo-politik bir açıklaması olduğunu söylediler. Bunun karanlık ve ışıkla ilgili olduğunu söylediler. Bunun açgözlülük ve hazcılıktan kaynaklanan kendi kendini yok etmeyle ilgili olduğunu söylediler.

Ancak Henley, şarkının, materyalizm, aşırılık ve grubun “yüksek yaşam” ile tanışması üzerine bir yorum olduğunu söyledi. Henley, parçayı “masumiyetten deneyime bir yolculuk” olarak tanımlamıştı. Henley, “Hepimiz Midwest’ten gelen orta sınıf çocuklarıydık. ‘Hotel California’, Los Angeles’taki yüksek yaşama dair yorumumuzdu. Gerçekten Amerikan kültürünün aşırılıkları ve tanıdığımız bazı kadınlar hakkındaydı.  Ama aynı zamanda sanat ve ticaret arasındaki huzursuz dengeyle de ilgiliydi” dedi.

Şarkı şüphesiz bir hedonizm alegorisi olsa da sosyo-politik çıkarımlar da içeriyor ve hatta bazıları Satanizm’e atıfta bulunduğunu öne sürüyordu. Açık olan bir şey var ki, “Hotel California” düşündürücü ve birçok farklı yoruma kapı aralayacak bir eserdi.


 “Hotel California” yükselmek ve düşmek için bir tür alegori mi? 

Elbette, her dinleyen şarkıda kendi deneyimleri ve yaşantısıyla farklı anlamlar çıkardı. Belki de bu yüzden şarkı yıllar boyunca çok farklı şekillerde yorumlandı. Sanat, yaşam deneyimini bu kadar mükemmel bir şekilde yansıttığında, sanatın tüketicisine bağlı olarak, aynı anda hem her şey hem de belirli bir şey hakkında olabilir.  Şarkının gerçek anlamı, hayatın kendisi gibi anlaşılmaz. Ve belki de sırrı tam olarak budur.


Sayısız ödül kazandılar ama törenlere gitmediler.

kırmızı hakı

“Hotel California”, muhtemelen Eagles’ın en ikonik şarkısı. Hit melodi, yalnızca ABD’de 16 milyondan fazla kopya sattı ve 19 hafta boyunca Billboard Hot 100 listesinde 1 numarada kaldı. Şarkı 1978 yılında Grammy ödülü kazandı. Ancak Eagles ödül törenine gitmedi. Don Henley yarışmalara inanmazdı ve grubun yapacak başka işleri vardı. 

Hotel California albümüRolling Stone’un tüm zamanların En İyi 500 Albümü listesinde 37. sırada yer alıyor. Dergiye göre Don Henley, mükemmel bir nota peşindeydi.  Henley ayrıca, “Kendimizi içeri kilitledik. Buzdolabımız, masa tenisi masamız, tekerlekli patenlerimiz ve birkaç bebek karyolamız vardı. İçeri girip her seferinde iki veya üç gün kalırdık” derdi.


“Hotel California” modern zamanlar hakkında ne söylüyor? 

“Hotel California”nın tam anlamı bir dereceye kadar bireysel yoruma tabi olsa bile, şarkıda derinden işlenen belirli temalar vardır. Bunların başında aşırılık tehlikesi gelmektedir.  Kaliforniya, Amerika, Rock and Roll, 1960’lar, uyuşturucu, zenginlik, başarı ve hatta değişim arzusu olsun, hepsi bir şekilde aşırılıktan muzdariptir. Bugün olduğu gibi, kendimizi aşırılıkların olduğu bir zamanda kilitli buluyoruz. Orta yol yok.  

“Hotel California”nın bize modern zamanlarla ilgili söyleyeceği bir şey varsa, o da belki de işleri bir adım öteye götürmemiz gerektiğidir. Çok yükseğe çıkma ve çok alçalma.


Albümün kapağındaki hangi otel?

albüm kapağı

Albüm kapağındaki otel, Pembe Saray olarak bilinen Beverly Hills Oteli. Genellikle Hollywood yıldızlarının uğrak yeridir. Fotoğraf, otelin gün batımında ağaçların üzerinden fotoğrafını çekmek için Sunset Bulvarı’nda oturan fotoğrafçılar David Alexander ve John Kosh tarafından çekildi.


Şarkının, Hotel California ile ilişkisi sadece isim benzerliği mi?

Hotel California’nın aslında bir metafor olduğu iyi bilinmesine rağmen, “gerçek” Hotel California hakkında bazı şehir efsaneleri var. Bunlardan bazıları, şeytana tapanlar tarafından ele geçirilen eski bir kilise, bir psikiyatri hastanesi, yamyamlar tarafından işletilen bir han veya Aleister Crowley’in İskoçya’daki malikanesi olduğuna dair söylentiler.  Hatta “California Oteli”nin Playboy Malikanesi olduğu da öne sürüldü. Ancak tüm iddialara rağmen Don Henley, şarkının bir mekan ve yer hakkında olmadığını söyledi. 


Kategoriler: Kültür, Sanat

Yorumlar (0) Yorum Yap

/